OSN: Vo svete sa zvýšila produkcia drog a počet ich užívateľov

Foto: WEB
Konopkar, 27. júna 2018

Celosvetová produkcia ópia a kokaínu dosiahla rekordnú úroveň, zatiaľ čo v období rokov 2015-2016 sa globálne zvýšil o 20 miliónov počet užívateľov drog.

Uviedol to Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) vo svojej každoročnej správe o tomto probléme, ktorú v utorok zverejnil vo Viedni.

UNODC v správe píše, že približne 275 miliónov ľudí užilo v roku 2016 najmenej jednu zakázanú drogu. V porovnaní s odhadmi za rok 2015 ide o nárast o osem percent, vyplýva zo správy podľa agentúry DPA.

 

 

UNODC ďalej v správe uvádza, že celosvetová produkcia ópia sa vlani zvýšila o 65 percent na desať ton. OSN túto skutočnosť pripisuje situácii v Afganistane, kde došlo k rozšíreniu polí a pestovateľom sa zvýšili výnosy z úrody.

 

Pestovanie koky, ktorá slúži na výrobu kokaínu, dosiahlo v Kolumbii nebývalé rozmery

Podľa správy, ktorú zverejnil v pondelok Biely dom, bol počas roku 2017 v tejto latinskoamerickej krajine zaznamenaný nárast rozlohy pôdy s vysadenou kokou o 11 percent na rekordných 209-tisíc hektárov, informovala agentúra AP.

Výročná správa zároveň odhaduje, že produkcia kokaínu v Kolumbii vlani stúpla až o 19 percent na 921 ton. Zástupca riaditeľa kancelárie Bieleho domu pre drogovú politiku Jim Carroll uviedol, že „tento strmý vzostup je neprijateľný“ a jasným odkazom amerického prezidenta Donalda Trumpa pre Kolumbiu je to, že musí uvedený vývoj „zvrátiť“.

 

 

Kolumbia je jedným z najvýznamnejších spojencov USA v Latinskej Amerike, rozmach produkcie koky je však skúškou pre ich vzájomné vzťahy.

Dramaticky totiž narastá i miera užívania kokaínu medzi Američanmi a počet úmrtí na predávkovanie.

D. Trump ešte vlani pohrozil, že vyradí Kolumbiu zo zoznamu partnerov v takzvanej vojne proti drogám.

 

Zdroj: aktuality.sk, etrend.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím