Konopná farma pri moravskom Znojme má aj labirint

Foto: Facebook - Konopná farma Vranč
Konopkar, 1. septembra 2018

Tam sa totiž nachádza celkom netradičná farma, zameraná na pestovanie konope. Je to neuveriteľná oáza pokoja,  škoda len, že sa pri nej nenachádza more, pretože pripomína pláž.

Presne tú, ktorú si možno pamätáte z rovnomenného filmu, v ktorom si zahral Leonardo DiCaprio. Všade je piesok, po areáli sa rozlieha reagge a okolo seba stretnete len samých vysmiatych ľudí.

 

 

Ako nám však pri bare prezradili, rozhodne to nie je z „marišky“, pretože na farme sa vraj pestuje iba technická konopa, ktorá má minimálny obsah psychoaktívnej látky THC.

 

Konopná limonáda

Napriek tomu je tam dobrú a mierumilovnú náladu cítiť a dá sa doslova krájať. Deti si môžu naživo pozrieť zvieraciu farmu, dospelí zasa ochutnať rôzne výrobky z konope.

 

Foto: Henrieta Ďurovová

 

 

 

 

Každý rok vyrastie vo farme konopný labyrint, z ktorého je náročné dostať sa von, a preto sme sa rozhodli, že sa radšej nestratíme.

 

 

Ako sme sa dozvedeli, cieľom tejto farmy bolo spropagovať pestovanie konopy, ktorú verejnosť vníma ako starú poľnohospodársku plodinu, a má rôznorodé uplatnenie.

 

Foto: Henrieta Ďurovová

 

Toto si však pamätajú najmä staršie generácie, pretože konopa sa pestovala aj na Slovensku, existovali konopárske závody, dnes je jej pestovanie doslova raritou.

Táto populárna rastlina má rôzne využitie, jej herba (šiška) neobsahuje THC.

 

 

Z herby sa robia predovšetkým lieky, potraviny, stonka rastliny sa po úprave využíva v stavebníctve, alebo na výrobu látok, iste poznáte konopné plátno.

V miestnom bare tak môžete ochutnať konopné pivo, limonádu, klobásku alebo zemiakové plavky.

 

 

Ako sme sa niekde dočítali, majiteľ mal problémy s rôznymi udaniami, pretože si miestni mysleli, že sa tam stretávajú narkomani. Nie je to však tak, na farme sa pestuje konope výhradne kvôli jeho liečebným účinkom.

 

Foto: Henrieta Ďurovová

 

Tieto rastliny obsahujú látku CBD, inak povedané kanabidiol. Je to látka chemicky príbuzná s THC, má však farmakologické účinky. Dajú sa ňou liečiť cievne mozgové príhody, cukrovky, schizofrénia a podobne, nie je psychoaktívna. Nenavodzuje ani príjemné stavy.

 

 

Dobrovoľní zberači

Na farme Vranč konopu zbierajú ručne, a tak každý rok zháňajú pomocníkov, ktorí za odmenu dostanú jedlo a občerstvenie.

 

Foto: Henrieta Ďurovová

 

Sezóna zberu sa blíži, a tak ak máte chuť, prihláste sa a konopný labyrint si môžete naplno vychutnať. Moravskému vinobraniu tak môžete pridať ďalší, celkom nepoznaný, rozmer.

 

Foto: Henrieta Ďurovová

 

Autorka sa nestotožňuje s legalizáciou marihuany.

 

Autor: Henrieta Ďurovová

 

Zdroj: pluska.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím