Vláda SR vzala na vedomie protidrogovú stratégiu

Foto: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Konopkar, 19. decembra 2019

Cieľom Národnej protidrogovej stratégie SR na obdobie rokov 2013 až 2020 je podľa materiálu „chrániť a zvyšovať blaho spoločnosti a jednotlivcov“

Najrozšírenejšími a najužívanejšími drogami na Slovensku boli marihuana, metamfetamín (pervitín) a kokaín.

Kokaín bol na Slovensko dovážaný zo zahraničia medzinárodnými zločineckými skupinami zo západnej Európy a zločineckými skupinami z krajín západného Balkánu.

Vyplýva to z informácie o realizácii protidrogovej politiky v SR v rokoch 2017 až 2018 v súlade s Národnou protidrogovou stratégiou Slovenskej republiky na obdobie rokov 2013 až 2020 z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorú na svojom stredajšom zasadnutí vzala vláda na vedomie.

 

Úrad vlády SR, Zdroj: sk.wikipedia.org – LMih

 

Cieľom Národnej protidrogovej stratégie SR na obdobie rokov 2013 až 2020 je „chrániť a zvyšovať blaho spoločnosti a jednotlivcov, chrániť verejné zdravie, poskytovať vysoký stupeň bezpečnosti pre širokú verejnosť a zabezpečiť multidisciplárny, integrovaný, vyvážený a faktami podložený prístup k drogovej problematike“.

„Rozšírilo sa domáce pestovanie marihuany outdoorovým spôsobom v južných a indoorovým spôsobom v severných častiach SR.

Zvýšil sa počet internetového predaja nielen drog, najmä extázy, ale aj nelegálnych liekov a liečiv,“ stojí v materiáli.

Každoročne tiež rastie počet prípadov tzv. farmaceutickej kriminality, protiprávna činnosť bola v kybernetickom priestore páchaná dlhodobým organizovaným spôsobom s prepojením nielen na členské štáty Európskej únie.

Z materiálu tiež vyplýva, že na čiernom trhu bol zaznamenaný predaj fentanylových náplastí, vo zvýšenej miere sa užívali anabolické látky, naďalej bol zaznamenaný zvýšený záujem o lieky obsahujúce ketamín.

 

 

V istých skupinách pokračoval trend predaja a konzumácie nových psychoaktívnych látok, ktoré boli dovážané prioritne z Poľska, Maďarska a Českej republiky alebo boli zasielané z krajín východnej Ázie.

V oblasti drogovej trestnej činnosti sa v najbližších rokoch neočakáva výrazná zmena pri výrobe a distribúcii omamných a psychotropných látok.

Predpokladá sa však zvýšenie objemu pestovanej marihuany v predaji v SR a dovoz metamfetamínu a marihuany z Českej republiky.

Zároveň sa predpokladá ďalší výskyt syntetických kanabinoidov, najmä v prostredí sociálne slabších vrstiev, ako aj pokračovanie presúvania obchodovania s drogami do kybernetického priestoru.

 

Zdroj: teraz.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím