Británia od jesene legalizuje medicínsku marihuanu

Foto: WEB
Konopkar, 26. júla 2018

Medicínska marihuana bude prvýkrát sprístupnená v Spojenom Kráľovstve po tom, čo minister vnútra Sajid Javid vyhlásil, že prípad Billyho Caldwella ho prinútil, aby prehodnotil vládnu politiku.

Minister vnútra uviedol, že výrobky získané z konope, ktoré spĺňajú normy bezpečnosti a kvality, budú túto jeseň preklasifikované tak, aby ich mohli predpisovať lekári bez potreby zvláštnej licencie.

Zatiaľ sa upustí od všetkých poplatkov za používanie medicínskeho konope.

Javid vyhlásil, že prijal rozhodnutie na základe odporúčania hlavného lekára a poradnej rady pre zneužívanie drog.

 

 

Prípad Billyho Caldwella a ďalších detí, ktoré potrebujú liečivé konope na boj s ťažkou epilepsiou a inými chorobami, viedli k národnému výkriku.

Stalo sa tak, keď 13-ročný Billy skončil v nemocnici, pretože mu bolo colnými úradníkmi zabavené medicínske konope.

Jeho matka Charlotta Caldwellová uviedla, že „nemá slov“. Podľa nej bude táto zmena tým najlepším narodeninovým darčekom pre jej syna.

Javid požiadal minulý mesiac o preskúmanie zákona o legalizácii. V zákone sa nezmení nič ohľadne rekreačného užívania kanabisu, ktorý zostáva naďalej nezákonný.

Minister vnútra Javid povedal:

„Nedávne prípady chorých detí mi jasne ukázali, že naša pozícia ohľadne lekárskeho konope nebola uspokojivá. 

Preto sme zriadili skupinu odborníkov, ktorý budú vybavovať žiadosti o licencie.

V nadväznosti na odporúčanie dvoch skupín nezávislých poradcov som prijal rozhodnutie premiestniť konopné lieky do skupiny látok, ktoré sú dostupné na lekársky predpis.

Pomôže to pacientom s výnimočnou klinickou potrebou, ale v žiadnom prípade to nie je prvý krok k legalizácii konope na rekreačné účely.“

Javid dodal, že lekári budú môcť predpísať liečivá pochádzajúce z konope pacientom s „mimoriadnou klinickou potrebou“.

Pani Caldwellová vyhlásila:

„Prvýkrát po mesiacoch som stratila slová. Ďakujem vám, pán Sajid Javid.

To, že minister vnútra oznámil na Billyho 13. narodeniny, že medicínsky kanabis budú môcť predpisovať praktickí lekári, je úžasné. Zaujímalo by ma, či to vedel..

Billy ešte nikdy nedostal lepší darček k narodeninám a už vôbec nie od niekoho takého neočakávaného.

Môj malý chlapec Billy môže konečne žiť normálny život so svojou mamou. A to všetko vďaka legálnej možnosti užívať tento prírodný liek,“ dodala.

 

 

Úrad pre reguláciu zdravia, liekov a zdravotníckych výrobkov bude mať za úlohu vypracovať jasnú právnu definíciu toho, čo predstavuje liek z konope, aby mohol byť riadne predpísaný.

Medzitým budú môcť lekári v mene svojich pacientov požiadať nezávislú skupinu o prístup k výrobkom z medicínskej marihuany.

V prvej časti revízie, ktorú si objednal minister vnútra, vedúci lekársky poradca profesor Dame Sally Davies došiel k záveru, že existuje dôkaz, že medicínska marihuana má terapeutické výhody.

Poradná rada o zneužívaní drog uskutočnila druhú časť preskúmania a odporučila, aby medikamenty spĺňajúce definíciu lieku získaného z konope boli zaradené do 2. skupiny omamných látok.

Rada zároveň súhlasila, že existujú dôkazy o liečivých výhodách liekov z konope a preto by mali mať lekári v Spojenom kráľovstve možnosť predpísať pre svojich pacientov lieky z kanabisu.

 

Zdroj: telegraph.co.uk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím