Ako marihuana zachraňuje poľnohospodárov v Kolumbii

Foto: WEB
Konopkar, 6. augusta 2018

Obchod s marihuanou by mohol v najbližších siedmich rokoch ekonomike priniesť až 1,5 miliardy dolárov.

elegálne pestovanie koky a marihuany bolo pre mnoho poľnohospodárov na juhozápade Kolumbie niekoľko desaťročí jedinou možnosťou, ako uživiť svoje rodiny.

Oblasť navyše mali predtým pod kontrolou ľavicoví povstalci, ktorí vďaka tomu ovládali značnú časť obchodu s kokaínom. Teraz sa ale otvárajú kolumbijským poľnohospodárom nové možnosti vďaka mierovej dohode vlády s povstalcami a vďaka legalizácii používania marihuany na lekárske účely, napísal argentínsky server Infobae.

 

Miliardový obchod

Vyše tisíc poľnohospodárov je už registrovaných na Ministerstve spravodlivosti ako malí či strední pestovatelia a producenti marihuany na lekárske účely. Licenciu na obchodovanie s výrobkami z marihuany má teraz v Kolumbii vyše sto firiem.

Podľa štúdie bogotskej univerzity by tento obchod mohol v najbližších siedmich rokoch tamojšej ekonomike priniesť až 1,5 miliardy dolárov. Kolumbia by sa mohla podľa tej istej štúdie počas niekoľkých rokov podieľať až desiatimi percentami na svetovom vývoze marihuany na lekárske účely.

 

 

„Už v roku 1996 som začal jazdiť do hôr v oblasti Corinto, aby som zistil, aké sú možnosti priemyselného využitia tamojšieho pestovania konope (z ktorého sa marihuana získava),“ hovorí Juan Pablo Guzmán, šéf firmy Sannabis.

„Domorodci sú obete vojny proti drogám, pretože v oblasti kontrolovanej gangmi bolo ich jedinou možnosťou obživy pestovania koky, maku a marihuany,“ uviedol Guzmán. Dodal, že teraz jazdí do oblasti, aby ukázal tamojším poľnohospodárom, aké sú legálne alternatívy pre ich živobytie.

 

Vojnou zmietaný kraj

Obec Corinto leží v departemente Cauca na juhozápade Kolumbie, ktorú niekoľko dekád ovládali ľavicoví povstalci z organizácie Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC). Ich vojna s vládnymi jednotkami a boj vlády proti drogám si len v tejto oblasti vyžiadali cez 1600 obetí.

Polstoročie trvajúce boje vlády s FARC stáli život asi 260-tisíc ľudí, až kým bola v roku 2016 uzatvorená mierová dohoda. Potom, čo v decembri 2015 kolumbijský prezident Juan Manuel Santos podpísal dekrét, ktorý legalizuje používanie marihuany na lekárske účely, otvorili sa nové možnosti aj pestovateľom konope.

Firmy ako Sannabis ponúkajú široký sortiment lekárskych produktov z marihuany, ktorá podľa expertov môže zmierniť príznaky rôznych chorôb, ako napríklad Alzheimerovej choroby, epilepsie, cukrovky či migrény.

Reguláciu v tomto odvetví majú v Kolumbii na starosť ministerstvo spravodlivosti, zdravotníctva a poľnohospodárstva. Jednou z podmienok prevádzkovania tohto obchodu je, aby desať percent suroviny pochádzalo od malých pestovateľov.

Z krajín Južnej Ameriky je Kolumbia miestom, kde sa dá zohnať marihuana najlacnejšie. Je to tým, že v tomto regióne sú pre pestovanie konope veľmi priaznivé geografické podmienky. Tými sú pre túto rastlinu pôvodom z Ázie najmä teplo a svetlo.

 

Zdroj: sme.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím