Svetová zdravotnícka organizácia chce marihuanu posudzovať miernejšie. Historicky prvýkrát

Foto: WEB
Konopkar, 19. februára 2019

Aktuálne sa marihuana nachádza v harmonograme IV. Je teda kategorizovaná rovnako ako heroín.

Komisia organizácie má však v pláne presunúť marihuanu z tejto kategórie a podobný plán má aj s produktmi vyrobenými z nej. Produkty, ktoré neobsahujú THC, teda psychoaktívnu látku v marihuany, by mali byť úplne vyradené zo zoznamu medzinárodnej kontroly drog.

Kategorizácia drog bola zavedená pre rozpoznávanie možného zdravotného rizika. Kategórie sa pohybujú od látok s návykovými vlastnosťami a rizikom zneužitia až po látky, ktorých škodu nie je možné napraviť terapeutickým procesom. Marihuana je v harmonograme IV od 60. rokov. Svetová zdravotnícka organizácia žiada Organizáciu Spojených národov o úplne vyradenie marihuany z tohto zoznamu.

Zároveň chcú, aby bolo THC zaradené do harmonogramu I. Psychoaktívna látka marihuany nebola registrovaná vôbec, keďže ju vedci v 60. rokoch neevidovali. „Výbor uznáva možné riziko poškodenia zdravia, ktoré tieto látky reprezentujú, no zároveň si uvedomuje aj ich potenciál pre terapeutické a vedecké využitie,“ píše organizácia vo svojej žiadosti.

V 60. rokoch neboli vo vedeckej komunite dostupné poznatky o možných benefitoch marihuany, a preto bola evidovaná medzi tvrdými drogami. Vďaka WHO však možno už čoskoro nebude OSN evidovať marihuanové výrobky bez THC v medzinárodnom zákone, ako obmedzenie. Ako táto žiadosť dopadne ukáže čas. Hlasovanie prebehne v marci tohto roku.

 

Zdroj: interez.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím