Stane sa konopné semiačko superpotravinou budúcnosti?

Foto: sensiseeds.com
Konopkar, 6. septembra 2018

Blahodárne účinky semiačok konopy siatej na ľudský organizmus poznali už v staroveku, moderná veda ich znovu objavila pre ľudí tretieho tisícročia.

Poznali ho už starí Číňania pred 3000 rokmi a dokonca aj u nás.

Štyri sudy konopného oleja tvorili zásoby na hrade Lietava v roku 1607, konopu bežne pestovali naši predkovia.

Napríklad za studena lysovaný konopný olej má blahodárne protizápalové účinky, pomáha pri kožných chorobách.

To, čo naši predkovia tušili, skutočne dokázala moderná veda. Preto sú potraviny získavané z konopných semiačok súčasťou moderných trendov v zdravom stravovaní.

 

Do popredia sa momentálne dostáva najmä konopný proteín, ktorý možno označiť za superpotravinu. Prečo?

Tento odvážny názov dostal konopný proteín preto, že obsahuje všetkých 20 známych aminokyselín potrebných pre správne fungovanie organizmu a tiež regeneráciu alebo rast svalovej hmoty.

Prášok jemne orieškovej chute obsahuje aj všetky takzvané esenciálne aminokyseliny, teda tie, ktoré si telo nedokáže samo vyrobiť a je potrebné mu ich dodávať. Preto ide o kompletnú alebo inak nazývanú aj plnohodnotnú rastlinnú bielkovinu.

Konopný proteínový prášok obsahuje aj veľa vlákniny, teda znižuje pocit hladu, pomáha rovnomernému uvoľňovaniu cukru v krvi a preto je skvelým pomocníkom aj pri chudnutí alebo pri zvýšenej fyzickej námahe.

 

 

Pomáha tiež rastu svalovej hmoty. Spomínali sme vysoký podiel vlákniny, a ako vieme, s dostatkom vlákniny je spojené aj bezproblémové vyprázdňovanie organizmu.

Konope je pritom nenáročná rastlina, nepotrebuje umelé hnojenie ani postreky a tak by mohla v budúcnosti pomôcť riešiť prípadnú potravinovú krízu.

Konopný proteín navyše obsahuje veľmi dôležité nenasýtené mastné kyseliny Omega 3 a 6 a to dokonca v ideálne vyváženom pomere pre ľudské telo. Tie sú vhodné proti zápalom, pomáhajú pri prevencii Alzheimrovej a Parkinsonovej choroby a pomáhajú kvalitným nechtom a vlasom.

Konopný proteín sa vyrába z takzvaného semenného koláča, ktorý vznikne po vylisovaní oleja z konopných semiačok.

A správne certifikované odrody konopy siatej určené ako potravina nemajú nič spoločné s marihuanou. Neobsahujú merateľné stopy aktívnej látky THC.

 

 

Najkvalitnejšie konopné semiačka momentálne pestujú v kanadských prériách oblastí ako Manitoba či Saskatchewan a majú tam už viac ako 15 ročnú tradíciu s pestovaním konopy siatej.

Produkty ako olej, proteín, lúpané semiačka alebo čistá vláknina sa vyvážajú do celého sveta.

Aj na Slovensku nájdete tieto produkty vo viac ako 70 bioshopoch, respektíve v každom dobrom bioshope.

Zložením aminokyselín je využiteľnosťou podobný vaječnému proteínu a preto je ideálny pre stavbu svalovej hmoty, s rovnakými a lepšími výsledkami ako ktorýkoľvek proteín živočíšneho pôvodu. Keďže je však čisto rastlinný, je vhodný aj pre vegetariánov a vegánov.

Už v jednej polievkovej lyžičke sa nachádza štvrtina odporúčanej dennej dávky železa, kyseliny listovej, magnézia, fosforu, zinku, mangánu a vitamínu B. Preto je vhodný pre tehotné ženy.

Neobsahuje pritom lepok ani glutén, a je celkovo hypoalergický.

Konopný proteín majú pre jeho vlastnosti radi aj vrcholoví športovci. Napríklad aj Erin Dunn, kanadská triatlonistka, ktorá je zároveň vegánkou. Pritom súťaží v tom najťažšom triatlone kategórie Iron Man.

„Konopné potraviny sa stali základom mojej stravy a používam ich vo všetkom. Vyrábam si domáce energetické tyčinky, energetické nápoje ale semiačka pridávam aj do šalátov. Konopný proteín mi pomohol zlepšiť dokonca moje športové výkony,“ hovorí extrémna atlétka.

 

 

Energetické tyčinky, ktoré obsahujú konopný proteín, sušené ovocie, vlákninu a ďalšie prírodné ingrediencie si na vesty zobral aj zobral aj Marián Ligda. Tento športovec-vozíčkar sa vydal na 2000 kilometrovú cestu z Liptovského Mikuláša do Paríža na špeciálnom rukami poháňanom bicykli. Patrí medzi európsku špičku športovcov odkázaných na vozíček.

„Výhodou je, že konopné tyčinky vedia dobre zasýtiť a proteíny zase dodajú potrebnú energiu na dlhých tratiach,“ hovorí vytrvalec.

Výhodou je, že konopný proteín sa dá konzumovať jednoducho rozrobený s vodou, obľúbené sú konopné proteínové šejky.

Pridajte tri vrchovaté polievkové lyžice proteínového prášku, banány, dolejte napríklad obyčajným mliekom, pre vegetariánov je vhodné napríklad ryžové mlieko. Pridajte ešte štipku škorice a celé to zmixujte. Skúste, možno budete prekvapení, ako vám tento drink zaženie hlad.

 

Zdroj: pluska.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím