Vedci vynašli novú metódu, ako získať THC a iné kanabinoidy z kvasníc piva

Foto: Pexels.com
Konopkar, 12. marca 2019

Vedci predstavili gény konopných rastlín v pivovarských kvasniciach, kde mikroorganizmy produkujú THC a iné kanabinoidy.

Výskumníci modifikovali kvasinky tak, že tieto kvasinky produkujú látky z konopných rastlín. Niektoré z týchto kanabinoidov sa používajú ako liečivé látky. Vedci preto dúfajú, že ich biotechnologický proces pomôže pri výrobe nových, lacnejších liekov.

 

THC a kanabinoidy majú široké využitie v medicíne

Kanabinoidy sa v súčasnej dobe používajú medicínsky na rôzne účely – proti nevoľnosti po chemoterapii, na stimuláciu chuti do jedla u pacientov s AIDS alebo proti určitej forme epilepsie. Ďalšie možné využitia sa momentálne prehodnocujú.

Medicínske využitie však komplikujú prísne zákony a meniaci sa obsah väčšiny kanabinoidov v rastlinách,  problém popísal Jay Keasling z University of California v Berkeley, v časopise „Nature“. Vzhľadom k tomu, že sú lieky ako hašiš a marihuana získavané z rastliny konope, je jej pestovanie takmer všade prísne regulované.

Keasling a kolegovia aplikovali gény z rastliny konope do buniek pivovarských kvasiniek. Kvasinky boli schopné produkovať kanabinoidnú kyselinu kanabigierolovú a takisto produkujú psychoaktívnu látku (THC) alebo účinnú zložku kanabidiol (CBD) a mnoho ďalších látok.

 

Chemická formula kanabinoidu CBD

 

Celkovo výskumníci vytvorili viac ako 50 umelých kvasinkových kmeňov,ktoré produkovali rôzne množstvá rôznych kanabinoidov.

„Prínos pre spotrebiteľov je vysoká kvalita a nízke náklady, kvasnice produkujú presne to, čo chcete,“ hovorí Keasling.

Tím tiež preskúmal možnosť úpravy prírodných kanabinoidov na výrobu umelých kanabinoidov, ktoré sa nenachádzajú v konopných rastlinách. Podarilo sa to dosiahnuť použitím mastných kyselín namiesto galaktózy, teda potravinovej bázy pre modifikované kvasinkové kmene.

Vedci v Kalifornii už začali obchodovať s ich technológiou. Nie je to úplne nový prístup, kedy sa drogy používali s použitím mikroorganizmov. Kvasinky môžu taktiež produkovať rôzne látky vrátane inzulínu, rastových hormónov, faktorov zrážanlivosti krvi a opiátov.

 

Zdroj: vosveteit.sk, spiegel.de

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím