Štúdie skúmali marihuanu a cievnu mozgovú príhodu

Foto: norml.org
Konopkar, 28. novembra 2019

Na výročnom stretnutí American Heart Association boli prezentované štúdie skúmajúce vplyv marihuany na zdravie.

Prvá štúdia tvrdí, že časté fajčenie marihuany môže zdvojnásobiť riziko náhlej cievnej mozgovej príhody.

Podľa druhej štúdie marihuana spôsobuje častejšie hospitalizácie kvôli srdcovej arytmii. 

Napriek tomu, existuje veľmi veľa výskumu, ktorý marihuanu vyzdvihnuje. Tu ide o použitie v medicíne, nie o fajčenie vo väčších množstvách. 

V štúdii skúmajúcej vzťah marihuany a cievnej mozgovej príhody išlo o užívateľov fajčiacich marihuanu 10 a viac dní v mesiaci. U nich bola pravdepodobnosť mozgovej príhody viac ako dvojnásobná v porovnaní s ľuďmi, ktorí marihuanu nefajčili.

 

Príliš mladí

Výskumu zúčastnilo viac ako 43 000 dospelých ľudí do 44 rokov. Išlo o ľudí príliš mladých na to, aby trpeli takou vážnou zdravotnou komplikáciou, ako je náhla cievna mozgová príhoda.

Cievna mozgová príhoda totiž za normálnych okolností postihuje skôr staršie vekové kategórie.

Vedcov výsledky prekvapili, ako uvádza aj hlavný autor štúdie Tarang Parekh z George Mason University vo Fairfaxe. 

 

 

“Zvýšené riziko sa týka aj mladých ľudí, obzvlášť tých, ktorí fajčia súčasne tabak a majú iné rizikové faktory vzniku náhlej cievnej mozgovej príhody, napríklad vysoký krvný tlak.

Cievna mozgová príhoda ich tak môže prekvapiť už v mladom veku, ak k týmto rizikám pridružia fajčenie,” uvádza hlavný autor štúdie.

Výsledky pravdepodobne súvisia s javom zisteným v predošlých štúdiách. Ukázalo sa, že marihuana môže zvýšiť zrážanlivosť krvi a spôsobiť zužovanie ciev. Tieto javy údajne zvyšujú riziko cievnej mozgovej príhody.

 

Príliš rýchlo alebo príliš pomaly

V druhej štúdii sa ukázalo, že ľudia užívajúci často marihuanu majú o 50% vyššie riziko hospitalizácie kvôli arytmii. Išlo o ľudí vo veku 15-34 rokov.

Vo vekovej kategórii ešte mladších, 15-24-ročných ľudí, bola táto pravdepodobnosť vyššia o 28%. Tu vedci skúmali údaje 570 000 ľudí hospitalizovaných pre arytmiu. Tie porovnávali s údajmi od 67 miliónov ľudí hospitalizovaných z iných dôvodov. 

“Účinky marihuany pozorujeme do 15 minút a trvajú približne 3 hodiny. Pri nižších dávkach má srdce sklon k rýchlej akcii, pri vyšších dávkach bije príliš nízko,” uvádza hlavný výskumník Dr. Rikinkumar Patel, lekár zo psychiatrického oddelenia v Griffin Memorial Hospital v Normane. 

Obe štúdie boli len pozorovacie. Na presné zistenie príčiny a následku je však potrebné vykonať ďalší výskum.

Riziko fajčenia marihuany u mladých ľudí netreba podceňovať.

Problémy s cievami však nevznikajú samotnou marihuanou, ale fajčením.

Tieto štúdie neskúmali medicínske formy prijatia marihuany. Fajčenie marihuany nie je medicínska forma.

Medzi medicínske formy patrí vaporizácia (odparovanie) či konzumácia vo forme oleja. Tieto formy neboli v štúdiach skúmané.

 

Zdroj: aktuality.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím