České média: Slovenská nočná mora. Česi si dali „jointa“ a majú ísť sedieť 10 rokov

Foto: WEB
Konopkar, 5. novembra 2019

Naši západní susedia berú fajčenie marihuany podstatne uvoľnenejšie ako sme zvyknutí u nás doma. Dať si „jointa“ je v Česku celkom bežné aj v nočnom podniku. Na Slovensku to však funguje úplne inak.

Český portál lidovky.cz informuje o troch zadržaných Čechoch, ktorých slovenskí policajti prichytili na minulotýždňovom hudobnom festivale na Zlatých pieskoch v Bratislave s marihuanou.

Nie je známe, či si mysleli, že na Slovensku fungujú rovnako liberálne pravidlá v súvislosti s “trávou”, alebo to jednoducho riskli a verili, že na nich nikto nepríde.

Každopádne, teraz im hrozí niekoľkoročné väzenie.

 

Iný kraj, iný mrav

V Česku sa toleruje prechovávanie marihuany na vlastnú spotrebu.

Hoci je na zozname zakázaných látok, ak má niekto pri sebe len malé množstvo, teda do desať gramov, je to z hľadiska zákona len priestupok a previnilcovi hrozí maximálne pokuta do 15 tisíc korún.

Skúsenosti z praxe však potvrdzujú, že policajti takéto veci zväčša ignorujú a Česi si bez rozpakov dajú “práska” aj na verejnosti.

Trestným činom sa u našich západných susedov stáva až prechovávanie väčšieho množstva marihuany, čo naznačuje, že môže ísť o dílera. V takom prípade hrozí trest jeden až osem rokov za mrežami.

Na Slovensku je to však prísnejšie.

 

 

“Slovensko vo všeobecnosti uplatňuje nulovú toleranciu držania drog,” píšu lidovky.cz.

Akékoľvek množstvo drogy je považované za trestný čin, aj keď je pravdou, že ak nejde o opakované porušenie zákona, za trochu “trávy” zvyčajne Slováci neskončia za mrežami, ale vyviaznu s podmienkou.

“Slovenské súdy pri rozhodovaní o treste za drogové delikty zohľadňujú počet dávok, ktoré sa dajú zo zadržaného množstva drogy vyrobiť.

Za prechovávanie maximálne desiatich cigariet pre osobnú spotrebu zvyčajne hrozia miernejšie tresty,” píše český server.

 

Konzumenti alebo díleri?

Ktovie, čo o týchto legislatívnych rozdieloch vedeli traja Česi, ktorých slovenská polícia zadržala na hudobnom festivale v Bratislave. Lidovky píšu, že ich odhalili kontroly, ktoré policajti pri tejto príležitosti robili. 

“Najprv zadržali 29-ročného Čecha, ktorý mal pri sebe plastové vrecúška a cigaretu s marihuanou, čo zodpovedalo 17 jednorázovým dávkam drogy,” píše server.

Dodáva, že neskôr pri ďalšej kontrole nachytali rovnako starého Čecha, ktorý už mal pri sebe až 58 dávok marihuany. 

“Obom hrozí podľa trestného zákona až desať ročné väzenie, ale súd im môže tiež udeliť podmienku,” uvádzajú Lidovky.

Do policajnej siete sa do tretice chytil ešte jeden Čech, ktorý mal pri sebe len malé množstvo trávy na výrobu siedmych cigariet. 

“V tomto prípade hrozí obvinenému až päťročné väzenie,” dodáva český portál.

Škoda len, že neuvádza aj to, koľko slovenských previnilcov policajti zadržali.

 

Zdroj: dnes24.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím