Bob Marley veril, že marihuana je posvätná bylina

Foto: WEB
Konopkar, 28. apríla 2019

Legendárny Jamajčan Bob Marley bol spevák, skladateľ a hudobník. Stal sa najznámejším a najpredávanejším reggae hudobníkom, predal milióny albumov po celom svete. V roku 2004 ho zaradil časopis Rolling Stone na 11. miesto v zozname najlepších hudobných umelcov všetkých čias.

V roku 1977 mu bola diagnostikovaná rakovina, zomrel vo veku 36 rokov. Okrem toho, že popularizoval reggae hudbu a rastafariánstvo po celom svete, slúži ako ikonický symbol jamajskej kultúry.

Jeho celé meno je Roberta Nestu Marleyho.

Spevák sa narodil bielemu otcovi a čiernej matke 6. februára v roku 1945. Stával sa preto terčom posmechu a šikany, ľudia mali predsudky. Naučil sa vzpierať tyranizovaniu od iných rovestníkov, neváhal sa aj pobiť.

 

 

Bob Marley založil kapelu v roku 1963, niekoľkokrát sa premenovala, nakoniec skončili pri The Wailers. Zostava kapely sa pomerne často menila.

Po dvoch rokoch sa členovia rozišli a Marley odišiel do USA. V roku 1967 sa vrátil späť na Jamajku a skupinu obnovil. V roku 1970 vydali album Soul Rebels.

Bob Marley vydal 13 štúdiových albumov, medzi najúspešnejšie patria Exodus a Uprising. Hitmi sa stali skladby I Shot The Sheriff, No Woman, No Cry, Jammin a Could You Be Loved.

Bob Marley bol katolík. Neskôr, v roku 1960, konvertoval na tradičné jamajské náboženstvo rastafariánstvo. Vzniklo z kresťanstva, je charakteristické nosením dredov a tým, že marihuanu rastafariáni užívajú na duchovné účely. S týmto náboženstvom je spätý hudobný štýl reggae, najznámejším predstaviteľom je práve jamajský spevák.

Bob Marley veril, že marihuana je posvätná bylina, ktorá mu priniesla osvietenie.

Jamajský spevák má minimálne 11 detí, tak to aspoň uvádza jeho oficiálna webstránka.

 

 

Tri spoločné deti a dve adoptované mal so svojou manželkou Ritou, zvyšné mal s inými ženami. Jeho najznámejšou milenkou bola Miss World roku 1976 Cindy BreakSpeare.

Okrem hudby bol v jeho živote dôležitý aj futbal, miloval ho. Raz povedal novinárovi: „Ak ma chceš spoznať, budeš musieť hrať futbal proti mne a The Wailers.“

To sa mu, žiaľ, stalo aj osudným. Bob Marley si v júli roku 1977 zranil pri futbale palec na nohe. Zranenie bolo tak vážne, že palec doktori chceli amputovať.

S tým však spevák nesúhlasil, rastafariánstvo totiž pokladá ľudské telo za celok a nemožno z neho oddeľovať časti. Pri vyšetrení mu našli nádor, ktorý neskôr zapríčinil aj jeho smrť.

Posledné vystúpenie odohral 23. septembra 1980 v Pittsburghu v rámci Uprising tour, pričom poslednú pieseň odohral s vypätím síl.

Spevák zomrel 11. mája 1981 vo veku 36 rokov, keď sa vracal z Nemecka. Do Jamajky už nestihol prísť. „Za peniaze si život nekúpiš,“ povedal svojmu synovi Ziggymu tesne pred smrťou.

Spevák pokladal doktorov za podvodníkov. Názor zmenil až tesne pred jeho smrťou, vyhľadal špickového nemeckého lekára. Ten mu však už nedokázal pomôcť, rakovina bola v poslednom štádiu.

Marley odmietol spísať závet, bolo to v rozpore s jeho náboženstvom. Ak by tak spravil, narušilo by to podľa neho nekonečnosť ľudského života.

 

 

Bol pochovaný v Jamajke s jeho obľúbenou gitarou značky Gibson, futbalovou loptou, marihuanovým jointom, s prsteňom od etiópskeho princa Asfa Wossena a Bibliou.

Existuje deň Boba Marleyho. Prvýkrát sa uskutočnil 6. februára v roku 2015 na výročie jeho 70. narodenia.

Boba Marleyho postrelili v roku 1976. Dôvodom bolo, že sa angažoval v politike, resp. snažil sa upokojiť napätie medzi dvoma súperiacimi politickými skupinami.

Neznámy útočník postrelil Boba, jeho ženu a jeho manažéra Dona Taylora. Marley utrpel menšie zranenia, zvyšní dvaja zranení vážne, neskôr sa z nich vyliečili.

 

 

„Ľudia, ktorí sa usilujú o to, aby tento svet spravili horším, si neberú voľno. Prečo by som si ho teda mal zobrať ja?“ povedal na koncerte a fanúšikom ukázal svoju ranu.

Jedna z jeho najznámejších pesničiek Buffalo Soldier patrí medzi jeho posmrtné skladby. Skladba sa objavila na albume Confrontation v roku 1983 spolu s ďalším nevydaným materiálom.

Marley bol uvedený do Rock and Rollovej Siene slávy v marci 1994. Album Exodus je podľa časopisu Time najlepší album dvadsiateho storočia.

Marley zostal enormne populárny po celom svete, obzvlášť v Afrike. Pravidelne patrí medzi top 10 interpretov, ktorí zarábajú aj po smrti.
  

Zdroj: refresher.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím