Štúdia: Marihuana nahradí lieky proti bolesti. Ibuprofén a paracetamol môžu mať vážne vedľajšie účinky

Foto: WEB
Konopkar, 6. júla 2019

V prospech marihuany hrá ďalšia významná lekárska štúdia. Podľa jej výsledkov je konope mimoriadne efektívnym spôsobom, ako si uľaviť od bolesti či si pomôcť s nespavosťou. A pomôcť dokáže dokonca lepšie než voľnopredajné lieky proti bolesti či na spánok dostupné v lekárni.

Štúdia publikovaná v Journal of Psychoactive Drugs sa zaoberala tisíckou ľudí, ktorí požívali marihuanu a zistila, že v až 80 % prípadov ľudí, ktorí ju fajčili kvôli znižovaniu bolesti, bola marihuana úspešná. 

Až 82 % z týchto ľudí vďaka marihuane prestalo kupovať voľnopredajné lieky a 88 % zasa lieky na predpis – napriklad nebezpečné ópiátové analgetiká ako OxyContin.

 

 

Z ľudí, ktorí požívali marihuanu na zlepšenie kvality spánku, až 84 % uviedlo, že im konope pomohlo a 83 % prestalo používať akékoľvek lieky na spánok.

Záverom štúdie teda je, že fajčenie marihuany môže pomôcť rapídne znížiť spotrebu ópiátových liekov, ktoré sú mimoriadne nebezpečné a rýchlo si budujú závislosť, pričom je tu tiež plejáda vedľajších účinkov.

 

 

Navyše, bolesť a nespavosť sú jedny z najbežnejších problémov dnešnej spoločnosti. 

20 % Američanov trpí chronickou bolesťou a tretina dospelákov má problémy zaspať.

Odborníci však odporúčajú, aby sa pred zavedením marihuany ako všeobecného lieku udialo ešte viac výskumov, aby sa lepšie pochopili vedľajšie účinky.

Študovať pozitívne efekty marihuany na nespavosť či chronickú bolesť sa však oplatí.

 

 

Voľnopredajné lieky ako ibuprofén (Ibalgin) pri dlhšej konzumácii môžu spôsobovať krvácanie tráviaceho traktu či obličiek.

Látka paracetamol (Paralen, Migralgin) je zasa zodpovedná za poškodzovanie pečene a často nutnú transplantáciu.

Len v USA má paracetamol na svedomí 500 smrtí ročne a 56 000 návštev nemocnice.

 

 

Marihuana pritom na konte zatiaľ nemá jedinú overenú a potvrdenú smrť, preto je jej výskum zo zdravotného hľadiska rozhodne prínosný.

Aj voľnopredajné lieky ako paracetamol či ibuprofen, ktoré mnohí z nás jedia ako cukríky, majú vedľajšie účinky a bolo by najlepšie sa týmto látkam vyhnúť.

 

Zdroj: refresher.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím