Štúdia: Pravidelné požívanie marihuany vedie ku zvýšenej aktivite niektorých oblastí mozgu

Foto: WEB
Konopkar, 12. júla 2018

Vedci z University of Texas v Dallase potvrdili, že dlhodobé užívanie konope naozaj ovplyvňuje mozog aj pri triezvom stave a niektoré jeho centrá sú dokonca aktívnejšie.

Podľa nedávnej štúdie publikovanej v NeuroImage to vyzerá tak, že pravidelné užívanie marihuany spôsobuje tzv. „chaotický mozog“.

 

Chaotický mozog – čo to znamená?

Odborníci pozbierali vzorku 17 pravidelných užívateľov marihuany a 21 ľudí, čo konope nepožívalo.

Prostredníctvom elektroencefalografu merali ich mozgové vlny v stave relaxácie.

Užívatelia sa museli marihuany vzdať na 24 hodín, aby tak jej účinky neskreslili výsledky štúdie, aj keď pri niektorých mali vedci podozrenie, že túto podmienku nesplnili.

Výskum potvrdil, že dlhodobé užívanie marihuany na našom mozgu zanecháva stopy, aj ak sme triezvi.

U pravidelných užívateľov vedci zachytili nielen zvýšenú kortikálnu aktivitu (aktivita v mozgovej kôre), ale aj silnejšie spojenie medzi jednotlivými oblasťami mozgu.

 

 

Znie to ako výhoda, pretože silnejšie spojenia väčšinou vedú k vyššej kreativite, no v tomto prípade vedú skôr ku „hlučnejšiemu mozgu“ a všetka nadpriemerna aktivita spôsobuje problémy s neurologickou efektivitou jedinca. 

Užívatelia mali tiež zvýšenú aktivitu théta, beta a gamma vĺn, tie sa starajú o pocity pohody a uvoľnenia, avšak zredukované u nich boli dôležité delta vlny. Vďaka nim môžeme upadnúť do hlbokého spánku bez snov.

„Experiment sme vykonali na subjektoch, ktoré nepožili konope 12 až 60 hodín a zistili sme, že takáto abstinencia nemala na aktivitu mozgu vplyv. Naznačuje to teda, že zmeny sa môžu spájať s dlhodobým užívaním marihuany, no potrebujeme viac dôkazov,“ vyjadril sa Shikha Prashad autor práce a študent na Univerzite Texas v Dallase pre Psypost. 

Treba mať tiež na pamäti to, že výsledky štúdie ukazujú iba krátkodobé efekty užívania marihuany a takisto nie je jasné, či má takéto účinky marihuana samotná alebo by sa dali podobné zmeny v mozgu sledovať aj u užívateľov iných omamných látok. 

 

 Zdroj: refresher.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím