Štúdia: Denné užívanie marihuany s vysokým obsahom THC môže zvýšiť riziko psychózy

Foto: WEB
Konopkar, 30. mája 2019

Britská štúdia tvrdí, že tí, čo požívajú marihuanu každý deň, majú trojnásobne vyššie riziko vzniku psychózy ako ľudia, ktorí ju nekonzumujú. Na výsledky štúdie upozornil nemecký portál swr.de.

Čím vyšší je obsah látky THC, tým je riziko údajne vyššie. Pri veľmi vysokých dávkach je riziko psychózy podľa štúdie päťkrát vyššie.

Ako dôkaz majú slúžiť údaje od 901 psychiatrických pacientov z rôznych európskych krajín, ktorých porovnali so zdravou kontrolnou skupinou pozostávajúcou z viac ako 1000 subjektov.

 

Vysoké dávky THC poškodzujú psychiku človeka

Tím vedcov oslovil 901 ľudí, ktorým bola diagnostikovaná psychóza pre ich predchádzajúce užívanie marihuany a iných rekreačných drog, a porovnávali tvrdenia s názormi zdravej kontrolnej skupiny. Tí, ktorí užívali marihuanu denne, mali trojnásobné riziko vzniku psychózy v porovnaní s inými účastníkmi štúdie.

„Naše výsledky ukazujú, že obzvlášť marihuana s vysokou koncentráciou THC môže mať vplyv na duševné zdravie ako jej slabšie formy,“ povedala Marta Di Forti, psychiatrička na King’s College v Londýne a vedúca autorka štúdie.

 

 

THC je jednou z hlavných zložiek marihuany a spôsobuje intoxikáciu ovplyvňovaním signalizácie nervových buniek v mozgu.

Autori štúdie sa obzvlášť obávajú zvýšeného obsahu THC v marihuane. Napríklad, v Holandsku niektoré odrody marihuany obsahujú viac ako 60% THC, pričom už desaťpercentný obsah THC sa považuje za vysokodávkový.

Približne polovica všetkých psychóz v Amsterdame sa pripisuje týmto extrémne silným odrodám marihuany.

 

Zdroje: vosveteit.sk, swr.dezeit.de

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Novinky
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím