Čo znamenajú drogy pre rapovú scénu a ktorí umelci s nimi radšej skončili?

Foto: WEB
Konopkar, 10. mája 2019

Je streda večer, 15. novembra 2017 a populárny americký emo-raper Lil Peep je nájdený vo svojom tour autobuse mŕtvy. Príčina smrti? Predávkovanie xanaxom a fentanylom.

Hoci nešlo o samovraždu, Lil Peep predtým v rozhovore pre Pitchfork priznal, že má problémy s depresiami a občas si želá, aby zaspal a už sa nikdy neprebudil.

Oficiálne žiadnu predp od lekára nemal, napriek tomu sa nikdy netajil užívaním “akýchkoľvek látok, ktoré mu prídu do cesty”. Jeho divoký život končí v 21 rokoch.

 

 

Iný príbeh: v nemocnici toho istého roku v septembri skončil aj tridsaťpäťročný Lil Wayne, legenda Birdmanovho labelu Cash Money Records.

Presne rok po tom, čo oficiálne ukončil svoju rapovú kariéru, ku ktorej sa neskôr zase vrátil, bol hneď po jeho koncerte odvezený z chicagského hotelového apartmánu priamo do nemocnice. Dôvodom bola séria epileptických záchvatov.

Záchvaty neboli prvé. Lil Waynova životospráva, každodenný stres, nedostatok spánku a najmä kodeinový nápoj lean zapríčinili, že sa s týmto problémom potýkal tak často, až si zvykol.

Epilepsiou trpel už od mala. Nakoniec to rovnako ako v minulosti pre Weezyho dopadlo dobre, čo následne potvrdila aj jeho dcéra na Twitteri.

V roku 2013 však na následky záchvatu takmer zomrel.

 

 

Sex, drogy, rap

Za zdravotné ťažkosti častokrát môžu drogy, ktoré síce slúžia ľuďom žijúcich bohémsky rap lifestyle na ešte väčšie prehĺbenie zážitkov, avšak predchádzajúce dva príbehy svedčia o nezodpovednom nakladaní so životom.

Dôvod, prečo sa v rapových textoch toľko objavujú narážky na rôzne drogové témy, je vcelku jasný. Raperi pochádzajú “zdola”. Spodina v Detroite, Bronxe či pokojne aj v Prahe či Bratislave..

S výrobou, predajom a užívaním drog teda každodenne prichádzajú do styku. Častokrát sú aj zdrojom ich zárobkov.

 

 

Keď príde sláva, prídu lepšie drogy. Veľa raperov – asi po vzore svojich niekdajších rock’n’rollových kolegoch – majú tendenciu rapovať o tom, čo žijú. O falošné príbehy tu predsa nikto nestojí.

Omamné látky môžu teda paradoxne poslúžiť aj ako skvelý marketing, umožňujúci vytvoriť imidž a v mnohých prípadoch tiež akýsi “movement”, ktorý má veľa tínedžerov túžbu obdivovať a žiaľ aj napodobňovať.

Otázkou drogových tém v rape sa zaoberala aj lekárka Denise Herd z Kalifornskej univerzity v Berkeley. Rozhodla sa preveriť 341 textov najpopulárnejších hiphopových piesní z rokov 1979-1997.

 

 

Kým v rokoch 1979 a 1984 obsahovalo tematiku drog len 11 percent piesní, od roku 1993 do 1997 to bolo už 69 percent.

Je to pravda, osemdesiate roky v americkom hip hope pomaly pripravovali pôdu pre drogové besnenie rokov deväťdesiatych, pri ktorom Cypress Hill naplno prejavovali svoju náklonnosť k marihuane. Inšpirovaní jamajským reggae vyšvihli túto tematiku na vrchol, ktorý sa podarilo prekonať až v roku 2010.

Medzitým ale v textoch tiež stúpala popularita kokaínu, cracku a podobných zakázaných lýtok, o ktorých rapovali velikáni ako Notorious B.I.G. alebo Jay-Z. Práve z nich vzrástla generácie “hustlerov” a pouličných gaunerov predávajúcich crack na rohu svojho bloku.

Obsesie touto témou boli natoľko vysoká, že v roku 1998 bola drogová tematika najpopulárnejšia. Konkrétne sa jednalo o marihuanu.

 

 

S nástupom milénia prišiel do rapu nový trend – lean. Tento návykový nápoj vlastne vytvoril celé hnutie a ovplyvnil ďalšie smerovanie hip hopu.

Koniec koncov, ako hovorí text jednej z prvých skladieb venovanej tomuto drinku – Smokin ‘n’ Leanin od Botany Boys:

„I smoke sweet after sweet, cause I can’t do without it / Lean hard on that drank, till I start to dream about it / Wake up and can’t wait, puffing dank / Mix another drank, mind focused on my bank.“

Ako povedomé. Presne tu sa o mnoho rokov neskôr inšpirovali raperi z Atlanty, ktorí sú teraz na vrchole hudobnej scény.

 

 

Predávkovanie, kam sa pozrieš

Módny hype okolo užívania kodeínu a “pocuckávaniu sizzurpu” si prvú veľkú daň vybral už v roku 2000.

Jedna z najvplyvnejších osobností vtedajšieho rapu – DJ Screw – zomrel. Na jeho pohrebe mu spievali gospelovej piesne a jeho najbližší priatelia hovorili o tom, čo všetko pre nich znamenal.

Znamenal veľa nielen pre svojich najbližších, DJ Screw dokázal vybudovať základ južanskému rapovému undergroundu a vlastne celému tomuto hudobnému subžánru.

Svoju kariéru pritom postavil v 90. rokoch na podivnom, jednoduchom a vďaka tomu tak úspešnom koncepte. Spomalil a nasekal existujúcu hudbu, ktorú potom nahral na kazety.

 

 

Tie potom predával v susedstve svojho domova v Houstone. Fungovalo to. Ľudia k nemu jazdili stovky kilometrov, aby si svoju “screwtape” zaobstarali aj do svojho auta.

Niektorí tento štýl nenávideli, iní ho milovali, pretože zatiaľ čo skôr sa o drogách v skladbách len rapoval, zrazu išlo zažiť aj atmosféru leanového tripu.

Screwzoo si vyberal skvelé, zvyčajne gangsterské westcoast piesne, ktoré nekonkurovali aktuálnym hitovkám. To bolo tiež tajomstvo jeho vtedajšieho úspechu.

Odtiaľ pochádza populárny Chopped and Screwed efekt. DJ Screw síce spomaľoval hudbu, ale predovšetkým spomaľoval svoj mozog pomocou leanu, sizzurpu, dirty spriteu – teda pomocou fialového, silne navoňaného opioidného sirupu proti kašľu s vysokým obsahom prometazínu a kodeínu, na ktorého stavy si veľmi rýchlo zvykol.

Práve tento purple drink bol zdrojom jeho inšpirácie. Sirup, pochádzajúci zo 70. rokov, dosiahol svoje najvyšší dopyt o 20 rokov neskôr, kedy ho k svojmu opojeniu začali využívať raperi z juhu.

Vedľajšie účinky sa na nich začali prejavovať pomerne skoro – nechýbala obezita, srdcové ťažkosti, vypadávanie zubov a ďalšie nepríjemné zdravotné následky.

Na tie DJ Screw absolútne nepomýšľal. V roku 2000 vydal len 8 kaziet (čo bolo na jeho predchádzajúce aktivitu veľmi nízke číslo) a okoliu sa pozdávalo byť jeho správanie zvláštne.

“Vyzeral fakt zle. Hovoril veci stále dookola, bolo to ako vidieť chodiacu mŕtvolu,” povedal TJ Watford, ktorý s ním v októbri 2000 nakrúcal dokument.

16. novembra 2000 bol DJ Screw nájdený mŕtvy na podlahe svojho houstonského štúdia. V tú dobu bol na vrchole popularity, ale jeho vplyv rástol ďalej, až do súčasného trapu, ktorého podoby sa nikdy nedožil. Príčina smrti: predávkovanie. Zomrel v 29 rokoch.

 

 

Podobný osud stretol o štyri roky neskôr aj člena skupiny Wu-Tang Clan, Ol ‘Dirty Bastard. Jeho bezvládne telo našli v newyorskom štúdiu, kde si ODB predtým namixoval poctivú porciu drog, len deň pred svojimi 36. narodeninami.

Nezabúdame ani na Pimp C-ho, ktorého lean dobrodružstvá skončili v roku 2007. Aj jeho smrť sa stala absolútne neprehliadnuteľným javom poukazujúcim na to, ako vážne dôsledky môžu drogy mať.

Z nedávnej doby potom fanúšikov zarazila smrť dvadsaťšesťročného A$AP Yamsa. Jeho úmrtie bolo zastreté rúškom rôznych úvah a klebiet, z ktorých vyplynuli dve možné príčiny – asfyxia, teda zadusenie sa spôsobené nedostatkom vzduchu, za čo by mohlo napr. zlé prehltnutie nápoja alebo jedla (napríklad počas silného kodeínového tripu), alebo opäť zmiešaním niekoľkých narkotických látok – kodeínu, oxykodónu a alprazolamu.

 

 

Aj tento rok si vzal jedného skvelého rapera, bol ním Chief Keefov bratranec Fredo Santana. Ten mal dlhodobé problémy so svojím zdravím zapríčinené konzumovaním drog.

V októbri 2017 bol dokonca hospitalizovaný a rozhodol sa s návykovými látkami prestať.

“Chcem utiecť zo svojho starého života,” písal vtedy na svojom Instagrame.

“Už nechcem čeliť svojim démonom… Nájdem pomoc, pôjdem sa rehabilitovať…”

To sa mu bohužiaľ nepodarilo a v januári zomrel na zlyhanie orgánov.

 

“Fuck xanax 2018”

Smrť Santana a Lil Peepa rozhorela aj medzi samotnými rapermi diskusiu o škodlivosti drog. Mnohí z nich sa na svojich sociálnych sieťach ďalšieho užívania vzdali. Niektorí na toto rozhodnutie pristúpili ešte skôr.

Najznámejším prípadom z poslednej doby je zrejme Gucci Mane, skôr drsný gangster s životom ako na horskej dráhe a vzhľadom svedčiacim o nie príliš zdravej kondícii.

Po jeho poslednom prepustení z väznice v roku 2016 ako by sa z neho stal úplne iný človek. Drogy a psychický stav ho totiž privádzali k paranojám a šialenstvu.

 

 

O svojich stavoch prehovoril v rozhovore pre ESPN.

“Nikdy som sa paranoje vyložene nebál. Len som v mojej mysli cítil, ako by sa mi niekto pokúšal ublížiť. Vyvolávalo to vo mne pocity, ktoré ma nútili sa brániť a ublížiť potom aj niekomu inému,” spomínal.

Na slobode mal vo zvyku kombinovať alkohol a hlavne tiež onen opojný kodeinový nápoj lean. Stal sa na ňom závislý a ako sám priznal, práve závislosť ho sťahovala dole.

“Nechcel som prežiť svoj život vo väzení. Vedel som, že jedna z vecí, čo musím urobiť, je začať byť úplne triezvy. Som hrdý na to, že sa mi to podarilo,” povedal Guwop.

Na začiatku tohto roka sa k nemu pridali ďalší interpreti.

“Už nikdy neberte kokaín, veľa ľudí ho predáva s fentanylom. To je dôvod, prečo už to neberiem ja. Nemali by ste sa hrať so svojím životom, máte žiarivú budúcnosť, choďte si užívať čerstvý vzduch s čistou hlavou,” apeloval svojím typickým capslockovým štýlom písania na Twitteri americký šialenec Riff Raff.

 

 

Antidrogový postoj zaujal aj v súčasnosti extrémne populárneho Lil Pumpa. Vo svojom novoročnom pozdrave si dal na Instagram popisok “Rok 2018 bude ešte bláznivejší, milujem vás. Áno a už nikdy nebudem brať xanax, j***ť xanax 2018.”

K vysadeniu konope, leanu a ďalších drog sa prihlásili aj ďalší americkí raperi ako napr. Chance the Rapper (ktorý nazval xanax novým heroínom), Timbaland, Lil Uzi Vert, Smokepurpp, Famous Dex, Joey Bada $$ alebo kalifornský Mozzo, ktorý nahral aj video, kde otvorí fľaštičku leanu, vyleje ju na zem a zakladá #KickDaCupChallange, ku ktorému sa pridáva aj producent DJ Mustard.

Uvidíme, akými posadnutosťami budú raperi trpieť v nasledujúcich rokoch.

 

Fuk that kup!!!! 🏆 #KickDaCupChallange

A post shared by Mozzy (@mozzy) on

 

Xans don’t make you,

Xans gon’ take you,

Xans gon’ fake you,

and Xans gon’ betray you…

 

Zdroj: refresher.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím