Európska únia rozbehla legalizáciu marihuany, obmedzená bude ale na liečebné účely

Foto: WEB
Konopkar, 14. februára 2019

Už teraz podľa europoslancov vieme, že konope dokáže pomôcť pri liečbe chronických bolestí u dospelých, tlmí nevoľnosť po chemoterapii či zmierňuje symptómy svalovej spasticity pri skleróze multiplex.

„Žijeme v pomýlenej dobe. Zatiaľ čo je povolené sa upiť na smrť, nedovolíme ľuďom, ktorí majú veľké bolesti, aby si ich mohli tlmiť,“ uviedol europoslanec Richard Sulík.

V Európskej únii sa tak zavádza proces, ktorého cieľom bude zaviesť štandardy pre nefarmaceutické používanie liečebnej konopy. Už vopred ale avizujú, že voľný predaj preparátov z konope nebude.

„Európska legislatíva reguluje výrobky z medicínskych prostriedkov, ktoré majú tendenciu byť návykové. Konope takouto látkou jednoznačne je,“ uviedol europoslanec Ivan Štefanec.

 

 

Poslanci Európskeho parlamentu v stredu v Štrasburgu vyzvali členské štáty EÚ, aby plne využili potenciál liekov na báze marihuany a odstránili prekážky, ktoré bránia ďalšiemu vedeckému výskumu v tejto oblasti.

Poslanci v rámci nelegislatívneho uznesenia vyzvali Európsku komisiu a vnútroštátne orgány členov EÚ, aby spoločne vymedzili jasnú hranicu medzi využívaním marihuany na lekárske a iné účely a podporovali výskum a inovácie týkajúce sa projektov spojených s ich použitím na liečebné účely. Legislatívna úprava týkajúca sa liečebného využívania konopy je totiž v jednotlivých členských štátoch odlišná.

Schválený text žiada Úniu a jej členské štáty, aby vyriešili problémy súvisiace s regulačnými, finančnými a kultúrnymi prekážkami, ktoré bránia vedeckému výskumu. Uznesenie tiež požaduje riadne financovanie výskumných činností a podporu rozširovania poznatkov o liečebnom využití konopy medzi zdravotníckymi pracovníkmi.

Parlament zároveň vyzval členské štáty, aby umožnili lekárom riadiť sa pri predpisovaní regulačne schválených liekov vyrábaných z konopy vlastným odborným úsudkom. Na tieto lieky, pokiaľ sú účinné a schválené, by sa podľa europoslancov mal vzťahovať systém verejného zdravotného poistenia rovnako ako na iné lieky.

 

 

Poslanci zdôraznili, že regulácia liekov na báze marihuany by viedla k ich kvalitnejšiemu a presnejšiemu označovaniu a premietla by sa aj do ďalších zdrojov verejných príjmov. Tento krok by mal dopad aj na čierny trh s týmito liekmi, ako aj na prístup maloletých k tejto látke.

EP v správe pre médiá pripomenul, že konopa alebo kanabinoidy môžu byť účinné pri potláčaní nechutenstva a znižovaní úbytku hmotnosti spojených s chorobou HIV/AIDS, pri zmierňovaní symptómov mentálnych porúch, ako je psychóza či Tourettov syndróm, a tiež pri zmierňovaní príznakov epilepsie, ako aj Alzheimerovej choroby, artritídy, astmy, rakoviny, Crohnovej choroby a glaukómu. Ide o lieky, ktoré prispievajú aj k zníženiu rizika obezity a cukrovky a zmierneniu menštruačných bolestí.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oficiálne odporučila, aby sa kanabidiol (CBD), ktorý je zložkou konopy, neuvádzal v zozname medzinárodne kontrolovaných látok.

 

Zdroje: noviny.sk, cas.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím