Gruzínsko: Kandidát na prezidenta rozdával ľuďom jointy

Foto: blesk.cz
Konopkar, 22. októbra 2018

Festival legalizácie marihuany v jednom z parkov gruzínskej metropoly Tbilisi skončil zatknutím niekoľkých ľudí, vrátane kandidáta na hlavu štátu. Informovala o tom stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe s tým, že podľa polície sa Zurab Džaparidze dostavil na ich stanicu dobrovoľne.

Festival organizovaný politickým zoskupením Girči, sa mal stať miestom, kde by si ľudia mohli kúpiť výrobky z marihuany a príjemne stráviť čas. Park ale obkľúčila polícia a troch členov Girči zatkli.

Na mieste sa odohrala aj menšia demonštrácia odporcov legalizácie mäkkých drog s transparentom „Narkománia je smrť!“.

 

 

Džaparidzeho si strážcovia zákona odviedli po tom, čo za potlesku prizerajúcich sa rozdával jointy, teda šúľané cigarety s marihuanou.

Podľa prezidentského kandidáta šlo o „akt občianskej neposlušnosti“, ktorým sa snaží vynútiť si právo legálne nakupovať marihuanu, píše český portál Blesk.cz.

 

 

„Ústavný súd uviedol, že je to moje právo, zaručené ústavou. Ale toto právo mi upierajú,“ prehlásil politik pred novinármi.

Gruzínsky ústavný súd v júli tohto roku na základe sťažnosti Džaparidzeho a Girči zrušil sankcie za užívanie marihuany.

Tento verdikt sa ale podľa BBC týka iba legalizácie spotreby, zatiaľ čo šírenie marihuany naďalej ostáva trestné.

 

 

Podľa Džaparidzeho mal parlament po náleze ústavného súdu zmeniť zákony, aby bolo možné si marihuanu legálne zaobstarať. Namiesto toho je ale v parlamente návrh zákona, ktorý by sankcie sprísnil.

„To, čo som urobil, je šírenie (marihuany). Kvôli tomu sa v Gruzínsku zatvára do väzenia, čo je úplne bláznivé. Ľudí by za to nemali trestať,“ uviedol Džaparidze. 

„Detailne, od hlavy až po päty, ma prehľadali, ale nič nenašli. Hovoril som im, že všetko, čo som mal, som už rozdal,“ povedal novinárom.

 

 

V Gruzínsku sa už niekoľko rokov časť verejnosti a nevládnych organizácií usiluje o zmeny „represívnych“ zákonov ohľadom užívania drog, ale parlament balík návrhov neprijal.

A rozhodnutie ústavného súdu, ktorý zrušil sankcie za užívanie marihuany a ešte skôr aj tresty väzenia za zaopatrenie si a držanie až 70 gramov marihuany, vyvolalo nejednoznačnú reakciu.

Vláda tento rok prišla s návrhom obmedziť spotrebu marihuany. Navrhované zmeny podľa ministra vnútra maximálne zúžia uplatnenie nálezu ústavného súdu.

 

 

Zdroj: pluska.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Novinky
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím