Súdy v Los Angeles nestíhajú riešiť prípady držania marihuany. Pomôže im algoritmus

Foto: TASR
Konopkar, 4. apríla 2019

Systém sa už predtým osvedčil v San Franciscu.

Na technológie sa museli s prosbou o pomoc obrátiť kalifornskí prokurátori, ktorí preskúmavajú tisícky prípadov ľudí súdených za nelegálne držanie marihuany.

Keďže štát užívanie látky legalizoval, ich prípady sú nanovo analyzované a záznamy vymazávané z registra trestov. Je ich však toľko, že to prokurátori nestíhajú, informujeagentúra AP.

Celkovo musia prokurátori preskúmať viac ako 55-tisíc prípadov ľudí, ktorí boli v minulosti perzekvovaní za držanie marihuany. Tá je v súčasnosti totiž už legálna. Množstvo je obrovské, súdy preto požiadali o pomoc neziskovú technologickú spoločnosť Code for America, ktorá pripraví algoritmus, ktorý preskúmavanie zautomatizuje.

Každý prípad musí byť analyzovaný preto, že nie všetkým ľuďom sa ich tresty spojené s marihuanou odpustia. Pôjde najmä o menšie previnenia, prechovávanie a predaj malého množstva látky a podobne. Obyvatelia Kalifornie si možnosť vymazať staré trestné činy spojené s marihuanou odhlasovali v roku 2016 spoločne s jej legalizáciou.

 

Záznamy i zhromažďuje

Nový algoritmus by mal pomôcť vymazať záznamy až 4 000 ľuďom. Mal by mať navyše schopnosť ich sám zhromaždiť z policajných záznamov, doteraz sa ľudia museli hlásiť sami, pokiaľ mali záujem o preskúmanie svojho prípadu.

Systém už funguje v San Franciscu. Tu Code for America v spolupráci s miestnym prokurátorom Georgeom Gasconom vytvorila algoritmus nazvaný Clear My Record, ktorý pomohol zničiť staré tresty alebo vymazať trestné záznamy v 9 300 prípadoch, ktoré sa udiali do roku 1975. „Clear My Record zmenil rýchlosť justície a má potenciál presadiť zmenu v celom štáte,“ myslí si Jennifer Pahlková, výkonná riaditeľka Code for America.

 

Zdroj: zive.aktuality.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Novinky