Nový Zéland plánuje referendum o legalizácii marihuany na rekreačné účely

Foto:
Konopkar, 28. decembra 2018

Voliči na Novom Zélande v roku 2020 rozhodnú v referende o legalizácii marihuany na rekreačné účely. Referendum bude súčasťou parlamentných volieb. Oznámil to minister spravodlivosti Andrew Little.

„Vieme, kedy bude, máme záväzok, že bude záväzné a otázkou je teraz len doplnenie detailov,“ vyjadril sa politik po tom, čo krok v pondelok schválila vláda. Pred týždňom v krajine zlegalizovali marihuanu na liečebné účely.

 

NORMALIZÁCIA UŽÍVANIA DROG

Hlasovanie o marihuane vlani sľúbila vládna Novozélandská strana práce premiérky Jacindy Ardernovej. V minuloročnom prieskume verejnej mienky sa za legalizáciu marihuany vyslovili dve tretiny Novozélanďanov.

Koaličná Strana zelených rozhodnutie o referende privítala. Ako uviedla jej hovorkyňa Chloe Swarbrick, Novozélanďania sú už názorovo pred politickými činmi a „toto záväzné referendum predstavuje príležitosť, aby vôľa ľudu spustila zmysluplnú zmenu v legislatíve„.

Naopak, líder tretej koaličnej strany Nový Zéland predovšetkým Simon Bridges hlasovanie nazval „cynickým“ krokom na odlákanie voličov od iných problémov okolo parlamentných volieb. Podľa neho tiež legalizácia marihuany znormalizuje užívanie drog.

 

NAJUŽÍVANEJŠIA NEZÁKONNÁ DROGA V KRAJINE

Podľa prieskumu neziskovej organizácie New Zealand Drug Foundation je marihuana najužívanejšou nezákonnou drogou v krajine. Až 80 percent obyvateľov do 21 rokov už kanabis aspoň raz užilo a 10 percent si vytvorilo zvyk v užívaní.

Ak by Novozélanďania hlasovali za legalizáciu marihuany, krajina by sa stala prvou v ázijsko-tichomorskom regióne, ktorá by umožnila aj jej rekreačné užívanie. Marihuanu na rekreačné účely nedávno zlegalizovali v Kanade a v Uruguaji.

 

Zdroj: webnoviny.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím