V Mojmírovciach sa debatovalo o konopnej tradícii na Slovensku

Foto: mojmirovce.sk
Konopkar, 29. januára 2019

V Regionálnom múzeu obce Mojmírovce sa v sobotu uskutočnil seminár venovaný konopnej tradícii na Slovensku. Ak by sa niektorí naši čitatelia náhodou pomysleli, že sa tam hovorilo o užitočnosti drog a povolení fajčenia marihuany, tak to by klopali na zlé dvere. Tento seminár totiž nezorganizovali slniečkari a liberáli…  

Prednášatelia prízvukovali práve to, že kedysi na území Strednej Európy malo pestovanie konopy pomerne veľkú tradíciu. Vyrábali sa z nej pevné laná a mnohé textilné výrobky.

 

 

Pred rokmi však pestovanie konopy zakázali a zanikli mnohé výrobné podniky. Medzitým onedlho v Európe sa jej pestovanie obnovilo, ako aj výroba širokej škály výrobkov z konopy.

Ozaj konopa a marihuana sú to dosť odlišné veci. Z marihuany sotva vyrobíte lána, koberce a pod.

 


 

Konopa má mnoho odrôd, viaceré z ktorých sa využívajú, napríklad, pri výstavbe domov alebo liečbe reumy. Z konopy sa vyrábajú nielen textilné veci, ale aj papier, ba dokonca bankovky. V súčasnosti však mnohé podniky využívajú konope skôr na výstavbu  rodinných domov, výrobných prevádzok, skladov či iných budov.

Na sobotňajšom seminári so svojimi prednáškami vystúpili viacerí odborníci. Eleonóra Čalkovská mala prednášku „Konope dnes a jej využitie“.

Róbert Žilík porozprával o konopnej  kultúre v okolí Nitry.

Miloš Zverina mal prednášku z trochu iného súdka – „Symbol a ornament v živote Slovanov“.

 

 

Na záver Dušan Horváth oboznámil prítomných s problematikou vplyvu konope na zdravie človeka.

Súčasťou semináru bola aj výstava nitrianskeho občianskeho združenia Slavica „Čaro slovenského ornamentu“ a ochutnávka konopných produktov s možnosťou ich zakúpenia.

Na seminári sa zúčastnilo približne 30 ľudí, prevažne obyvateľov obce Mojmírovce.

 

Eugen Rusnák

 

Zdroj: hlavnespravy.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím