Štúdia: Marihuana dokáže pomôcť bežcom

Foto: WEB / konopkar.sk
Konopkar, 6. februára 2020

Štúdia skúmala ľudí, ktorí úžívajú marihuanu pred alebo po tréningu. 82 percent z nich uviedlo, že marihuana im zvyšuje potešenie z tréningu, urýchľuje regeneráciu a zlepšuje motiváciu.

Osem z desiatich užívateľov marihuany (v štátoch USA, kde je to legálne) uviedlo, že medicínske konope užíva krátko pred alebo po cvičení.

Podľa prieskumu University of Colorado Boulder väčšina ľudí uviedla, že marihuana ich motivuje k fyzickej práci, pomáha im viac si užívať cvičenie a zlepšuje ich zotavenie.

 

 

Dokument bol publikovaný v časopise Frontiers in Public Health.

Je jedným z prvých, ktorý skúma zložitú „križovatku“ medzi marihuanou a fitness.

 

Spochybnenie stereotypov o marihuane

Angela Bryan, profesorka katedry psychológie a neurovedy a zároveň profesorka Inštitútu pre kognitívnu vedu, uviedla:

„Existuje stereotyp, že užívanie marihuany vedie k tomu, že ľudia sú leniví a fyzicky neaktívni.

Údaje z tejto štúdie naznačujú, že to tak nie je.

Aj keď ešte nemáme veľa analýz ohľadne tejto problematiky, som presvedčená, že marihuana v súvislosti so športom neškodí.“

 

 

Bryan ale zdôrazňuje, že neodporúča používať marihuanu ako športový doplnok.

Konope je v súčasnosti zákonné na rekreačné použitie v 10 štátoch USA a na lekárske účely v desiatkach ďalších.

„Nakoľko sa jedná o krátky čas, zatiaľ nevieme veľa o vplyve marihuany na fyzickú aktivitu a obezitu.“

Niektorí ľudia sa domnievajú, že zvýšené používanie marihuany by mohlo zhoršiť epidémiu obezity tým, že by podporilo sedavý spôsob života.

 

 

Na druhej strane autori štúdie poznamenávajú, že Svetová protidopingová agentúra zakazuje používanie marihuany v športových súťažiach z dôvodu jej potenciálu na zlepšenie výkonnosti.

 

Doping pre bežcov?

Skúsení bežci niekedy používa marihuanu na boj s nevoľnosťou a nudou pri dlhých tratiach.

Epidemiologické štúdie ukazujú, že užívatelia marihuany sú chudší, menej náchylní na cukrovku a majú zdravšiu hladinu cukru v krvi.

„Existuje veľa zaujímavých údajov a hypotéz, ale nie veľa z nich bolo testovaných,“ hovorí Bryan.

V prvom kroku sme uskutočnili prieskum so svojimi kolegami na 600 dospelých užívateľov kanabisu v Kalifornii, Colorade, Nevade, Oregone a Washingtone.

 

 

Zúšastnených sa okrem iného pýtali, či marihuanu niekedy použili do jednej hodiny pred tréningom, alebo štyri hodiny po tréningu. 82% odpovedalo áno.

345 opýtaných, ktorí marihuanu užívajú pri tréningu, odpovedalo, že marihuanu užívajú skôr po tréningu ako pred.

Ale 67% z týchto 345 ľudí taktiež uviedlo, že marihuanu zvyknú niekedy užívať zároveň pred tréningom aj po tréningu.

Spomedzi tých, ktorí marihuanu užívajú pred aj po, 70% uviedlo, že zvyšuje potešenie z tréningu. 78% z nich uviedlo, že marihuana im podporuje zotavenie.

52% uviedlo, že marihuana im zvyšuje motiváciu.

„Vzhľadom k tomu, že sa jedná o skutočné prekážky pri fyzickom výkone, marihuana dokáže skutočne slúžiť ako výhoda pri športe,“ píšu autori.

Iba 38% zúčastnených uviedlo, že marihuana zvyšuje ich výkonnosť.

 

 

Niektoré predchádzajúce malé štúdie naznačili, že marihuana výkon skôr znižuje.

Zaujímavé v štúdii z University of Colorado Boulder je zistenie, že ľudia ktorí marihuanu užívali pred aj po tréningu, dosiahli v priemere 43 minút dlhší tréning týždenne ako ostatní.

 

Marihuana ovplyvňujúca fitness

Autori poznamenávajú, že štúdia má svoje obmedzenia. Zameriava sa iba na ľudí, ktorí marihuanu používajú pravidelne. Zároveň sa venuje len štátom, ktoré marihuanu už legalizovali.

„Existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že určité kanabinoidy tlmia vnímanie bolesti.

Tiež vieme, že receptory, na ktoré sa marihuana viaže v mozgu, sú veľmi podobné receptorom, ktoré sa prirodzene aktivujú počas dlhých bežeckých tratí,“ uviedla spoluautorka Arielle Gillman, doktorandka v Bryanovej laboratóriu.

 

 

„Teoreticky si vieme predstaviť, že ak marihuana preukázane zmierňuje bolesť a vyvoláva u bežca tzv. „umelý high“, je schopná zlepšiť motiváciu,“ dodala Arielle Gillman.

Konope je tiež protizápalové, čo môže pomôcť pri regenerácii.

Štúdia sa nezaoberala tým, akou formou účastníci konope pri cvičení užili (v jedle, fajčením, vaporizáciou atď..). 

Pracuje sa aj na ďalšom výskume.

Ide o ďalšiu štúdiu University of Colorado Boulder, pričom porovnáva úrovne aktivity starších dospelých, ktorí užívajú marihuanu, s tými, ktorí ju neužívajú.

„Už teraz vám viem povedať, že predbežné výsledky tejto samostatnej štúdie ukazujú, že po začatí 16-týždňového cvičebného programu boli užívatelia marihuany viac aktívni ako tí, ktorí marihuanu neužívali.“

 

 

Bryan dodala:

„S pribúdajúcimi rokmi začína cvičenie bolieť. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo starší ľudia netrénujú toľko, koľko by mali.

Ak marihuana zmierňuje bolesť a zápal, dokáže pomôcť starším dospelým byť aktívnejšími, čo by mohlo byť jej ďalším prínosom.“

K tejto štúdii prispeli postgraduálni študenti Sophie York Williams (prvá autorka), Charleen Gust, Raeghan Mueller, pomocný profesor Cinnamon Bidwell a profesor Kent Hutchison.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím