OSN: Vo svete sa zvýšila produkcia drog a počet ich užívateľov

Celosvetová produkcia ópia a kokaínu dosiahla rekordnú úroveň, zatiaľ čo v období rokov 2015-2016 sa globálne zvýšil o 20 miliónov počet užívateľov drog.
Uviedol to Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) vo svojej každoročnej správe o tomto probléme, ktorú v utorok zverejnil vo Viedni.
UNODC v správe píše, že približne 275 miliónov ľudí užilo v roku 2016 najmenej jednu zakázanú drogu. V porovnaní s odhadmi za rok 2015 ide o nárast o osem percent, vyplýva zo správy podľa agentúry DPA.
UNODC ďalej v správe uvádza, že celosvetová produkcia ópia sa vlani zvýšila o 65 percent na desať ton. OSN túto skutočnosť pripisuje situácii v Afganistane, kde došlo k rozšíreniu polí a pestovateľom sa zvýšili výnosy z úrody.
Pestovanie koky, ktorá slúži na výrobu kokaínu, dosiahlo v Kolumbii nebývalé rozmery
Podľa správy, ktorú zverejnil v pondelok Biely dom, bol počas roku 2017 v tejto latinskoamerickej krajine zaznamenaný nárast rozlohy pôdy s vysadenou kokou o 11 percent na rekordných 209-tisíc hektárov, informovala agentúra AP.
Výročná správa zároveň odhaduje, že produkcia kokaínu v Kolumbii vlani stúpla až o 19 percent na 921 ton. Zástupca riaditeľa kancelárie Bieleho domu pre drogovú politiku Jim Carroll uviedol, že „tento strmý vzostup je neprijateľný“ a jasným odkazom amerického prezidenta Donalda Trumpa pre Kolumbiu je to, že musí uvedený vývoj „zvrátiť“.
Kolumbia je jedným z najvýznamnejších spojencov USA v Latinskej Amerike, rozmach produkcie koky je však skúškou pre ich vzájomné vzťahy.
Dramaticky totiž narastá i miera užívania kokaínu medzi Američanmi a počet úmrtí na predávkovanie.
D. Trump ešte vlani pohrozil, že vyradí Kolumbiu zo zoznamu partnerov v takzvanej vojne proti drogám.
Zdroj: aktuality.sk, etrend.sk