Martin Barto: Pomôže marihuana a psychedeliká aj slovenským pacientom?

Foto: blog.sme.sk
Konopkar, 15. marca 2019

Myslím, že Slovensko konečne dospieva, a začína opúšťať prázdne moralistické démonizovanie, ktoré nám doteraz bránilo využívať liečivé možnosti prírody. 

Prázdne moralizovanie bez znalosti faktov ohľadom marihuany nemá mať vo verejnom priestore miesto. Nastúpiť musia fakty. Raz sa totiž môže sťať, že títo povrchní moralizátori alebo ich blízki budú liečivé vlastnosti marihuany potrebovať.

Napriek tomu, že liečivé účinky látok nachádzajúcich sa v konope, sú známe už stáročia, moderná spoločnosť v 60. rokoch umiestnila konope na zoznam zakázaných psychotropných látok. Inými slovami: zakázali sme prírodu. Ak tento zákaz porovnáme s alkoholom, ktorý má skutočne deštruktívne účinky na ľudskú psychiku a fyzické zdravie človeka, je toto rozhodnutie nepochopiteľné.

Našťastie sa názor na konope opäť začal meniť a odborníci sa znova začali zaoberať s jej liečivými účinkami. Indikácia liečby marihuanou sa pomaly ale iste rozbieha. Vo viacerých štátoch totiž pochopili, že látky získavané z konope (najmä CBD, kanabidiol, ktorý nemá psychoaktívne účinky  a psychoaktívny THC, D9-tetrahydrokanabinol) majú výborné terapeutické účinky: pomáhajú najmä pri liečbe chronickej bolesti u dospelých, fungujú ako antiemetikum v prípade zvracania a nevoľnosti napríklad pri chemoterapii a zmierňujú symptómy svalovej spasticity pri skleróze multiplex.

Predstavte si, že trpíte niektorým z týchto príznakov a prázdne moralizovanie a strach politikov z uznania liečivých vlastností démonizovanej marihuany vám bráni sa k nej dostať. Je to absurdné. Samotná Svetová zdravotnícka organizácia v decembri 2017 oficiálne odporúčala, aby sa kanabidiol (CBD), ktorý je zložkou konopy, neuvádzal v zozname medzinárodne kontrolovaných látok.

V sedemnástich členských štátoch bol na základe postupu vzájomného uznávania povolený a na trh uvedený aspoň jeden liek na báze konopy, ale žiaden členský štát nepovolil fajčenie konopy na liečebné účely vzhľadom na zdravotné riziká, ktoré sú s fajčením spojené.

Do debaty o využívaní konope na liečebné účely často niektorí vnášajú argumenty, že konope sa môže využívať ako rekreačná droga. Ide o neznalosť, pretože v tomto prípade ide o dve rozdielne veci, ktoré spolu nesúvisia. Našťastie, regulačné prostredie sa rýchlo mení nielen vo svete, ale aj v EÚ.

Európsky parlament vo februári tohto roku prijal (nezáväzné) uznesenie, v ktorom vyzval členské štáty, aby zintenzívnili výskum látok obsiahnutých v konope, umožnili lekárom oboznamovať sa s týmito poznatkami a využívať ich v liečebnej praxi podľa konkrétnych potrieb pacientov. Takisto členské štáty vyzval, aby prehodnotili svoje príslušné právne predpisy o použití liekov na báze konope, ak vedecký výskum preukáže, že použitím bežných liekov, ktoré nemajú návykové účinky, nie je možné dosiahnuť rovnaký pozitívny účinok.

Súčasne Európsky parlament položil Európskej komisii niekoľko otázok o podpore výskumu liečebného použitia konope, o dostupnosti liekov na báze konope a možnostiach EK prijať opatrenia na zlepšenie dostupnosti týchto preparátov v EÚ. EP sa tiež pýta, či má Komisia v úmysle zaviesť normy pre nefarmaceutické použitie liečebnej konopy s cieľom zaistiť bezpečnosť spotrebiteľov.

V súčasnosti sa konope a látky z neho získavané, či laboratórne vyrobené látky im zodpovedajúce, využívajú na liečebné účely v USA, Kanade, Izraeli, a celkovo v 22 ČŠ EÚ. Na Slovensku zatiaľ nie sú povolené žiadne lieky obsahujúce aktívne látky pochádzajúce z konope, čím nechávame niektorých pacientov zbytočne trpieť. Tí, ktorí sú za udržanie tohto stavu, by si mali uvedomiť, že raz oni sami alebo ich blízki môžu potrebovať lieky vyrobené na báze konope.

Problém sa ale netýka len konope. Mnoho psychoaktívnych látok, ktoré sú teraz na zozname zakázaných látok, sa v posledných vedeckých výskumoch ukázali ako užitočné v liečení napríklad psychických porúch.

Podľa vedca Robina Carharta-Harrisa z londýnskej Imperial College, ktorý mal prednášku na tohtoročnom Svetovom ekonomickom fóre v Davose na tému potenciálu psychedelických látok, psychedelické látky nie sú ani nebezpečné (z hľadiska predávkovania), ani návykové.

Posledné výskumy ukazujú významné využitie psychedelík (konkrétne psylocibínu – psychoaktívnej látky lysohlávok) pri liečení ťažkých depresií alebo smrtelnej úzkosti,. Rovnako sa ukázali vynikajúce výsledky pri liečbe obsedantno kompulzívnej poruchy alebo závislosti na alkohole, či tabaku. Na dlhotrvajúce zlepšenie stavu stačilo dokonca len niekoľko riadených sedení bez nutnosti ďalšieho opakovania. To znamená aj významnú úsporu finančných prostriedkov, pretože na antidepresívach musia byť pacienti trvale.

Rovnako sa ukázal výborný efekt MDMA (3,4-metyéndioxymetamfetmín, psychoaktívna látka v droge Extáza) pri liečení posttraumatického syndrómu, alebo pri poruchách stravovania. Nevyliečiteľné traumy vojakov z bojového terénu bolo možné efektívne prekonať práve vďaka MDMA.

Snáď najjednoduchšie využiteľnou psychoaktívnou látkou je ketamín, pretože sa využíva na liečebné účely už dnes. V jeho prípade ide o použitie na iné účely, než je oficiálne registovaný (off label). V marci tohto roku sa však v Spojených štátoch očakáva schválenie prvého oficiálneho ketamínového lieku na liečbu rezistentnej depresie. Do dvoch rokov sa očakáva i schválenie použitia ketamínu na liečbu suicidálneho myslenia.

Výhoda ketamínu spočíva vo veľmi rýchlom nástupe úľavy pre pacientov a pacientky, na rozdiel napríklad od antidepresív, ktorých plný účinok pacienti pocítia až po niekoľkých týždňoch ich užívania. Práve pre ľudí s akútnymi suicidálnymi tendenciami môže byť ketamín veľmi vítanou pomocou.

Marihuana, Psylocibín, Ketamín, MDMA, všetko ide o zakázané látky, pretože môžu byť zneužité ako droga. Toto nám však nemôže brániť rozbehnúť serióznu debatu o výskume, výrobe a indikácií kontrolovaných liečiv vyrobených na báze týchto látok, ktoré môžu nielen pomôcť, ale aj vyliečiť ľudí, ktorí teraz trpia nevyliečiteľnými chorobami. Či už psychickými, alebo fyzickými.

 

Autor: Martin Barto (Ekonomický analytik, bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska a bývalý člen Predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne, člen strany SaS)

 

Zdroj: blog.sme.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím