Nová štúdia potvrdila, že marihuana zlepšuje nočné videnie

Foto: sensiseeds.com
Konopkar, 26. júna 2019

Nová vedecká štúdia odhaľuje prekvapivé dôsledky marihuany na zrak. Po aplikácií syntetických kanabionidov na očné tkanive bolo zistené, že došlo k zlepšeniu nočného videnia.

Portál Businessinsider.de upozorňuje na novú štúdiu, ktorá poukazuje na vplyv marihuany na zrak. Konkrétne na vplyv nočného videnia, ktoré podľa štúdie môže zlepšiť nočné videnie, teda minimálne v prípade žubrienok, na ktorých prebiehalo testovanie.

Mimochodom, fakt, že marihuana má pozitívny vplyv na nočné videnie sa predpokladalo už dlhšiu dobu.

 

 

Kanadsko-americký tím vedený Loisom Miraucourtom z Neurologického inštitútu z Montrealu v prvej časti svojej štúdie skúmal, ako marihuana ovplyvňuje gangliové bunky sietnice u žubrienok.

 

 

Jedná sa o bunky, ktoré tvoria spojenie medzi receptorom buniek na sietnici a oblasťami mozgu, ktoré spracúvajú vizuálne informácie.

 

Zníženie koncentrácia chloridových iónov viedlo k lepšej citlivosti

Vedci aplikovali syntetický kanabinoid na očné tkanivo žubrienok a bolo zistené, že ich gangliové bunky boli viac citlivé na svetlo.

 

 

Bunky reagovali viac, keď bolo očné tkanivo vystavené silnému alebo slabému svetelnému zdroju čím sa dokázalo, že sa koncentrácia chloridových iónov v bunkách znížila, čo viedlo k zvýšenej citlivosti.

V ďalšej časti štúdie Miraucourt a jeho kolegovia testovali, či tieto zmeny v bunkách v skutočnosti súvisia s lepším nočným videním.

Prvej polovici žubrienok aplikovali syntetický kanabinoid a druhej polovici nie.

 

 

Za normálnych svetelných podmienok boli obe skupiny žubrienok na tom s videním dobre. 

V tme však boli žubrienky s aplikovaným kanabinoidom na tom s videním oveľa lepšie.

To naznačuje, že zmenená bunka má v skutočnosti za následok lepšie videnie v tme. 

 

 

To, či sú tieto výsledky aplikovateľné aj u ľudí, bude predmetom ďalšieho skúmania.

 

Zdroj: vosveteit.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím