Slovensko: Tvrdé tresty za marihuanu ohrozujú budúcnosť mladých

Foto: Veronika Janušková
Konopkar, 13. marca 2019

Prednedávnom bol pri Dolnej bráne nezvyčajný protest. Účastníci vyjadrili svoj zásadný nesúhlas s vysokými trestami pre užívateľov marihuany. 

Vznikol ako reakcia skupiny ľudí na zatknutie ich kamaráta, 24 ročného Róberta Dž., ktorého začiatkom februára polícia zadržala počas razie v jednom z košických podnikov za prechovávanie marihuany.

Počas akcie uňho našli 7,5 gramu sušenej rastliny. Teraz mu hrozí 10 až 15 rokov za mrežami. 

 

Protest v Košiciach

 

Protest zorganizovali Róbertovi kamaráti symbolicky v deň jeho narodenín. Zúčastnilo sa ho približne 50 mladých ľudí. Ich snahou bolo otvoriť problematiku, ktorej sa politická scéna na Slovensku dlhodobo vyhýba.

Niektoré politické strany a hnutia v snahe získať podporu najmä mladých ľudí síce na potrebu riešiť problém v predvolebných kampaniach poukazujú, no keď príde na lámanie chleba, väčšinou ho nakoniec zametú pod koberec.

 

Rodičia: Tresty ako pre vrahov

Na proteste sa zúčastnili aj rodičia mladého chlapca.

Urobil hlúposť a možno si zaslúži trest, ale určite miernejší. Robo je slušný, dobrý chlapec, mal aj dobrú prácu, ale trest vo výške desať rokov, ktorý mu hrozí, je niečo strašné,“ hovorí so zovretým hrdlom matka zadržaného chlapca Magdaléna Kulinová. 

 

Zúfala matka zadržaného Róberta. Foto: Veronika Janušková

 

Nerozvážny mladík mal už v minulosti problémy kvôli marihuanovej cigarete. Vtedy dostal podmienku. Polícia ho s „mariškou“ nachytala opäť, a tak sa trest zvyšuje.

„Ja ho beriem ešte stále ako dieťa. Keby bol možno rok v nejakom ústave alebo na liečení, tak by mu to prospelo určite viac a už by to nespravil. Tie deti potrebujú skôr pomôcť a nie ich zatvárať ako nejakých vrahov. Veď po tých 10 rokoch vo väzení aký človek odtiaľ vyjde?“ zamýšľa sa nešťastná matka. 

 

Dĺžka trestov za prechovávanie drog

§ 171 Prechovávanie omamných a psychotropných látok pre vlastnú spotrebu – 3 až 5 rokov väzenia, 

§ 172 1.) Výroba, prechovávanie, dovoz omamných a psychotropných látok – 3 až 10 rokov väzenia,

2.) Opätovné odsúdenie za vyššie spomínané trestné činy – 10 až 15 rokov väzenia.

 

Trestné činy proti životu 

§ 147 Ťažká ujma na zdraví, ktorá spôsobí smrť – 7 až 10 rokov.

§ 148 Ublíženie z nedbanlivosti, ktoré spôsobí smrť – 3 až 8 rokov,

§ 149 Smrť z nedbanlivosti – 3 roky.

 

Desať rokov za pár gramov

Na základe dohody o vine a treste sa môže dĺžka väzenia skrátiť o tretinu, čo je v tomto prípade sedem rokov. Obaja rodičia sú proti užívaniu marihuany, ale aj takýto trest za jej užívanie považujú za pritvrdý.

„Nie som za dekriminalizáciu marihuany, ale určite som za miernejšie tresty pre občasných užívateľov. Nie je normálne sedieť v base 10 rokov za to, že u niekoho nájdu pár gramov,“ uviedol nevlastný otec mladíka Radovan Kulin.

Počas protestu vystúpil aj na pódiu a snažil sa mladých vystríhať pred ich nerozvážnym konaním.

„Musia si uvedomiť, že to nie je sranda behať s trávou po meste, lebo to môže skončiť aj takto,“ dodal. 

 

Z policajných hlásení:

 

Domáci pestovateľ

V jednom z bytov v košickej mestskej časti Juh prechovával 31-ročný Marek z Košíc v črepníku na balkóne konope pre vlastnú spotrebu s váhou 2,10 gramov. Z tohto množstva by bolo možné vyrobiť minimálne 4 jednorazové dávky drogy. V prípade dokázania viny hrozí obvinenému trest odňatia slobody až na 5 rokov.

 

„Marišku“ ukrýval aj v spodnej bielizni

Osemnásťročný Košičana u seba neoprávnene prechovával omamné látky v Mestskej časti  Košice – Sever. Obvinený mladík policajtom dobrovoľne vydal jednu tubu a 7 plastových vrecúšok s obsahom zelenej sušiny rastlinného pôvodu. Omamné látky ukrýval aj v spodnej bielizni.  Za tento skutok obvinenému hrozí trest odňatia slobody až na 5 rokov.

 

Na proteste zorganizovali aj finančnú zbierka na právnika pre obvineného mladíka. Na mieste vyzbierali 100 eur a zbierka pokračuje vo vybraných košických podnikoch, ktoré Robert navštevoval najradšej. Rodičia však príspevok s vďakou odmietajú s tým, že budú radi, ak mu peniaze pošlú do väzenia aby si mohol zaobstarať základné potreby. 

Týmto protestom sa iniciatíva nekončí, v aktivitách chcú Róbertovi kamaráti pokračovať. Najbližšie zhromaždenie je naplánované na 20. apríla.

 

Zákon nerozlišuje drogy

Súčasný trestný zákon nerozlišuje rozdiel medzi jednotlivými druhmi drog. Je jedno či máte pri sebe pervitín, extázu alebo trávu.

 

Vlani v októbri sa Kanada stala druhou krajinou na svete s legálnym predajom marihuany. Ilustračná foto: Veronika Janušková

 

Faktom ale je, že náš súčasný zákon  tvrdo trestá mladých ľudí, ktorí majú pred sebou väčšinu svojho života, aj za zanedbateľné množstvo sušiny konope pre vlastnú potrebu. Môže im to pokaziť kariéru, znemožniť prácu v štátnej správe, pretože aj podmienečné tresty sa zapisujú do registra trestov. 

 

V zahraničí užívateľov neriešia

V posledných rokoch sa situácia v zahraničí zmenila. Západné štáty prestávajú bežných užívateľov marihuany posielať za mreže a sústreďujú sa skôr na veľkých dílerov. 

V roku 2014 Najvyšší súd Českej republiky definoval „malé množstvo“ drogy, podľa neho sa policajné a justičné orgány majú riadiť pri posudzovaní priestupku. U našich susedov sa držanie maximálne 10 gramov marihuany považuje za priestupok, až pri vyššom množstve drogy ide o trestný čin. Nelegálne je taktiež držanie viac ako 1,5 gramu heroínu, jedného gramu kokaínu či 1,5 gramu metamfetamínu.

V 29 amerických štátoch je marihuana legalizovaná na liečebné účely. To isté platí aj pre Kanadu, kde sa snažia o jej úplnú legalizáciu. V Španielsku je „zelená rastlina“ dekriminalizovaná. Jej užívanie, nákup a predaj je na verejnosti síce zakázaný, no môžete si vypestovať dve rastliny pre vlastnú spotrebu. 

 

Návrh maximálne povoleného množstva pre osobnú spotrebu podľa Žitňanskej rezortu

marihuana – 1,0 gram
metamfetamín a pervitín – 0,2 gramu
heroín – 0,5 gramu
kokaín – 0,3 gramu
LSD – 3 papieriky/tabuľky
MDMA (extáza) – 3 tabletky/ 0,8 gramu

 

Pokusy o zmiernenie trestov tu boli – neúspešné

Zmiernením trestov za držanie marihuany sa zaoberal aj Robert Fico (SMER).

„Ak niečo nefunguje, tak s tým niečo robme, skúsme nájsť inú formu potrestania mladého človeka,“ hovoril ešte v roku 2012 v súvislosti s marihuanou vo funkcii premiéra vysokoškolákom.

Smer vládol štyri roky sám, no žiadnu zmenu nepresadil.

Pred rokom navrhla vtedajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitnanská (nezaradená, vtedy Most-Híd) novelu zákona, ktorá mala upraviť súčasný zákon o drogách. Chcela v ňom zmierniť postihy pre užívateľov, nie však pre predajcov, a určiť maximálne povolené množstvo drog pre osobnú spotrebu. Toto držanie by bolo posudzované ako priestupok s pokutou do 165 eur a opakovanie priestupku počas jedného roku by bolo hodnotené ako trestný čin.

„Súčasný systém vedie ku kriminalizácii užívateľov drog, prevažne v kategórii osôb do 30 rokov, pričom sa zameriava najmä na následok vo forme udelenia trestnej sankcie a nevenuje sa dostatočne príčinám, ktoré vedú k páchaniu tejto trestnej činnosti,“ odôvodňoval v predkladacej správe návrhu zákona Žitňanskej rezort.

 

Snaha exministerky Lucie Žitňanskej o zmiernenie trestov nevyšla. Foto: Veronika Janušková

 

Vláda, kvôli výhradám poslancov SNS, ktorí nechceli pripustiť zmiernenie trestov v prípade držania malého množstva tvrdých drog, stiahla tento bod z rokovania a už sa k nemu nevrátila. 

V januári tohto roka koaliční partneri požiadali súčasného ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd), aby otázku dekriminalizácie marihuany neotváral. Minister by však chcel dekriminalizovať niektoré prípady. 

„Keď ide o mladícku nerozvážnosť nejakého študenta, ktorý si zapáli joint, mali by sme ho potrestať, ale nie tak, že následky svojho činu, ktorý spravil v 16. rokoch, bude niesť celý život,“ uviedol Gál.

Návrh v znení bývalej ministerky bol ale na jeho vkus prehnaný. „Bol v ňom zahrnutý aj kokaín a heroín. To je pre mňa nepredstaviteľné, aby sme užívanie a držanie takýchto drog, aj keď v malom množstve, považovali za netrestné,“ uviedol Gál. 

  

Zdroj: kosicednes.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím