Konope – droga a liečivo?

Foto: WEB
Konopkar, 31. augusta 2018

Keď sa povie konope, väčšinu z nás napadnú jeho psychotropné a euforické účinky. Nie je však konope ako konope. Poznáme 3 druhy konope a každé má na ľudský organizmus iné účinky.

Za základné delenie  konope sa považuje:

  • Konopa hašišová alebo konopa indická, ktorá sa využíva najmä na výrobu marinuany pre svoj vysoký obsah THC.
  • Konopa siata, ktorá sa používa v potravinárstve, kozmetike a aj zdravotníctve pre svoj nízky , nemá takmer žiadny obsah omamných látok (THC< 0,3%). Z jej stonky sa získava vlákno, z ktorého sa tká textil a tiež veľmi pevné námorné laná.
  • Konopa rumovisková, ktorá rastie divoko. Je zaraďovaná medzi buriny, vyskytuje sa na rumoviskách, neobrábaných poliach a na lúkach. Obsah omamných látok je kolísavý (maximálne: THC <5% ).

Okrem najbežnejšieho užívania konopy hašišovej alebo marihuany formou ručne balených cigariet, je obľubené tiež fajčenie z rôznych druhov fajok alebo konzumácia špeciálne pripravených nápojov a pokrmov.


 

Marihuanové opojenie je často popisované ako komplexný, všeobímajúci zážitok, zahŕňajúci široký rozsah psychických, fyzických a emotívnych reakcií, pocitov a vzruchov, pričom droga je pre užívateľa akýmsi zväčšovacím zrkadlom jeho obvyklých dojmov a myšlienok.

Odborníci sa zhodujú v tom, že príležitostné užívanie marihuany neznamená pre ľudské telo väčšie nebezpečenstvo fyzického charakteru.

 

 

U nás ani v zahraničí nie je známy žiadny dôveryhodne zdokumentovaný prípad smrtelného predávkovania sa marihuanou, čo svedčí o nižšej miere zdravotných rizík pri užívaní marihuany ako pri užívaní alkoholu.

V súvislosti s negatívnymi účnkami užívania marihuany sa spomína najčastejšie amotivačný syndróm, teda nárast apatie a zníženie schopnosti vykonávať plánovitú činnosť.

 

 

Konopa siata má mimoriadne priaznivé účinky na zdravie a jej vedľajšie alebo negatívne účinky nie sú zname.

Obsahuje omega 3 a omega 6 esencialne mastné kyseliny, ktoré si organizmus nevie sám vytvárať a preto musia byť prijmané potravou.

Správny príjem esencialnych mastných kyselín je dôležitý obzvlášť u tehotných a dojčiacich žien, pretože pozitívne ovplyvňuje rozvoj mozgu nenarodeného dieťaťa a novorodencov.

 

 

Ďalej je vynikajúcim zdrojom železa, vápnika, horčíka a draslíka.  Z vitamínov je doležité spomenúť vitamín A, B1, B2, B3, B6, C, D a vitamín E.

Konopné semená  sú ideálne pre stavbu svalovej hmoty, a teda, vhodné pre športovcov. Majú vyššiu koncentráciu živín ako sója a môžu byť plnou bielkovinovou náhradou za mäso.

Konope siate priaznivo pôsobí na nervovú sústavu a sú potvrdené jej priaznivé účinky proti kŕčom. Obsahuje veľmi kvalitnú nerozpustnú vlákninu obzvlášť užitočnú pre tráviaci trakt,  čistí hrubé črevo a  absorbuje do seba toxické látky prijaté zo stravy.

 

 

Konopné semienka sú prirodzene bezlepková potravina a preto je vhodná aj pre ľudí s celiakiou.

Odporúča sa pri pečeňových ochoreniach, po prekonaní žltačky, mononukleózy, otrave hubami, alkoholom alebo pesticídmi.

Zvyšuje detoxikačnú a regeneračnú schopnosť pečeňových buniek, čím napomáha regenerácii pečene po týchto ochoreniach.

Vďaka obsahu kyseliny gama-linolénovej výrazne pomáha pri predmenštruačnom syndrome a príznakoch menopauzy.

Konopné semená, sú skvelým doplnkom vyváženej zdravej stravy, či už ako prísada do šalátov, polievok, pečiva, müsli alebo ako základ rôznych kaší.

 

 

Pre čo najväčší učinok konopných semienok je dobré ich tesne pred konzumáciou pomlieť. Semená sa však nedoporučuje mlieť do zásoby, lebo tým strácajú svoje výživné látky.

V ponuke taktiež najdete konopný olej, ktorý sa užíva po lyžičkách pred jedlom, ďalej je to konopný čaj, ten sa vyrába z listov a kvetov konopy siatej. Esenciálne oleje v ňom obsiahnuté pomáhajú upokojovať organizmus a uvoľňovať svaly.

  

Zdroj: nazorobcana.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím