Marihuana je podľa vedcov až 30-krát účinnejšia proti bolesti ako aspirín a nie je návyková

Foto: WEB
Konopkar, 29. júla 2019

Okolo marihuany sa stále vedú dlhé diskusie či by mala byť zakázaná, alebo nie.

No rôzne otázky sa vynárajú aj v súvislosti s jej liečebnými schopnosťami.

Niektorí tvrdia, že je to nesmierne dobrý liek, iní ju zas odmietajú.

Marihuana je však čoraz viac uznávaná ako životaschopná alternatíva lieku proti bolesti.

Navyše, vedci v týchto dňoch vôbec prvýkrát odhalili, ako presne táto rastlina vytvára dôležité molekuly na zmiernenie bolesti. A podľa nich sú až 30-krát účinnejšie ako napr. aspirín.

Tejto téme sa venovali vedci z University of Guelph.

 

 

Tvrdia, že primeraná dávka marihuany spracovaná do lieku by poskytla úľavu bez rizika závislosti od iných liekov proti bolesti. 

“Je zrejmé, že je potrebné vyvinúť alternatívy na zmiernenie akútnej a chronickej bolesti, ktorá presahuje opioidy,” uviedol profesor Tariq Akhtar.

“Tieto molekuly nie sú psychoaktívne a zameriavajú sa na zápal pri zdroji, vďaka čomu sú ideálnymi liekmi proti bolesti,” dodal.

Použitím kombinácie biochémie a genomiky vedci dokázali určiť, ako kanabis vytvára tieto dve dôležité molekuly nazývané cannflavín A a cannflavín B.

Cannflavíny A a B známe ako flavonoidy, boli prvýkrát identifikované v roku 1985, keď výskum potvrdil, že majú protizápalové účinky. Tie sú totiž takmer 30-krát účinnejšie ako gram kyseliny acetylsalicylovej (predávaný ako aspirín).

Ďalšie skúmanie molekúl sa však na ďalšie desaťročia zastavil. Keďže kanabis je v súčasnosti v Kanade legálny a výskum genomiky značne pokročil, tak vedci sa ho rozhodli hlbšie analyzovať.

“Naším cieľom bolo lepšie porozumieť tomu, ako sa tieto molekuly vyrábajú, čo je v dnešnej dobe relatívne jednoduché,” uviedol Akhtar.

“Schopnosť ponúknuť novú možnosť úľavy od bolesti je vzrušujúca a sme hrdí na to, že naša práca má potenciál stať sa novým nástrojom na úľavu od bolesti,” uviedol ďalší z vedcov, Rothstein.

 

 

V súčasnosti musia osoby trpiace chronickou bolesťou často používať opioidy, ktoré pôsobia tak, že blokujú receptory bolesti mozgu, ale majú aj nepriaznivé vedľajšie účinky a nesú vysoké riziko závislosti.

Teraz však vedci pracujú na vývoji biologického systému, ktorým vytvoria tieto molekuly.

Vedci nateraz uzatvorili spoluprácu s veľkou spoločnosťou Anahit, ktorá im s ich plánmi pomôže.

“Anahit bude komercializovať aplikáciu cannflavínu A a B tak, aby bola prístupná spotrebiteľom prostredníctvom rôznych lekárskych a športových doplnkov, ako sú krémy, pilulky, športové nápoje, transdermálne náplasti a ďalšie inovatívne možnosti.”

Otázne však je či a kedy sa niečo takéto povolí aj v našich končinách.

 

Zdroje: zaujimavysvet.sk, goodnewsnetwork.org, infranken.de

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím