Legalizácia marihuany by Slovensku priviedla do štátneho rozpočtu 90 miliónov eur

Foto: WEB
Konopkar, 7. októbra 2019

Poďme sa pozrieť na dôsledky legalizácie bez toho, aby sme brali do úvahy potenciálne využitie marihuany v zdravotníctve, stavebníctve a priemysle. Aké by boli dôsledky legalizácie akejkoľvek mäkkej drogy?

Momentálne kvôli stavu našej legislatívy marihuana ničí životy a vysáva peniaze zo štátneho rozpočtu. A to len pre staromódne nepodložené názory pochádzajúce ešte zo socializmu.  

Pokiaľ niekto disponuje marihuanou na vlastnú spotrebu, hrozí mu odňatie slobody na až 3 roky.

Ak ju nedajbože na vlastnú spotrebu pestuje, číslo sa rapídne mení na 3 až 10 rokov.

Zoberme do úvahy, že v roku 2017 stál pobyt za mrežami 38,92€ na deň.

Pokiaľ sa priemerné množstvo odsúdených pohybuje okolo 300 ľudí ročne (založené na reálnych číslach), a z toho polovica skončí za mrežami s priemerným trestom dva roky, náklady spojené s odňatím slobody budú 4 261 740€.

Pričom tých 150 ľudí by mohlo byť ekonomicky činných. Do tejto sumy sa nezahŕňajú náklady spojené so súdnym konaním.

 

 

Podľa správy o drogách za rok 2017 užíva marihuanu 9,3% ľudí medzi 15-34 rokov (1 335 111 ľudí v tomto veku) čo nás privedie k číslu 124 165. 

Skoro 125 tisíc ľudí užíva rastlinu, ktorej pôvod im nemusí byť známy, a na jej pestovanie mohli byť použité nebezpečné pesticídy (napríklad karbofurán, ktorý je od roku 2010 zakázaný).

Pre to aby sme sa vyhli riziku pre veľké množstvo populácie je regulovaná výroba alkoholu (kontaminácia metanolom). Rovnaké pozitívum by priniesla legalizácia. Užívatelia by si boli vedomí odkiaľ ich droga pochádza. Vedeli by že je bezpečná, a súčasne by prinášali peniaze do štátneho rozpočtu vďaka daniam z predaja.

Momentálne sa marihuana označuje za bránu k tvrdým drogám. Napriek tomu že pre väčšinu ľudí to tak nie je, je pravda že mnoho dílerov bude obchodovať aj s inými návykovými látkami. Samozrejme, že ich svojim zákazníkom ponúknu. Tento fenomén vzniká vďaka tomu, že marihuana a jej distribúcia je v zákone postavená rovnako ako tvrdé drogy – heroín, kokaín, metamfetamíny.

Pokiaľ sa venujete činnosti za ktorú vám hrozí 10 rokov odňatia slobody, samozrejme že budete chcieť pri rovnakom riziku maximalizovať zisk. Pri legalizácii marihuany by sa teda znížila dostupnosť tvrdých drog a ich cesta k populácii spoločne so zdravotným rizikom spojeným s kontamináciou a neoveriteľnosťou pôvodu.  

V roku 2017 slovenská polícia zadržala približne 150 kg marihuany. Keďže sa jedná o 1100 prípadov, priemerne to teda bude znamenať 0,134 kg na jednu osobu (počet osôb by mal byť dosť vysoký na to aby nám takýto výpočet štatisticky sedel). Pri počte 125 tisíc ľudí sa dostaneme k 17 tonám marihuany za rok. 

 

 

Priemerná cena za jeden gram sa pohybuje medzi 10-30€. V prípade legalizácie by prestala byť rizikovou komoditou, jej cena by teda klesla. Pri daňovom zaťažení 100% a cene za gram 10€ by sme sa pozerali na sumu 85 miliónov eur ročne. 

V skratke legalizáciou marihuany privedieme do štátneho rozpočtu viac ako 90 miliónov eur (zisk z daní a zmenšené náklady právneho systému). Každý rok si za to môžeme postaviť dve nové nemocnice.

Pokiaľ sa niekto bojí že by to bol koniec Slovenska, nech sa zájde pozrieť do Amsterdamu. 

Pozeráme sa na nesmiernu sumu peňazí a zníženie mnohých problémov. Pri tom nebezpečnejšie drogy, a drogy ktoré majú horší dopad na populáciu sú legálne, zatiaľ čo nemajú potenciálne využitie v toľkých oblastiach.

  

Zdroj: jaroslavtocek.blog.sme.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím