NBA zvažuje povolenie marihuany, hráči sa priznávajú k jej užívaniu

Foto: magazin.lionline.sk
Konopkar, 3. júla 2018

Veľmi zaujímavý rozhovor viedol pre britskú stanicu BBC ohľadom marihuany minuloročný šampión z Golden State Warriors Matt Barnes.

Matt Barnes prezradil, že pred zápasmi zvykol fajčiť marihuanu. Pravidlá NBA to však nepovoľujú. 

„Fajčil som marihuanu šesť hodín pred zápasom. Ráno sme mali rozcvičku, potom som prišiel domov, dal si jointa, pospal si, išiel do sprchy, najedol sa a išiel som hrať.“

Takto opísal svoj bežný predduelový rituál tridsaťosemročný bývalý basketbalisa, ktorý sa rozlúčil so svojou kariérou po zisku premiérového triumfu vo finále proti Clevelandu.

Tridsaťosemročný rodák zo Santa Clary v Kalifornii navyše prezradil aj to, že užívanie drogy je v NBA rozšírené napriek tomu, že pravidlá to nepovoľujú. Prichytenému hráčovi hrozí dokonca suspendácia.

Barnes sa o užívaní marihuany radil s jeho trénerom a sedemnásobným šampiónom NBA Stevom Kerrom. Aj on v minulosti využíval túto omamnú látku na zmiernenie chronickej bolesti chrbta.

 

 

Barnes je známy tým, že marihuanu užíva v podobe fajčenia od svojich 14 rokov. Odmieta však, že by bol závislý. 

V NBA odohral 14 sezón a vystriedal 7 tímov. „Trávu“ využíval najmä proti bolesti, aby sa uvoľnil a pomáhala mu aj so spánkom.

„Prinášala pokoj mojej mysli,“ hovoril.

Viacerí basketbalisti sa prihlásili k fajčeniu tejto drogy. Bývalý pivot Kenyon Martin v apríli priznal, že až 85 percent hráčov užívalo marihuanu počas kariéry.

Niekdajší Barnesov tímový spoluhráč z Warriors – Al Harrington – dokonca pokračoval v styku s drogou aj po kariére, keď založil spoločnosť, ktorá využíva marihuanu na lekárske účely.  

„Dokonca aj tréneri a majitelia klubov ju používajú. V každom tíme, kde som hral bolo aspoň päť fajčiarov a neraz prišli na zápas pod jej vplyvom,“ vyhlásil bývalý pivot.

Tvrdí, že nie je správne, aby liga hráčom zakazovala jej užívanie v štátoch USA, kde je legálna.

„Prečo žijú v rozdielnych podmienkach než ľudia, ktorí sa prídu na nich pozrieť?“

Zároveň verí, že vedľajšie účinky marihuany sú menej škodlivé než u protizápalových tabletiek, ktoré Harrington užíval od 19 rokov, pokým pred ôsmimi rokmi neobjavil zelenú drogu.

„Nebol som závislý na opiátoch. Kto však vie, čo spôsobovali môjmu telu?“

Pre lepší prehľad, Americký inštitút proti drogovej závislosti tvrdí, že každý deň zomrie v USA viac než 115 ľudí na predávkovanie opiátmi.

Vedenie súťaže v spolupráci s hráčskou asociáciou (NBAPA) vytvorili protidrogový program a marihuana je na ich zozname zakázaných látok.

Každý hráč sa počas roka podrobí deviatim neohláseným drogovým testom. Ak je basketbalistov test pozitívny, čaká ho liečba a konzultačný program.

To znamená, že hráč je počas troch mesiacov každý týždeň podrobený drogovým testom, až kým sa nepreukáže jeho očista.

BBC sa obrátili na NBA s otázkou, koľko hráčov prešlo podobným programom v sezóne 2016/2017, ale kolektívna zmluva zverejňovanie týchto informácií nepovoľuje.

Ak hráča nachytajú s drogou v tele druhýkrát, dostáva pokutu 25 000 amerických dolárov. Pre nepoučiteľných, ktorí neprejdú testom ani na tretíkrát, má NBA pripravený päť zápasový dištanc.

Barnes užíval marihuanu vo veľkej miere, napriek tomu neprešiel spomínaným testom len dvakrát. 

„Pochopil som koľko môžem vyfajčiť, aby som pred ďalšou skúškou dostal látku z tela von. Každý, od nováčika až po špičkových hráčov, užíva marihuanu. Ak dokážeme stále robiť našu prácu, nemali by sme za to byť penalizovaní,“ tvrdí Barnes.

 

 

Na začiatku roka Svetová antidopingová agentúra (WADA) stiahla zo zoznamu zakázaných látok jednu z aktívnych zložiek marihuany. Tú, ktorá sa spájala s jej prospešnými lekárskymi účinkami.

NBA však reagovala tým, že celý problém predebatovali za zatvorenými dverami, čo sa nepáčilo najmä Harringtonovi.

„Povolenie lekárskej zložky prelomí bariéru a neskôr dôjde k povoleniu aj psychoaktívnej časti marihuany. Je to však akýsi slon v miestnosti. Ľudia nechcú vidieť hráčov sedieť v šatni, fajčiť trávu a potom vyjsť na palubovku ,zhúlení‘.“

Bývalý komisár súťaže David Stern, ktorý NBA riadil do roku 2014, je za povolenie marihuany.

„Momentálne som v bode, v ktorom si osobne myslím, že by pravdepodobne mala byť stiahnutá z listu zakázaných látok.“

Stanovisko ohľadom celého problému so zelenou rastlinou poskytol BBC viceprezident súťaže Mike Bass.

„Zatiaľ čo komisár Adam Silver povedal, že máme záujem lepšie porozumieť bezpečnosti a účinnosti užívania lekárskej marihuany, náš postoj sa voči jej rekreačnému použitiu nemení.“

 

Zdroj: lionline.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím