Posledné výskumy dokazujú, že elektronická cigareta je menej škodlivá ako bežné cigarety a môže byť aj nástrojom na odvykanie od fajčenia

Foto: vaprio.sk
Konopkar, 22. novembra 2018

Vedeli ste, že s pomocou elektronických cigariet prestane fajčiť tabakové výrobky zhruba dvadsaťtisíc Britov ročne? Že v porovnaní s tradičnými cigaretami, tie elektronické ohrozujú fajčiarov až o 95 percent menej a riziko vzniku rakoviny u vaperov odhadujú experti len na jedno percento?

Tieto poznatky nedávno priniesla britská vládna agentúra Public Health England(PHE). V rozsiahlej správe poukázala na niekoľko dôkazov, o ktorých verejnosť z oficiálnych zdrojov nevedela a aj preto sa veľká časť fajčiarov stavala k bezdymovým výrobkom rezervovane, či dokonca s obavami. Medializované poznatky PHE by túto opatrnosť, založenú na skreslených a neúplných informáciách, mohli zmeniť.

 

Namiesto fám a poloprávd ponúkajú dôkazy

Spojené kráľovstvo je považované za “najpriateľskejšiu” krajinu pre vaping na svete. Z toho vyplývajú aj mnohé úľavy pre ľudí, ktorí sa rozhodli skoncovať s fajčením a začať používať elektronické cigarety. Nový vládny plán kontroly tabaku pre Anglicko dokonca zahŕňa záväzok “maximalizovať dostupnosť bezpečnejších alternatív k fajčeniu”.

Zámer vytvoriť do roku 2025 generáciu bez dymu berú za kanálom La Manche skutočne vážne. Aj preto má verejnosť, po troch rokoch zhromažďovania dát, k dispozícii nové dôkazy, ktoré doterajšie obavy popierajú. Napríklad z toho, že by e-cigarety mohli byť pre mládež prvým krokom k fajčeniu.

Profesorka Linda Bauldová Univerzity v britskom Stirlingu a vedúca oddelenia  behaviorálneho výskumu prevencie rakoviny, Cancer Research UK Linda Bauldová v tejto súvislosti uvádza:

“Výskumy v Spojenom kráľovstve jasne ukazujú, že medzi pravidelnými užívateľmi elektronických cigariet je menej ako jedno percento mladých ľudí, ktorí predtým nikdy nefajčili.”

Trend je skôr opačný. Po bezdymových alternatívach siahajú hlavne ľudia, ktorí sa svojej závislosti na tabaku chcú zbaviť. Ukazuje sa že elektronické cigarety sú v tomto boji účinnejšie, než doteraz bežne používané prostriedky na odvykanie.

 

E-cigarety na predpis

Agentúra PHE, ktorá je obdobou nášho Úradu pre verejné zdravotníctvo, sa však neobmedzuje len na zber dôkazov, ktoré potvrdzujú výrazne nižšiu rizikovosť e-cigariet, ale naďalej monitoruje nové výskumy, závery expertov, prieskumy a navrhuje doslova revolučné opatrenia, ktoré by podporili popularitu bezpečnejších alternatív k fajčeniu.

K tým najpodstatnejším patrí napríklad návrh, aby boli elektronické cigarety uznané ako medicínska pomôcka pre odvykanie od fajčenia, a zariadenia, ktoré by získali licenciu by si mohli pacienti kúpiť aj v lekárňach. Tak by získali istotu, že tieto výrobky sú testované a overené inštitúciami nezávislými na obchodných záujmoch výrobcov.

Ďalšou významnou zmenou by mohlo byť zriadenie takzvaných “vapovacích salónov” vo vnútorných priestoroch nemocníc. Boli by určené nielen pre pacientov, ale aj návštevníkov zdravotníckych zariadení. Vládna agentúra apeluje aj na zamestnávateľov, aby podobné salóny vytvorili na svojich pracoviskách a tak podporovali zlepšovanie verejného zdravia.

Správu britského Úradu verejného zdravotníctva uvítala i Národná farmaceutická asociácia. Vo svojom stanovisku publikovanom v odbornom časopise Parmaceutical Journal uvádza:

“Teraz je jasné že elektronické cigarety majú legitímne miesto medzi pomôckami určenými na odvykanie od fajčenia. Správa PHE môže pomôcť lekárnikom pri zvažovaní, či tieto výrobky zaradiť do svojho sortimentu.”

Pochopiteľne, do lekárni sa dostanú len výrobky, ktoré povolí regulačný úrad a získajú štátnu licenciu.

 

Autor: Vaprio.sk

 

Zdroje: 

https://www.gov.uk/government/publications/e-cigarettes-an-evidence-update

https://www.cancerresearchuk.org/

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaporizer Premium - VapeFully