Prvá európska krajina chce legalizovať marihuanu

Foto: WEB
Konopkar, 26. apríla 2019

Luxembursko chce ako prvá európska krajina legalizovať marihuanu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA. Luxemburské ministerstvo zdravotníctva už podniká prvé kroky na prípravu zákona a aktívne komunikuje s kolegami z Holandska a Kanady, ako i s príslušnou pracovnou skupinou.

Koncom mája má v tejto súvislosti dokonca do Kanady vycestovať minister zdravotníctva Etienne Schneider. Plány legalizovať marihuanu ohlásila v roku 2018 novozvolená luxemburská vláda.

V súčasnosti je potrebné pripraviť návrh zákona, ktorý by to umožnil. V budúcnosti by smel v Luxembursku každý dospelý človek pestovať, kupovať, mať pri sebe a konzumovať také množstvo marihuany, aké zodpovedá osobnej spotrebe. Budú pritom samozrejme platiť prísne podmienky, ktoré sa ešte musia stanoviť.

 

 

Veľkovojvodstvo si od legalizácie marihuany sľubuje obmedzenie ilegálneho trhu a s ním spojenej kriminality, ako aj menej prípadov ohrozenia zdravia jej konzumentov – má byť totiž zaistená lepšia kvalita tejto látky.

Príjmy zo štátom kontrolovanej národnej siete výrobcov a predajcov majú byť použité na prevenciu závislosti.

V októbri 2018 Kanada ako druhá krajina na svete legalizovala pestovanie, predaj a konzumáciu marihuany. Plnoletí občania si tam môžu kúpiť, mať pri sebe a fajčiť marihuanu v množstve do 30 gramov.

 

 

Prvou krajinou, ktorá povolila štátom kontrolované pestovanie a predaj marihuany bol v roku 2014 Uruguaj.

Od začiatku roka 2019 predpisujú v Luxembursku marihuanu aj na medicínske účely. Príslušný zákon bol síce schválený už v roku 2018, ale prvých približne 150 lekárov dostalo potrebné školenie až v januári. Luxembursko už medzitým dostalo prvú dodávku 20 kilogramov marihuany v hodnote 50-tisíc eur, ktorú kúpilo od kanadskej firmy.

 

Zdroj: etrend.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím