Erdogan chce nakopnúť Turecko pestovaním konope

Foto: WEB
Konopkar, 18. januára 2019

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dúfa, že obnovenie pestovania a spracovania konope bude znamenať veľké časy pre ekonomiku a životné prostredie Turecka. Zaspomínal si, ako jeho matka doma vyrábala z konope krásne tašky.

Podľa portálu Middle East Eye, Erdogan minulý týždeň pri zvolaní predstaviteľov miestnych správ z celého Turecka vo svojom prejave nečakane prešiel aj na tému používania plastových vreciek a o potrebe chrániť životné prostredie. Jeho riešením by totiž bolo, aby plasty nahradil konopný materiál.

“Spomínam si, že moja matka zvykla pliesť nákupné tašky, ktoré sme potom používali pri nakupovaní. Nevyhadzujte ich hneď, ale znova choďte s nimi nakupovať. Je to priateľské k Zemi, aj keď by ste sa ich chceli zbaviť. Sú vyrobené z konope,” vyhlásil Erdogan, ktorý pôvodne pochádza z regiónu, kde sa konope pestovalo vo veľkej miere.

Turecké ministerstvo poľnohospodárstva a lesného hospodárstva sa už dokonca podujalo oživiť odvetvie pestovania konope v krajine s cieľom podporiť miestnu výrobu pomocou nových stimulov. Povolená bola produkcia v 19 provinciách a plánuje sa zvýšiť počet fariem v závislosti od dopytu.

“Zničili sme konope v tejto krajine kvôli niektorým nepriateľom, ktorí sa tvárili ako priatelia,” dodal turecký prezident.

 

 

Podľa novinára a spisovateľa Yunusa Eksiho, odborníka z Centra strategických výskumov Eurasia (ASAM), americká politika prinútili Turecko skončiť s konope.

“Americká vláda využitím svojej finančnej sily viedla iné krajiny k tomu, aby odstránili lieky na konopnej báze zo svojho národného kódexu. Po tom, ako USA zakázali 37 liekov na konopnej báze, nasledovali európske krajiny. Od roku 1940 Turecko taktiež vylúčilo výrobky z konope zo svojho zdravotníckeho systému,” povedal Eksi pre ruskú agentúru Sputnik.

Podpredseda opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) Orhan Saribal však namietal, že práve terajšia vládnuca strana AKP zničila konopný priemysel v krajine.

Nemecký Huffington Post píše o tom, že od 1. januára sa v tureckých supermarketoch platí za plastové tašky 25 kurusov, čo je v prepočte asi štyri centy, ako opatrenie na postupné znižovanie vysokej spotreby plastových vreciek, ktorými sa znečisťuje životné prostredie.

V marci sú v Turecku naplánované miestne voľby a vo volebnej kampani sa majú rozdávať ľuďom “milióny látkových vrecúšok a tašiek”, aby aj takto poukázali na fakt, ktorý zvýraznil aj prezident Erdogan, že plasty sú “zlé”, pretože sa nerozložia ani za stovky rokov.

 

Zdroj: hlavnespravy.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím