Policajti dostanú detektor marihuany v dychu

Foto: SannTek
Konopkar, 16. augusta 2019

Kanadský startup SannTek prišiel s vyhlásením, že vytvorili špeciálny prístroj, ktorý dokáže z dychu analyzovať množstvo THC u danej osoby. Uplatnenie nájde hlavne v policajných zložkách – opisuje TechCrunch.

Rovnako ako jazda pod vplyvom alkoholu, tak aj užitie omamných látok je nebezpečné pre ostatných účastníkov cestnej premávky.

No zatiaľ čo prítomnosť alkoholu u vodiča nie je problém zistiť, v prípade marihuany je jej prítomnosť ťažko preukázateľná.

 

Policajt sa môže spoliehať len na svoj úsudok, prípadne nariadiť odber krvi.

 

Avšak priemerný čas medzi zastavením vozidla a odberom krvi je až 165 minút.

Pritom už hodinu po požití marihuany klesne hladina THC v krvi o 80 až 90 %. Po dvoch hodinách ešte viac.

 

 

Nový prístroj SannTek 315 by však len z dychu vodiča dokázal identifikovať množstvo THC za posledné 3 – 4 hodiny.

Ide zároveň o dobu, po ktorej uplynutí, je účinok THC na človeka už minimálny a na jeho schopnosti nemá významnejší vplyv.

 

Čaká sa na schválenie príslušnými úradmi

Spoločnosť už získala na svoj projekt aj plné financovanie.

Prístroj plánujú dodávať policajným zložkám.

 

 

Tie sa už nebudú musieť ďalej spoliehať na komplikované a finančne náročné krvné testy.

Krvné testy síce môžu preukázať prítomnosť omamnej látky, avšak dokázať, že vodič bol pod vplyvom počas jazdy, je oveľa náročnejšie.

Takto sa výsledok dostane okamžite a môže byť použitý aj ako dôkazový materiál.

 

 

 

Cena jedného prístroja by sa mala pohybovať okolo 800 – 1000 dolárov, čo je dostatočne nízka cena pre policajné oddelenia v USA.

No na to, aby sa začali vo veľkom kupovať, je potrebné schválenie NHTSA (Národná asociácia pre bezpečnosť cestnej dopravy), ktorá udelí potrebnú certifikáciu.

Či sa zariadenie dostane aj mimo americký trh, je zatiaľ neznáme.

 

Zdroj: fontech.startitup.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím