Rakúski a americkí vedci: Marihuana zvýšila objem šedej hmoty v mozgu u mladistvých

Foto: WEB
Konopkar, 23. apríla 2019

Šedá hmota je súčasťou mozgovej kôry, ktorá sa skladá z približne 13-15 miliárd nervových buniek. Šedá a biela hmota spoločne vytvárajú takzvané synapsie, inak povedané neurónové spojenia.

Tieto neurónové spojenia slúžia ako komunikačná sieť pre spracovávanie informácií. V preklade do ľudskej reči môžeme mozgovú kôru definovať ako riadiace centrum nášho organizmu, kde sa šedá hmota podieľa na spracovávaní informácií.

 

Užívaním marihuany dochádza k zmenám šedej hmoty u tínedžerov

Štúdia amerického výskumného tímu s účasťou rakúskych výskumníkov dokazuje, že k zmenám v mozgu mladistvých dochádza už po niekoľkých dávkach marihuany.

Tím vedený Hughom Garavanom a Catherine Orr z Univerzity vo Vermonte (USA) porovnával skeny mozgov 46 mladistvých, ktorí mali predošlé skúsenosti s marihuanou, so skupinou mladistvých, ktorí marihuanu nikdy neužili.

Pomocou magnetickej rezonancie merali objem šedej hmoty, čo je vonkajšia vrstva mozgovej kôry.

V magazíne Journal of Neuroscience vedci uviedli ako hlavnú zmenu mierny nárast šedej hmoty u 14-ročných jedincoch už po niekoľkých vdákach.

Šedá hmota u 46 tínedžerov fajčiacich marihuanu bola väčšia ako v skupine nefajčiacich, v priemere sa jednalo o 74,3 namiesto 72,9 kubických milimetrov.

Vedci zistili, že v skupine, ktorá marihuanu užívala, došlo k miernemu zvýšeniu šedej hmoty v oblastiach mozgu, v ktorých sa nachádzajú aktívne kanabinoidné receptory.

K výraznejším zmenám došlo takisto v oblasti amygdaly, ktorá hrá dôležitú úlohu v emóciách ako je strach, túžba alebo motivácia. Takisto došlo k zmenám v hipokampuse, ktorý je spojený najmä s procesmi pamäte a priestorovým vnímaním.

 

Zdroj: vosveteit.sk, diepresse.com

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím