Thajský rezort zdravotníctva akceptoval olej z marihuany na medicínske účely

Foto: WEB
Konopkar, 9. augusta 2019

Thajské ministerstvo zdravotníctva v stredu prijalo prvú zásielku legalizovanej marihuany na lekárske účely, ktorá má byť rozdelená do štátnych nemocníc, informovala agentúra AP.

Minister zdravotníctva Anutchin Čanvirakun slávnostne prevzal viac ako 4500 fľaštičiek oleja z konopy s objemom päť mililitrov.

Anutchin viedol kampaň za legalizáciu marihuany s cieľom pomôcť farmárom, napísal na svojej webovej stránke časopis Time.

Ministrom zdravotníctva sa stal v júli tohto roka, keď premiér Prajut Čan-o-ča vymenoval novú vládu. Čanvirakun v nej zároveň zastáva funkciu vicepremiéra.

Fľaštičky majú byť rozposlané do 12 nemocníc a použité pri liečbe určených pacientov.

Medzi nich patria ľudia zúčastňujúci sa na výskumnom programe a pacienti podstupujúci liečbu chemoterapiou.

 

Anutin Charnvirakul

 

Ministerstvo očakáva, že do konca tohto mesiaca dostane ďalších 2000 fľaštičiek.

Anutchin oznámil, že chce, aby Thajčania mali v priebehu piatich až šiestich mesiacov prístup k jednému miliónu fľaštičiek oleja z konopy.

Anutchin je podľa svojich slov presvedčený, že marihuana by mala byť klasifikovaná ako liečivo, pretože dokáže zmierniť záchvaty, príznaky Parkinsonovej choroby a vedľajšie účinky chemoterapie.

Thajský zákonodarný zbor v decembri 2018 schválil zmenu v legislatíve, ktorou oficiálne povolil používať konopu na lekárske účely.

 

 

Zmena sa takisto vzťahuje aj na kratom (Mitragyna speciosa), rastlinu z oblasti juhovýchodnej Ázie, ktorá má povzbudzujúce účinky.

Spotrebitelia budú môcť mať pri sebe dávku konopy potrebnú na lekárske účely, ak majú lekársky predpis alebo oficiálne potvrdenie, napísala vlani v decembri na svojej webovej stránke stanica BBC.

Oprávnenia na výrobu a predaj marihuany mali byť podľa BBC prísne kontrolované a jej rekreačné používanie zostáva nelegálnym.

 

Zdroj: topky.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím