Zmierni utrpenie aj našim pacientom? Marihuanu na liečebné účely odobril parlament EÚ

Foto: budastock / web
Konopkar, 17. februára 2019

Výzva europoslancov smeruje k odstráneniu prekážok využívania konope pre ťažko chorých jedincov.

Onkologickí pacienti, ľudia trpiaci na Alzheimerovu či Parkinsonovu chorobu či roztrúsenú sklerózu. To sú niektoré ochorenia, ktorých liečba súvisí s každodennou bolesťou nielen pre trpiace osoby, ale rovnako ich blízkych. Nové vyhlásenie Európskeho parlamentu chce pacientom uľahčiť ich boj so zákernou chorobou pomocou užívania konope na liečebné účely. Na Slovensku je táto otázka zdá sa stále tabu.

 

Konope na predpis

Odobrenie kontrolovaného využívania marihuany na liečebné účely vzišlo z posledného zasadania Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Europoslanci vyzvali členské štáty Európskej únie, aby plne využili potenciál liekov na báze marihuany a odstránili prekážky, ktoré bránia ďalšiemu vedeckému výskumu v tejto oblasti.

Napriek tomu, že ide o nelegislatívne uznesenie, europoslanci vyzvali Európsku komisiu a vnútroštátne orgány členov Únie, aby spoločne vymedzili jasnú hranicu medzi využívaním marihuany na lekárske a iné účely a podporovali výskum a inovácie týkajúce sa projektov spojených s ich použitím na liečebné účely.

Liečebné využívanie konopy je totiž v jednotlivých členských štátoch odlišná.

V texte europoslancov stojí požiadavka na Úniu a jej členské štáty, aby vyriešili problémy súvisiace s regulačnými, finančnými a kultúrnymi prekážkami, ktoré bránia vedeckému výskumu. Uznesenie tiež požaduje riadne financovanie výskumných činností a podporu rozširovania poznatkov o liečebnom využití konopy medzi zdravotníckymi pracovníkmi.

Parlament zároveň vyzval členské štáty, aby umožnili lekárom riadiť sa pri predpisovaní regulačne schválených liekov vyrábaných z konopy vlastným odborným úsudkom. Na tieto lieky, pokiaľ sú účinné a schválené, by sa podľa europoslancov mal vzťahovať systém verejného zdravotného poistenia rovnako ako na iné lieky.

 

Rekreačná marihuana v EÚ (legalita)

 

Poslanci zdôraznili, že regulácia liekov na báze marihuany by viedla k ich kvalitnejšiemu a presnejšiemu označovaniu a premietla by sa aj do ďalších zdrojov verejných príjmov. Tento krok by mal dopad aj na čierny trh s týmito liekmi, ako aj na prístup maloletých k tejto látke.

Výzva Európskeho parlamentu korešponduje so stanoviskom Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá oficiálne odporučila, aby sa kanabidiol, ktorý je zložkou konopy, neuvádzal v zozname medzinárodne kontrolovaných látok.

 

Nulová tolerancia

Ako uvádza internetový portál konopkar.sk, liečebné konope sa využíva hlavne v paliatívnej liečbe ochorení ako sú bolesť, rakovina, HIV, Crohnova choroba, roztrúsená skleróza, posttraumatická stresová porucha, ale aj Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

Táto rastlina pomáha rovnako pacientom s cukrovkou. Napriek tomu, že ide o najbezpečnejšie prírodné liečivá, na Slovensku je podľa s konope problém.

Ako uvádza portál, oficiálna cesta k liečbe prírodným konope na Slovensku v súčasnosti neexistuje, registrovaný je iba ústny sprej s výťažkami z konope. Výdaj tohto liečiva je viazaný na lekársky predpis so šikmým modrým pruhom.

 

Predpis so šikmým modrým pruhom (vzor)

 

Slovensko s nulovou toleranciou účinných látok rastlinného cannabisu, THC a paradoxne aj CBD (napriek tomu, že tento kanabinoid neobsahuje žiadne psychotropné účinky) nie je v súčasnosti legislatívne naklonené k liečbe prírodným konope, uvádza sa na portále.

K výzve Európskeho parlamentu sa podľa stránky Slovensko môže pridať v tom prípade ako Ministerstvo zdravotníctva zriadi Úrad na dohľad nad cannabisom a Národná rada schváli novelu zákona, ktorou sa zavedie Skupina IV omamných látok a zaradí sa do nej cannabis na lekárske účely. Štátny úrad na kontrolu liečiv zároveň zaregistruje liečivo obsahujúce konope.

 

Autor: Matúš Német

 

Zdroj: plus7dni.pluska.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím