Ako sa vyhnúť kašľu pri vaporizácii?

Foto: VapeFully.com/sk
Konopkar, 22. júna 2018

Sprievodným javom pri fajčení lekárskej marihuany je veľmi často kašeľ, ktorý vzniká v dôsledku podráždenia dymom. Hoci ten pri vaporizovaní nevdychujeme, aj tak sa občas pri inhalovaní pomocou vaporizéra rozkašleme. Prečo nás tento problém stále trápi, a ako sa mu dá vyhnúť? Pripravili sme pre vás niekoľko praktických tipov.

Fajčenie marihuany obvykle vyvoláva kašeľ, ktorý je dôsledkom vdychovania dymu – ten má vysokú teplotu a obsahuje množstvo látok, ktoré dráždia naše dýchacie cesty.

Okrem toho sa kvôli fajčeniu v našich pľúcach usadzujú nečistoty, ktoré sa naše telo snaží vylúčiť, čoho príznakom sú ranné záchvaty kašľa hneď, ako vstaneme z postele.

S týmto druhým typom kašľa sa pri vaporizovaní nestretneme, pretože para nevedie k usadzovaniu nežiaducich látok na pľúcach.

Niektorí užívatelia sa však sťažujú, že sa pri vaporizovaní niekedy rozkašlú a cítia, že ich škriabe v hrdle. Neznamená to však, že sa mu nejde vyhnúť – ide, a to dokonca veľmi účinne.

Nižšie nájdete zopár metód, ktoré vám pri tom pomôžu.

 

Krátke dychové cvičenie pred vaporizáciou

Pred začiatkom inhalácie je dobré našim pľúcam dopriať malú rozcvičku. Vyzerá to tak, že sa (vo vzpriamenej polohe alebo v stoji) pomaly, a čo najviac zhlboka nadýchnete.

Pointa je v tom, aby sa maximum objemu pľúc naplnilo vzduchom.

Potom postupne vypúšťajte vzduch nosom.

Tento postup môžete niekoľkokrát zopakovať.

 

 

Dostatočný pitný režim

Hoci para vytváraná vaporizérom neobsahuje toxíny ani dráždivé látky, je veľmi suchá. Keďže môže inhalácia z vaporizéra vysúšať hrdlo a horné dýchacie cesty, môže ísť o jednu z príčin kašľa.

Preto je mimoriadne dôležitá dostatočná hydratácia organizmu, čo najjednoduchšie dosiahneme pomocou dostatočným prísunom minerálnej vody – aspoň dvoch litrov denne.

Neuspokojivý pitný režim spôsobuje dehydratáciu, čo vedie k nadmernému vysušeniu slizníc hrdla a dýchacích ciest. Takže ak ich navyše vysušíme teplou parou z vaporizéra, ľahko to vyvolá podráždenie a kašeľ. Pitie veľkého množstva vody im zabraňuje.

Navyše, aby sme sa vyhli vysušenému hrdlu, je tiež dôležité piť vodu aj počas samotnej inhalácie – najlepšie je mať po ruke pohár vody, ktorý budeme popíjať medzi vdýchnutiami pary. Bez vysušeného hrdla nedôjde ani na kašeľ.

Takže nezabudnite piť veľa vody!

 

 

Menej pary, viac vzduchu

Ďalšou častou chybou vedúcou ku kašľu pri vaporizácii je napĺňanie celého objemu pľúc parou.

Aby bola inhalácia čo najpríjemnejšia, bude určite lepšie to urobiť iba do polovice kapacity, a potom ju doplniť vdýchnutím samotného vzduchu.

Takto znížime teplotu pary v pľúcach a rozriedime ju, takže bude jemnejšia.

Prídych umožňuje aj posunutie pary, ktorá zostala v hrdle, priedušnici a v prieduškách, do hrudníka, čo ešte viac zníži pravdepodobnosť ich podráždenia.

 

Správna vaporizačná teplota

Začiatočníci často robia chybu v tom, že používajú tie najvyššie teploty, aké ich zariadenie ponúka.

Tento omyl v prvom rade vedie k rýchlejšiemu spotrebovaniu materiálu a po druhé zase niektoré modely vaporizérov pri činnosti môžu pri najvyšších hodnotách vytvárať paru, ktorá je trocha priteplá, takže podráždi naše dýchacie cesty.

Riešením je v tomto prípade zníženie teploty, pri ktorej dochádza k vaporizácii.

„Dvesto stupňov Celzia pri väčšine vaporizérov zabezpečí ideálnu extrakciu kanabinoidov zo sušiny, a zároveň para, ktorá takto vznikne, bude určite menej dráždivá ako pri 220 stupňoch. Tým sa tiež zníži pravdepodobnosť výskytu kašľa,“ hodnotí pri rozhovore s nami Peter Horváth, odborník na oblasť vaporizácie.

Zníženie teploty a jej udržiavanie po 200 stupňov teda zároveň pomáha predchádzať kašľu.

„Ak použijeme vysokokvalitný vaporizér, napr. Mighty, získame úplne uspokojivé výsledky už pri teplote 190 stupňov Celzia. Je teda zbytočné ísť vyššie,“ dodáva expert z VapeFully.

 

 

Vodná filtrácia

Ak svoj vaporizér používate najmä doma, bude určite dobré zoznámiť sa s vodnou filtráciou, čiže filtrovaním pary cez vodu.

Najväčšou výhodou tohto riešenia je to, že prináša podstatné ochladenie pary, čo výrazne zvyšuje komfort pri inhalovaní.

Navyše sa pri filtrácii para ešte aj zvlhčuje, takže určite menej vysúša hrdlo a dýchacie cesty. Tým pádom hrozba podráždenia, a s ním spojeného kašľa, klesá takmer na nulu, dokonca aj keď používate tie najvyššie teploty, ktoré poskytuje náš vaporizér.

K vodnej filtrácii môže dochádzať v malom bubbleri, teda filtračnom nástavci, ktorý sa montuje priamo na zariadenie.

 

 

Ďalšia možnosť je kúpiť si špeciálnu redukciu, pomocou ktorej svoj prenosný vaporizér prepojíte s vlastnou vodnou fajkou.

Široký výber bubblerov, vodných fajok určených na vaporizovanie a redukcií na pripojenie zariadenia ponúka napr. e-shop s vaporizérmi VapeFully.

Ak aj tak vaporizujete hlavne doma, určite sa oplatí zainvestovať do jedného z týchto riešení.

 

Zbohom, kašeľ!

Dúfame, že vám naše rady pomôžu vyhnúť sa kašľu pri vaporizácii, takže budú vaše posedenia s vaporizérom ešte príjemnejšie a pohodovejšie.

Správne používané vaporizéry totiž nedráždia dýchacie cesty.

Dodržiavanie týchto tipov vám umožní úplne sa zbaviť kašľa pri tejto činnosti.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaporizer Premium - VapeFully