Keby bola na Slovensku marihuana legálna…

Foto: Pixabay
Konopkar, 14. apríla 2019

Keby bola marihuana legalizovaná na Slovensku, podnikateľských príležitostí by existovalo veľké množstvo.

Marihuana je celosvetovým fenoménom. Na Slovensku je samozrejme stále klasifikovaná ako droga, za ktorej prechovávanie môžeš skončiť vo väzení, ale vo svetovom merítku sa spoločnosť čoraz viac v tejto oblasti liberalizuje.

My sme ti už v minulosti priniesli článok o tom, ako by potenciálna legalizácia mohla Slovensku pomôcť nielen po finančnej či turistickej stránke, ale aj po tej medicínskej a prírodnej.

Vyzbierali by sme viac daní, prilákali väčšie množstvo zvedavých turistov v čase, keď v rámci Európskej únie ešte marihuana nie je vo väčšine krajín legalizovaná, pomohli by sme mnohým chorým obyvateľom, ktorí nemajú legálnym spôsobom prístup k tejto zelenej rastline, a dokonca by sme plantážami mohli mierne vyčistiť aj vzduch.

Ak ťa tieto výhody zaujali, pred pokračovaním v čítaní určite zbehni do staršieho článku, pretože tentoraz sa budeme zaoberať zaujímavými podnikateľskými nápadmi či konkrétnym využitím marihuany, ktoré by sa mohlo objaviť aj v našich uliciach, keby sa legislatíva pozmenia.

 

 

Musíme však začať postupne. Naše zákona hovoria jasnou rečou, a tak je marihuana ilegálna. Za jej prechovávanie pre vlastnú potrebu ti podľa § 171 Trestného zákona, 300/2005 Z.z, ods. 1 môžu hroziť až 3 roky vo väzení, aj keď vo väčšine prípadov sa súdy pri osobnej spotrebe zľutujú a previnilci vyviaznu s podmienkou.

Aj podmienka však vie nabúrať život mladého človeka, ktorý chcel iba experimentovať a namiesto toho získal zápis v registri trestov. Informovali sme ťa už aj o príbehu 16-ročného Slováka v rámci zážitku s policajnou hliadkou.

Aj keď by si človek mohol na prvý pohľad myslieť, že Slovensko v tomto smere zaspalo dobu a stále trestá ľudí za rastlinu, u ktorej odborníci vo výskumoch objavili aj mnohé priaznivé lekárske účinky, treba spomenúť, že naše ministerstvo spravodlivosti v posledných rokoch pracovalo na reforme súčasného zákona.

Tresty za prechovávanie návykových látok, čo je aj marihuana, sa mnohým ľuďom zdali príliš prísne, a tak sa mala naša drogová politika zmeniť. Mali sme byť dokonca oveľa liberálnejší a otvorenejší, ako by si od súčasnej vlády mohol očakávať.

 

 

Vtedajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská spolupracovala s generálnou prokuratúrou, právnickou obcou aj expertmi z mimovládnej oblasti a spoločne vytvorili návrh, ktorý sa mal stať základom reformy nášho zákona.

Pôvodný plán znel tak, že by bolo dekriminalizované prechovávanie malých dávok látok ako marihuana, kokaín, heroín či extáza. O záujme terajšej vlády na znižovaní trestných sadzieb za prechovávanie návykových látok svedčí aj fakt, že tento bod bol pretlačený aj do samotného Programového vyhlásenia vlády SR, čo je dokument objasňujúci, čomu všetkému sa vláda chce venovať.

Nanešťastie, téma dekriminalizácie návykových látok nebola podľa súčasného ministra spravodlivosti Gábora Gála uchytená za správny koniec.

„Ten prvý návrh bol aj na moje liberálnejšie postoje priširoký a neakceptovateľný. Hneď sme mali predkladať iba návrh, ktorý by upravoval množstvá alebo dekriminalizáciu pre ľahkú skupinu návykových látok. Rozdelilo to spoločnosť a bolo to za čiarou,“ povedal o prvom, podľa neho príliš benevolentnom návrhu zahŕňajúcom aj dekriminalizáciu kokaínu či heroínu v polovici decembra minulého roku.

Návrhu hneď začali oponovať viaceré strany na čele s členom koalície SNS.

„SNS nepodporí predmetný návrh, ktorým by sa dekriminalizovali drogy ako napríklad kokaín alebo heroín. Myslíme si, že dôraz by sa mal klásť na prevenciu,“ vyhlásil krátko po medializácii návrhu reformy zákona na začiatku roku 2018 Tibor Bernaťák z tejto strany.

Ministerstvo zrejme nastavilo príliš liberálne podmienky, pretože reforma počítala s tým, že by boli dekriminalizované malé dávky ako 0,3 gramu kokaínu, 0,2 gramu pervitínu, 0,5 gramu heroínu či 3 tablety MDMA. Slová ako heroín či kokaín dokázali slovenskú spoločnosť vystrašiť natoľko, že bol návrh zmietnutý zo stola.

Vráťme sa však k marihuane. Vtedajší návrh chcel v zákone klasifikovať prechovávanie marihuany do 1 gramu len ako priestupok a nie ako trestný čin, za ktorý by ľudia mohli dostať pokutu do výšky 165 €.

 

 

Nešlo o radikálne zvoľnenie, pretože pokuta by nasledovala len pri prvom priestupku, ak by ťa s gramom marihuany chytili policajti opäť, mohol by si zase skončiť pred súdom a vo väzení či s podmienkou.

Aj keby išlo o liberalizáciu našej drogovej politiky, žiadny z týchto návrhov cez parlament neprešiel, a tak platí zákon citovaný hneď na začiatku článku. Za marihuanu na osobnú spotrebu môžeš dostať 3 roky väzenia.

Keby však tento návrh prešiel, ba čo viac, keby bola marihuana v našej krajine legalizovaná a správne regulovaná, otvoril by sa priestor na toľko podnikateľských nápadov a zlepšovákov, že by sme z legalizácie mohli vyjsť ako spokojná spoločnosť.

 

Nepochopiteľne ilegálny kanabidiol?

Hneď na začiatku si musíme uvedomiť, že Slovensko je jednou z mála krajín, kde by si za prechovávanie látky kanabidiol mohol skončiť vo väzení. Kanabidiol je jednou z viac ako 100 chemických látok, ktoré by si mohol nájsť v rastline konope, a drvivá väčšina krajín v Európe ho nijak nezakazuje.

Nejde o psychoaktívnu látku ako THC, ale o látku schopnú nájsť využitie v mnohých medicínskych oblastiach. Aby sme to uviedli na správnu mieru, keďže nie je psychoaktívny ako THC, človeku po užití nespôsobuje žiadne stavy eufórie či veselosti. Výskumy prišli na to, že kanabidiol, možno ho poznáš aj pod skratkou CBD, vie pôsobiť protizápalovo, antidepresívne aj antipsychoticky.

Preukázateľne pomáha pri ochrane buniek proti nedostatku kyslíku a vie pomôcť aj pacientom s epilepsiou či cukrovkou. Nejde o žiadny zázračný liek, ale neexistuje žiadny dôvod, prečo by mal v našej legislatíve zostávať klasifikovaný ako ilegálna látka. Existuje spôsob, ako by si sa k výrobku s obsahom látok THC a CBD mohol dostať aj na Slovensku, pretože je v našej krajine registrovaný sprej Sativex.

 

 

Lenže, ako uvádza Denník N, nemá ministerstvo schválenú cenu, nemôže byť dodávaný na našom území a aj keby to tak nebolo, lekári by ho mohli predpísať len na špeciálny recept s modrým pruhom označujúci psychoaktívne látky.

Keby sme na Slovensku mohli začať so zmenami legislatívy v oblasti drogovej politiky, kanabidiol by mal byť zlegalizovaný prakticky okamžite. Veď jeho zakazovaním dokonca porušujeme Európsku chartu práv pacientov. Keby sme kanabidiol legalizovali, mohli by sa k tejto látke dostať mnohí Slováci, ktorí by na vlastnej koži zistili, aké pozitívne účinky má na organizmus. Nie sú pri ňom registrované takmer žiadne vedľajšie negatívne účinky, takže by sa do našej krajiny mohli dostať výrobcovia rôznych prípravkov a liečiv z kanabidiolu.

 

Donáška marihuany až pred dvere?

Náš úvodný bod síce nerozprával o podnikateľskom pláne, ale nemohli sme ho vynechať, pretože zakazovanie kanabidiolu jednoducho nemá zmysel. Keby sme však marihuanu legalizovali a začali jej pestovanie, spracovanie, distribúciu a predaj regulovať na štátnej úrovni, pokojne by u nás mohla vzniknúť donášková služba, ktorá by ti ju doručila priamo pred dvere.

Ak sa často pohybuješ v zahraničí, určite si zaregistroval službu Uber Eats, kde ľudia doručujú jedlo z reštaurácií zákazníkom priamo domov a zarábajú na tom podobne, ako keby vozili ľudí so svojím autom v rámci štandardného Uber. Samozrejme, nejde o žiadnu prevratnú novinku.

 

 

V mnohých krajinách už aplikácie na donášku marihuanu fungujú, veď v USA fungujú služby ako Eaze, ktorá doručuje výrobky s obsahom kanabidiolu (CBD), alebo služba Budly, ktorá po Kalifornii rozváža medicínsku marihuanu licencovaným pacientom. Určite si už počul aj o legalizácii marihuany v Kanade.

V tamojšej provincii Ontário najskôr umožnili predaj marihuany prostredníctvom internetového obchodu, kde si vyberieš produkt podľa svojich predstáv a domov ti ho za 5 dolárov doručí priamo kanadská pošta.

Vieš si predstaviť, že by Slovenská pošta krátko po zavedení platobných terminálov na bankové karty začala oficiálne rozvážať aj marihuanu? So správne nastavenými reguláciami by sa mohli doručovaniu marihuany venovať aj súkromné firmy, a tak by si ľudia mohli nechať doručiť napríklad medicínsku marihuanu priamo domov.

 

Zdroj: refresher.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím