Luxembursko zlegalizuje marihuanu na rekreačné účely. Ako prvá krajina EÚ

Foto: iStock, Unsplash, Noizz.sk
Konopkar, 3. decembra 2018

Demokratická strana (DP), Luxemburská socialistická strana pracujúcich (LSAP) a Strana zelených (déi gréng) potvrdili, že marihuana bude v krajine zlegalizovaná a podpredsedníčka vlády Etienne Schneider oznámila, že sa bude táto rastlina aj komerčne distribuovať. Informáciu priniesol portál Luxembourg Times.

Žiaden “marihuanový turizmus” sa však na rozdiel od Holandska v krajine pravdepodobne nerozvinie – zabráni tomu opatrenie, v rámci ktorého bude predaj marihuany povolený len domácim obyvateľom. Vysoké pokuty čakajú tých, ktorí budú marihuanu distribuovať a predávať maloletým či v okolí škôl. V tejto súvislosti tiež vláda bude klásť dôraz na prevenciu drogovej závislosti.

Rozhodnutie vlády zlegalizovať marihuanu prišlo po tom, čo sa v priebehu tohto roka zriadila petícia, ktorá vyzvala na legalizáciu marihuany na rekreačné účely a jej distribúciu cez oficiálne “coffee shopy”. Petícia získala dostatok podpisov na to, aby sa ňou zaoberala luxemburská vláda. Navrhovatelia v parlamente vtedy vyzvali na širšiu “reguláciu” tejto drogy, dávajúc za príklad Kanadu, ktorá zlegalizovala marihuanu tento rok.

 

 

Presná štruktúra nového zákona a ďalšie podrobnosti sa oznámia po tom, čo sa budúci týždeň sfinalizuje koaličná dohoda.

Luxembursko bude prvá krajina v Európskej únii, ktorá plne zlegalizuje marihuanu. Iné krajiny, ako napríklad Holandsko, ju len dekriminalizovali.

V rámci Eurázie je Gruzínsko v regióne Kaukaz doteraz jedinou krajinou, ktorá zlegalizovala držbu a konzumáciu kanabisu.

Luxembursko však pôjde ešte ďalej tým, že umožní aj jej komerčnú distribúciu. Presný dátum legalizácie ešte nie je známy.

 

Zdroj: noizz.azet.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Novinky