Časté užívanie marihuany môže spôsobiť záhadný syndróm

Foto: WEB
Konopkar, 17. apríla 2019

Zdá sa, že časté užívanie marihuany môže zriedkavo spôsobovať tajomný syndróm charakterizovaný ťažkou nevoľnosťou a opakovaným zvracaním. Málo sa vie o chorobe, ktorá sa nazýva syndróm hypernazie kanabinoidov alebo CHS.

O syndróme o CHS sa vie veľmi málo. Prvýkrát bol identifikovaný na začiatku 21. storočia. Spôsobovať ho má časté užívanie marihuany, príznaky sú silné zvracanie a nevoľnosť.

Pacienti trpiaci CHS si zvyknú dávať extrémne horúce kúpele alebo sprchu na dočasné zmiernenie príznakov, píše Business Insider.

 

 

CHS sa čoraz viac objavuje v lekárskych časopisoch a pohotovostných oddeleniach po celom svete. Nie je známy žiadny liek, jedinou dlhodobou liečbou je zastavenie užívania marihuany.

Ochoreniu sa však dá predísť, čo je jeden z dôvodov, prečo lekári a výskumníci chcú, aby o ňom vedelo viac ľudí.

Výskumy naznačujú, že v posledných rokoch viac dospelých užíva viac marihuany, ale či to má čo do činenia s rastúcou legalizáciou marihuany vo viacerých štátoch, zostáva nejasné.

„Marihuana nie je len jedna droga. Je to rastlina so stovkami zlúčenín. Každá z nich by mohla mať jedinečný vplyv na naše zdravie. Prínosy marihuany by mohli zahŕňať úľavu od symptómov spojených so závažnými zdravotnými stavmi, od bolesti a nevoľnosti až po problémy s trávením a záchvatmi. Jej riziká môžu zároveň zahŕňať závislosť, znížený kognitívny výkon a CHS,“ uvádzajú odborníci. 

 

 
Zdá sa, že tento syndróm postihuje ľudí, ktorí konzumujú veľmi veľa marihuany naprieč všetkými prostrediami, pohlaviami a vekom. Väčšina tvrdí, že konzumovali marihuanu niekoľkokrát denne počas dvoch rokov až do niekoľkých desaťročí. Ochorenie sa podľa nich objavuje náhle a bez varovania, niekedy aj po konzumácii marihuany.

V niektorých prípadoch sa zdá, že CHS spôsobuje stavy, ktoré je ťažké predvídať. Pacienti môžu niekedy mať celé týždne bez príznakov a potom náhle trpia obzvlášť intenzívnym záchvatom.

Mnohí ľudia s týmto ochorením skončia na pohotovosti alebo v centrách urgentnej starostlivosti a niektorí sú prijatí do nemocnice.

Komplikácie sa môžu pohybovať od miernych až po ťažké a zahŕňajú problémy, ako sú infekcie, zlyhanie obličiek a veľký úbytok hmotnosti. 

 

Zdroj: science.hnonline.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím