Butánový či elektronický vaporizér – ktorý je lepší?

Foto: VapeFully.com/sk
Konopkar, 30. augusta 2018

Od istého času začali byť stále populárnejšie butánové vaporizéry. V dnešnom článku sa pozrieme na najdôležitejšie rozdiely medzi elektronickými a butánovými modelmi a poradíme vám, ktorý druh bude lepší pre rôzne typy užívateľov.

Odvtedy, čo sa objavili na trhu prvé vaporizéry, bola dlhší čas situácia taká, že k dispozícii iba boli iba elektrické zariadenia. Napájajú sa buď pripojením kábla do zásuvky (stacionárne modely) alebo čerpajú energiu zo zabudovaného nabíjacieho akumulátora (prenosné vaporizéry).

V druhom desaťročí tohto storočia sa však začalo objavovať stále viac butánových prístrojov, teda takých, ktoré namiesto elektriny na ohrev sušeného materiálu využívajú teplo vznikajúce v dôsledku spaľovania butánu.

Poďme si teda porovnať elektronické a butánové modely z viacerých hľadísk.

 

Užívateľské pohodlie a diskrétnosť

Elektronické vaporizéry sú nepochybne praktickejšie pri používaní – stačí ich zapnúť, počkať, kým dosiahnu tú správnu teplotu a môžete začať inhalovať. Vo väčšine prípadov budete na to potrebovať len jednu ruku.

„Nenastáva ani riziko prehriatia či pripálenia rastlinného materiálu – takmer všetky vaporizéry sú vybavené digitálnou stabilizáciou teploty, vďaka ktorej bude udržiavaná na úrovni zadanej užívateľom.

Výnimkou sú hračky predstierajúce, že ide o vaporizéry, ako napr. Snoop Dogg G Pen – v prípade tohto modelu (a ďalších podobných) je pripálenie materiálu nielen možné, ale dokonca nevyhnutné,“ hodnotí v rozhovore pre náš portál Peter Horváth, odborník na oblasť vaporizácie zamestnaný v spoločnosti VapeFully.

 

 

Naopak butánové modely vyžadujú použitie butánového horáka – buď sa nahrieva samotný vaporizér alebo vzduch, ktorý do neho preniká – ten potom odovzdá teplo materiálu. Je to o dosť menej praktické a vyžaduje použitie oboch rúk.

Okrem toho hrozí možnosť pripálenia materiálu, ak nebudeme s horákom manipulovať dostatočne šikovne.

Preto sa butánové vaporizéry zvyčajne o niečo ťažšie ovládajú ako ich elektronickí „príbuzní“.

Je dobré spomenúť aj hľadisko diskrétnosti pri inhalácii. Hoci väčšinu elektronických modelov môžete na prvý pohľad považovať za elektronické cigarety a dajú sa pokojne používať na verejnosti, tak manipulácia s horákom výrazne znižuje diskrétnosť butánových vaporizérov. Preto vám odporúčame ich používať iba doma alebo v ústraní.

 

Sila a kvalita pary

Ak vám nebude prekážať menej praktické používanie butánových vaporizérov a výrazne nižšia diskrétnosť pri inhalácii, odvďačia sa vám obrovskou efektivitou.

Prakticky žiadne elektronické prenosné vaporizéry nedokážu zaručiť taký silný pôžitok ako butánové zariadenia. Väčšinou vytvoria aj oveľa viac pary. Ako je to možné?

Tajomstvo tkvie v teplote – butánové vaporizéry zvyčajne dosahujú vyššie teploty ako elektronické, takže sa odparuje širšie spektrum kanabinoidov, pričom samotná tvorba pary je intenzívnejšia.

V dôsledku toho sú výsledky používania napr. vaporizéra Original Sticky Brick silnejšie ako pri akomkoľvek elektronickom prístroji.

Pokiaľ ide o kvalitu pary, dosť závisí od konkrétneho modelu.

Butánové zariadenia obvykle poskytnú lepšiu kvalitu a chuť ako lacnejšie elektronické modely, ale nevyrovnajú sa tým najdrahším prístrojom z tejto skupiny.

Samozrejme, že existujú aj výnimky, ako už vyššie spomínaný Sticky Brick Original, ktorý zaručí porovnateľnú chuť ako najlepšie elektronické modely, alebo vaporizér XVape Fog, ktorý je síce pomerne cenovo dostupný elektronický prístroj, ale poskytne lepšiu chuť ako mnohé butánové modely.

Hoci dokážu butánové zariadenia vytvárať veľmi kvalitnú paru, dosť to závisí od toho, ako efektívne ich dokážeme ovládať  – vlastnosti pary totiž do značnej miery určuje sám užívateľ a to, ako zaobchádza s horákom.

 

 

Výkon

Butánové vaporizéry sú určite výkonnejšie ako elektronické. Nepochybne to súvisí s vyššou teplotou pri vaporizácii, ktorá prináša účinnejšiu extrakciu kanabinoidov prítomných v sušených bylinkách.

Takže pri butánových modeloch stačí na dosiahnutie silných účinkov sotva 0,1-0,15 g materiálu. Samozrejme, že existujú aj rovnako úsporné elektronické vaporizéry, málokedy ale budú schopné poskytnúť tak silné účinky.

„Ak je našou prioritou maximálny výkon a úspora materiálu, sú  butánové to najlepšie riešenie. Napr. vaporizér TiWoody S na inhaláciu spotrebuje max. 0,1 g a funguje veľmi efektívne. Je to skutočný šampión v úspornosti,“ dodáva už vyššie citovaný odborník z VapeFully.

 

Butánový či elektronický vaporizér – ktorý bude pre vás najlepší?

Ak oceňujete najmä jednoduchosť ovládania, praktické používanie a diskrétnosť, potom bude lepšie zostať pri elektronických vaporizéroch.

Ak je však pre vás dôležitejšia sila pôžitku a úspora materiálu spotrebovaného na inhaláciu, siahnite po butánovom zariadení. Bude vyžadovať trochu viac citu, ale zážitky z inhalácie vám stopercentne vynahradia všetky nevýhody spojené s používaním.

Najväčší výber butánových modelov e-shop s vaporizérmi VapeFully, ktorý zároveň odporúčame ako najlepšie miesto na nákup všetkého, čo súvisí s vaporizáciou.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaporizer Premium - VapeFully