Juhoafrický súd legalizoval užívanie aj pestovanie marihuany, rozsudok má však podmienku

Foto: WEB
Konopkar, 18. septembra 2018

Juhoafrický ústavný súd legalizoval užívanie marihuany dospelými osobami na súkromných miestach. Sudcovia o tom rozhodli jednohlasne, pričom tiež legalizovali aj pestovanie tejto rastliny na súkromné využitie.

 

TRAJA UŽÍVATELIA ČELILI TRESTNÉMU STÍHANIU

Množstvo marihuany, ktoré môže jednotlivec pestovať alebo užív

ať však nešpecifikovali, o tom bude musieť rozhodnúť parlament. Užívanie tejto drogy na verejnosti ako aj jej predávanie a dodávanie naďalej zostane nezákonné.

„Pre dospelú osobu nebude užívanie alebo vlastníctvo marihuany v súkromí pre jeho alebo jej osobnú spotrebu trestným činom,“ uviedol námestník predsedu ústavného súdu Raymond Zondo.

Prípad priniesli do pozornosti súdu traja užívatelia marihuany, ktorí v tejto súvislosti čelili trestnému stíhaniu. Trojica tvrdila, že zákaz „neoprávnene zasahuje“ do ich súkromia. Vláda odmietala legalizáciu marihuany s tým, že je škodlivá pre ľudské zdravie.

 

SÚD MOHOL PODĽA AKTIVISTOV VIAC ZAKROČIŤ

Na margo verdiktu, ktorý je záväzný, sa vláda ešte nevyjadrila. Parlament má 24 mesiacov na to, aby zmenil zákon v súlade s rozhodnutím, píše spravodajský portál BBC.

Verdikt súdu sa stretol s pochvalnou reakciou aktivistov zastávajúcich legalizáciu marihuany. Niektorí po rozhodnutí vyzvali vládu, aby stiahla obvinenia voči osobám, u ktorých našli túto drogu.

Líder Strany Dagga, ktorá podporuje užívanie kanabisu, Jeremy Acton však uviedol, že súd mohol v tomto smere zakročiť ešte viac a mohol legalizovať aj držbu marihuany na verejnosti.

 

Zdroj: webnoviny.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím