Najúspornejšie spôsoby fajčenia medicínskej marihuany

Foto: VapeFully.com/sk
Konopkar, 23. augusta 2018

Lekárska marihuana nie je vôbec zadarmo, najmä ak ju užívate pravidelne vo väčšom množstve. A keďže je málokto z nás milionár, fajčiari už dlho hľadajú tie najúspornejšie metódy spotreby sušenej konopy. V našom článku sa na ne pozrieme a poradíme vám, ktoré z nich sú najlepšie.

Väčšina užívateľov medicínskej marihuany uprednostňuje jej nákup, čo znamená určité náklady – čím viac fajčíme, tým sú vyššie. Niet teda divu, že sa fajčiari s obmedzeným rozpočtom (čiže drvivá väčšina z nich) snažia konzumovať marihuanu čo najhospodárnejšie.

Pozrime sa, aké spôsoby, používajú spotrebitelia s cieľom znížiť svoje výdavky.

 

Miešanie sušených bylín s tabakom

Používanie tabaku na doplnenie, aby ste znížili spotrebu marihuany, je žiaľ v Európe pomerne bežná prax a na Slovensku tabak pridáva väčšina užívateľov.

O dopade miešania konopy s tabakom sme už neraz písali, nebudeme teda túto tému veľmi rozvíjať.

V skratke: dym z marihuany zmiešanej s tabakom je obzvlášť škodlivý, pretože obsahuje nielen toxíny a dechtové látky vytvorené v dôsledku spaľovania konopy, ale aj dlhý zoznam jedovatých a rakovinotvorných zlúčením prítomných v tabakovom dyme.

Okrem toho pridávanie tabaku spôsobuje, že takto fajčená marihuana je oveľa návykovejšia, keďže môžeme byť závislí už od samotného tabaku.

Jedným slovom, hoci je miešanie marihuany s tabakom populárny spôsob, ako ušetriť peniaze, je to úspora na úkor nášho zdravia. Z tohto dôvodu vám túto metódu určite neodporúčame.

 

Fajčenie z fajky

Fajky, či už sklenené alebo klasické, sú ďalší populárny spôsob, ako hospodárne fajčiť. Niekedy ide taktiež o metódu kombinovanú s prídavkom tabaku. Avšak aj bez toho je fajčenie marihuany z fajky jedným z najškodlivejších spôsobom konzumácie. Dym má v tomto prípade veľmi vysokú teplotu, takže dráždi hrdlo, hrtan aj pľúca.

Okrem obvyklého podráždenia, ktoré vedie ku kašľu a pocitu nepohodlia na horných dýchacích cestách, dym s vysokou teplotou jednoducho ohrozuje náš dýchací trakt.

 

 

„Najprv sa poškodí epitel priedušiek, a najmä tzv. riasinky, ktoré sú zodpovedné za odstránenie nečistôt z našich dýchacích ciest. Poškodenie riasiniek zhoršuje odstraňovanie sekrétov tvoriacich sa v pľúcach, čo vedie k zvýšenej náchylnosti na infekcie. Pretrvávajúce poškodzovanie pľúc týmto spôsobom môže vyvolať chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, ktorá je nevyliečiteľná,“ konštatuje v rozhovore pre náš portál Peter Horváth zo spoločnosti VapeFully.

Okrem toho dym z fajky nie je nijako filtrovaný, a preto všetky nežiaduce látky preniknú priamo do vášho organizmu. Takže ak to zhrnieme, fajčenie pomocou fajky je jedna z najškodlivejších metód spotreby marihuany. Žiadne úspory vyplývajúce z jej použitia nestoja za zdravotné škody, ktoré spôsobuje.

 

Vaporizácia marihuany

Trochu iný prípad je vaporizácia. Vzhľadom na to, že sa pri nej netvorí dym a namiesto toho vdychujete paru zloženú z kanabinoidov, tento spôsob užívania marihuany nepredstavuje riziko pre zdravie, čo ju odlišuje od predchádzajúcich dvoch. Z hľadiska úspory materiálu je táto metóda bezpochyby najlepšia.

Čo umožňuje jej obrovskú hospodárnosť?

„Pri tradičnom fajčení väčšina kanabinoidov (až 75%) podľahne príliš vysokej teplote. Takže nakoniec užívateľ prijme zo sušených bylín len asi 25-30% THC. Pri vaporizácii sa však kanabinoidy nezničia, takže môžete vstrebať až 80% týchto zlúčením prítomných v rastline,“ vysvetľuje expert pracujúci pre e-shop s vaporizérmi VapeFully.

 

 

Je to teda veľmi jednoduchá matematika: pomocou rovnakého množstva sušených bylín  prijmeme viac kanabinoidov ako pri fajčení, takže ak chcete vstrebať ich rovnaký objem, spotrebujete oveľa menej materiálu. V praxi to znamená obrovské úspory vo výdavkoch na sušinu.

Samozrejme s cieľom dosiahnuť maximálny výkon je treba používať dostatočne kvalitné vaporizéry.

„Plastové hračičky napodobňujúce vaporizéry ako napr. Snoop Dogg G Pen alebo Titan 2 Hebe nielen nezaručia očakávaný výkon, ale môžu byť aj škodlivé pre zdravie, pretože sú vyrobené z najlacnejších materiálov, z ktorých sa pod vplyvom vysokej teploty môžu uvoľňovať toxické výpary,“ dodáva odborník z VapeFully.

Vôbec to však neznamená, že za šetrný vaporizér musíte utratiť celý majetok – jeden z najúspornejších modelov, vaporizérVapCap M, stojí iba o čosi viac ako 50 eur a je úplne bezpečný pre zdravie.

 

Takže ako je to s tou úspornosťou?

Hoci existuje dosť veľa spôsobov, ako používať marihuanu nákladovo efektívnym spôsobom, nemali by sme dávať úsporám materiálu prednosť pred vlastným zdravím, ako by to bolo v prípade fajčenia pomocou fajky alebo pri pridávaní tabaku do marihuany ako plnivo.

Takže ak naozaj chcete ušetriť, potom sa oplatí investovať do prenosného vaporizéra –  nielen, že vám umožní oveľa vyššie úspory ako pri akejkoľvek inej forme fajčenia, ale navyše prinesie veľmi príjemný spôsob spotreby marihuany, ktorý je bezpečný pre zdravie.

Vaporizácia teda pôsobí ako najzmysluplnejšie riešenie, ak chcete znížiť svoj rozpočet na sušené bylinky, a zároveň to nerobiť na úkor svojho zdravia.

  

Prečítaj si viac z kategórie:
Články