Mexiko ide legalizovať rekreačnú marihuanu. Mexický prezident legalizáciu marihuany podporuje

Foto: WEB
Konopkar, 24. októbra 2019

„Koniec prohibičnej politiky je pre krajinu dobrý,“ vyhlásil senátor.

Kľúčový zákonodarca pre agentúru Reuters povedal, že mexický Senát bude v najbližších dňoch hlasovať o úplnom legalizovaní marihuany.

Je to významný krok v zmene prístupu k drogám.

Nelegálne drogy sú zdrojom násilných trestných činov gangov a mafie. Legalizácia drog a ich regulácia štátom má preto v Mexiku opodstatnený zmysel.

Andrés Manuel López Obrador, mexický prezident a zakladateľ politickej strany s názvom MORENA, je tvrdý kritik vojny proti drogám.

Od minulého roka prezident signalizuje veľkú otvorenosť voči marihuane, aj v rámci širšieho posunu v bezpečnostnej politike.

 

Andrés Manuel López Obrador, mexický prezident a zakladateľ pol. strany MORENA

 

Ricardo Monreal, líder prezidentovej strany MORENA v hornej snemovni (Senát), počas pondelkového rozhovoru vyhlásil, že hlasovanie o legislatívnom návrhu marihuany sa uskutoční neskôr tento týždeň alebo budúci týždeň.

 

Prohibícia (s)končí

 „Koniec prohibičnej politiky je pre krajinu dobrý,“ uviedol senátor Ricardo Monreal a dodal, že návrh zákona bude kompletne regulovať osobné použitie, predaj a výskum marihuany.

Uvažuje aj o vytvorení družstiev, ktoré by pestovali marihuanu /konope/.

Nebude chýbať nová marihuanová regulačná agentúra.

 

Ricardo Monreal, senátor pol. strany MORENA

 

Ak návrh zákona schváli Senát, postúpi do dolnej snemovne na finálne hlasovanie.

Pre Slovákov a Čechov to znie možno neskutočne, ale mexický Najvyšší súd rozhodol, že zákonodarcovia musia zlegalizovať marihuanu do 24. októbra.

Najvyšší súd Mexika vo viacerých prípadoch rozhodol, že zákaz rekreačného užívania marihuany porušuje ústavu.

 

 

Najvyšší súd sa občanov zastal

Mexické právo diktuje, že ak Najvyšší súd vydá rovnaké rozhodnutie päťkrát, tak toto rozhodnutie sa stáva tzv. precedens.

Súd potom môže nariadiť vytvorenie zákona, ako aj ďalšie právne kroky.

 

 

Mario Delgado, poslanec a líder strany MORENA v dolnej snemovni, navrhuje, aby vláda prísne spravovala budúci trh s marihuanou.

Na druhej strane, Ricardo Monreal, senátor a líder strany MORENA v hornej snemovni (Senáte) sa ešte k tomuto návrhu kolegu jasne nevyjadril.

 

Mario Delgado, líder MORENA v dolnej snemovni

 

„Existujú niektoré návrhy, ktoré by ustanovili štátny monopol… ale chceme, aby ten monopol bol otvorenejší,“ uviedol.

Ak by chcel mexický prezident najskôr zorganizovať verejné referendum ohľadne legalizácie marihuany, tvorba legislatívy bude len dočasne pozastavená.

Mnoho spoločností má záujem etablovať sa na mexickom konopnom trhu a priblížiť sa tak napr. ku Kalifornii alebo Kanade.

 

Najvyšší súd, Mexiko

 

 

 

 

Súvisejúci článok:

2,5 tony konope a dve laboratória na výrobu metamfetamínu boli nájdené počas razie v mexickom hlavnom meste v chudobnej štvrti Morelos.

Na razii v troch budovách v chudobnej štvrti v severnej časti hlavného mesta Mexika sa v utorok skoro ráno zúčastnilo viac ako 600 mestských policajtov a 147 príslušníkov federálnej námornej pechoty.

Šéf polície Omar García Harfuch uviedol, že počas akcie zatkli 26 mužov a päť žien. Zároveň zhabali približne 20 strelných zbraní, päť granátov a granátomet.

Zdroj

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím