V Kanade legálne, u nás 10 rokov basy

Foto: WEB
Konopkar, 21. augusta 2018

K zoznamu krajín, v ktorých je marihuana legálna, sa od jesene pridá aj Kanada. Úplná legalizácia, za ktorú zahlasoval kanadský parlament, začne platiť 17. októbra.

U nás túto tému otvorila bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Po tlaku zo strany koaličného partnera SNS však musela tento návrh ešte vo februári stiahnuť z rokovania Koaličnej rady. Za zločin bez obete tak u nás naďalej pykajú najmä mladí.

 

Globálny trend

Legalizácia marihuany v Kanade v praxi znamená, že prestanú platiť postihy pre užívateľov marihuany, ktorí jej fajčením už nebudú porušovať zákon. Podobnou cestou ako Kanada sa vydáva čoraz viac krajín. V novembri roku 2016 obyvatelia amerického štátu Kalifornia zahlasovali za úplnú legalizáciu marihuany. Zákon začal platiť od januára tohto roku a zatiaľ sú ohlasy naň pozitívne.

Vo februári dokonca kalifornská prokuratúra vydala vyhlásenie, podľa ktorého sa legalizácia marihuany v štáte bude uplatňovať retroaktívne až do roku 1975. Pri najľahších trestoch to znamená, že ľudia, ktorí boli odsúdení za konzumáciu tejto drogy, sú z pohľadu práva nevinní a hľadí sa na nich ako keby ani nikdy nemali problém so zákonom.

O krok napred pred nami je aj susedná Česká republika, kde prestala byť držba marihuany pre vlastnú spotrebu trestná už v roku 2010. Ani v Česku však cesta k beztrestnosti marihuany nebola úplne jednoduchá.

Český ústavný súd v júli roku 2013 zrušil nariadenie vlády, ktorým sa stanovovalo malé množstvo drogy. Ide o množstvo, ktoré ešte nie je trestné.

Ústavný súd namietal, že hranice trestnosti musí určiť zákon a nestačí na jej určenie nariadenie vlády. Ustanovenie hranice nariadením vlády by znížilo právnu istotu, a preto ho ústavný súd vyhlásil za protiústavný.

 

Legalizácia je prínosom, tvrdí veľká štvorka

S legalizáciou sa očakáva aj zmena správania samotných spotrebiteľov. Podľa správy, ktorú minulý týždeň vydala poradenská spoločnosť Deloitte, legalizácia marihuany na rekreačné účely a odstránenie rizika potrestania zo strany štátu pritiahne aj nový typ spotrebiteľa. Dôvodom tohto posunu je to, že ľahké drogy už nebudú nelegálne.

 

Zdroj: hnonline.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím