Kanada sa stala druhou krajinou sveta, kde je legálne vlastníctvo a užívanie rekreačnej marihuany

Foto: WEB
Konopkar, 17. októbra 2018

Kanada sa v stredu stala druhou krajinou na svete, kde je legálne vlastníctvo a užívanie rekreačnej marihuany.

S úderom polnoci sa otvoril celoštátny trh s predajom konope, pričom prvé obchody začali s jeho predajom v najvýchodnejšej kanadskej provincii Newfoundland.

V stredu po celej krajine otvoria približne 111 legálnych špecializovaných obchodov a mnohé by podľa prieskumu tlačovej agentúry Associated Press mali pribudnúť v ďalšom období.

 

OBJEDNAŤ SA BUDE DAŤ AJ CEZ INTERNET

Kanaďania si marihuanové produkty budú môcť objednávať aj cez internet, na webstránkach, ktoré prevádzkujú provincie alebo súkromní obchodníci, a nechávať si ich poslať domov poštou.

Kúpu konope takýmto spôsobom budú môcť využiť napríklad obyvatelia najľudnatejšej provincie Ontário, ktorá ešte upravuje svoje predpisy súvisiace s marihuanou a prvé obchody otvorí až na jar. V provincii Britská Kolumbia, jednej z provincií s najvyššou mierou užívania kanabisu, bude v stredu otvorený zase len jeden legálny obchod.

Kanadské provincie a teritóriá sa na legalizáciu marihuany pripravovali niekoľko mesiacov. Územia si mohli určiť vlastné predpisy v súvislosti s držbou, predajom a užívaním marihuany, ktoré musia spadať do rámca predpisov stanovených federálnou vládou.

 

MINIMÁLNY VEK NA NAKUPOVANIE SA LÍŠI

Niektoré provincie a teritóriá prevádzkujú len vládne obchody, niektoré podporujú podnikanie súkromných obchodníkov a niektoré zase majú vládne aj súkromné obchody. Aj minimálny vek na nakupovanie marihuany sa líši – v Alberte a Quebecu to je 18 rokov, v ďalších oblastiach 19.

Na základe zákona legalizujúceho marihuanu si dospelé osoby budú môcť kúpiť konopný olej, semienka, rastliny a sušené konope od licencovaných výrobcov a obchodníkov a vlastniť budú môcť na verejnosti do 30 gramov sušeného kanabisu.

Jedlé produkty s marihuanou nebudú bezprostredne dostupné v predaji, ale až v priebehu roka od začiatku platnosti zákona, píše spravodajský portál BBC s tým, že toto oddialenie dáva vláde čas na stanovenie špecifických predpisov platných pre tieto produkty.

 

TRESTY ZA PORUŠENIE ZÁKONA BUDÚ PRÍSNE

Vlastníctvo viac ako 30 gramov marihuany na verejnosti, pestovanie viac ako štyroch rastlín marihuany v jednej domácnosti a nákup od nelicencovaných predajcov je nelegálny. Tresty za porušenie zákona budú prísne, napríklad osoby pristihnuté pri predaji marihuany mladistvému môžu skončiť vo väzení až na 14 rokov.

V súvislosťou s legalizáciou marihuany vládni predstavitelia v utorok prezradili novinárom, že zvažujú zrýchlený proces, ktorý by umožnil osobám odsúdeným z vlastníctva marihuany požiadať o právne omilostenie. V súčasnosti má trestné záznamy pre vlastníctvo marihuany okolo 500-tisíc Kanaďanov.

Kanada s legalizáciou marihuany na celom svojom území nasledovala Uruguaj, ktorý schválil zákon o jej legalizácii v roku 2013. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

 

Zdroj: webnoviny.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím