Štúdia: Marihuana môže dočasne vplývať na spermie

Foto: WEB
Konopkar, 25. januára 2019

Nová štúdia tvrdí, že marihuana má vplyv na spermie.

 

MALÁ ŠTÚDIA

Hoci nejde o veľkú štúdiu a účastníkov bolo len 24, vedci tvrdia, že vyššia koncentrácia THC (tetrahydrokanabinolu) v moči sa spájala s nižším počtom spermií.

THC je zlúčenina zodpovedná za účinky marihuany.

Štúdia bola zverejnená v magazíne Epigenetics.

Vedci z nej nedokázali určiť, či mohli zmeny v kvalite a kvantite spermií ovplyvniť proces oplodnenia a zdravie potomkov.

“V rámci prevencie odporúčam mužom prestať užívať marihuanu minimálne pol roka pred tým, ako chcú počať potomka,” hovorí Susan Murphy, riaditeľka Divison of Reproductive sciences na oddelení gynekológie a pôrodníctva v Duke University Medical Center v Južnej Karolíne.

 

 

POBLÁZNENÉ GÉNY

Táto štúdia nedokázala spojenie užívania marihuany a vznikom rakoviny, boli však zistené tzv. epigenetické zmeny v spermiách.

Tieto zmeny neznamenajú, že zmutuje priamo reťazec DNA, ale je narušená regulácia génov, čiže ich funkcia.

Pri užívaní marihuany bola zistená poškodená funkcia génov riadiacich normálny rast počas vývoja.

Vedci zistili, že čím viac THC bolo v moči, tým viac epigenetických zmien v spermiách bolo.

Štúdia bola malá, ale už predtým sa v štúdiách na potkanoch preukázali podobné zmeny v rovnakých súboroch génov, takže tento výsledok pravdepodobne nebude dielom náhody.

„Je však pravdepodobné, že zmeny v kvalite a množstve spermií spôsobené marihuanou nie sú byť trvalé,“ uviedol Murphy pre Live Science. Myslí si to preto, lebo spermie sa vytvárajú každý deň a ich vývoj trvá 70 dní.

Keďže pri marihuane nezmutoval priamo reťazec DNA, regulácia génov v novovytvorených spermiách bude v poriadku, ak sa muž marihuany vzdá. 

 

Zdroj: aktuality.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím