Vaporizácia – často kladené otázky

Foto: VapeFully.com/sk
Konopkar, 11. júna 2018

Vzhľadom na veľké množstvo zaslaných otázok o vaporizácii lekárskej marihuany sme požiadali o reakciu odborníka z tejto oblasti. Vybrali sme nielen tie najzaujímavejšie, ale aj najčastejšie sa opakujúce. Vitajte v častých otázkach o vaporizácii!

Stále častejšie nám posielate otázky o vaporizácii a vaporizéroch. Namiesto toho, aby sme odpovedali na vaše otázky jednotlivo, rozhodli sme sa z nich vybrať tie najzaujímavejšie a najčastejšie sa opakujúce a požiadať o odpoveď Petra Horvátha z VapeFully, odborníka v oblasti vaporizácie.

Pripravení? Ideme na to!

 

OTÁZKA: Budem pomocou vaporizéra môcť dosiahnuť rovnako silné účinky ako pri fajčení?

Áno, dostatočne kvalitný vaporizér umožňuje absorbovať oveľa väčšie množstvo kanabinoidov ako fajčenie, čo prinesie oveľa silnejšie účinky.

Ak teda chcete dosiahnuť porovnateľné výsledky, budete potrebovať menej sušiny, čo z dlhodobého hľadiska povedie k značným úsporám.

Platí to však iba pri podmienke, že efektívne extrahovať kanabinoidy zo sušiny dokáže len dostatočne kvalitné zariadenie.

Aby ste správne prijímali kanabinoidy, je potrebná aj správna technika inhalácie – drvivá väčšina vaporizérov vyžaduje veľmi pomalé ťahy. Príliš rýchle vdýchnutia obvykle spôsobia menej intenzívnu tvorbu pary a slabšie účinky.

Keď už sa však naučíte používať vaporizér, bude to rovnako intuitívne ako pri klasickom fajčení.

 

 

 

OTÁZKA: Ako mám podrviť svoj materiál?

Dosť záleží na tu druhu vaporizéra. Kondukčné zariadenia, ako napr. DaVinci IQ či PAX 3 budú fungovať najlepšie, ak sušinu pomeliete veľmi najemno, čím jemnejšie, tým lepšie.

Drobnejšia konzistencia poskytne väčšiu plochu pre kontakt sušiny so stenami komory, čo povedie k intenzívnejšiemu odparovaniu a lepšiemu využitiu materiálu.

Zase v prípade konvekčných modelov, ako napr. Firefly 2 či Sticky Brick, sú vhodnejšie bylinky podrvené na strednú konzistenciu – čiže takú, akú získate pomocou najobyčajnejšej drvičky.

 

OTÁZKA: Používam vaporizér PAX 3. Ako dosiahnuť pri inhalácii najlepšie účinky?

Pri tomto modeli najlepšie výsledky dosiahnete pomletím sušiny na veľmi jemnú textúru a pomerne silným napchatím do komory.

Nemali by ste ani zabúdať na to, že treba poťahovať veľmi pomaly – potom bude pary najviac.

Môžete tiež použiť aplikáciu PAX Vapor – výrazne rozširuje rozsah ponúkaných funkcií.

 

OTÁZKA: Prečo môžu byť najlacnejšie vaporizéry ako Titan 2 Hebe alebo Snoop Dogg G Pen nebezpečné pre zdravie?

Dôvody sú zhruba dva. Po prvé, o hrozbe pre zdravie môže rozhodnúť konštrukcia zariadenia.

Už spomínaný Snoop Dogg G Pen jednoducho spaľuje sušinu, nie je to naozajstný vaporizér – vytvára dym škodlivý pre zdravie.

Zasa Titan 2 Hebe nemá tzv. izolovanú trasu pary, čo znamená nedostatok vhodnej izolácie elektronických súčiastok.

V praxi je teda užívateľ vystavený inhalácii plynov vylučovaných rozpálenou elektronikou a batériou.

Druhým dôvodom je kvalita materiálov na výrobu týchto hračičiek vydávajúcich sa za vaporizéry – sú to najlacnejšie dostupné súčiastky, ktoré nie sú odolné voči pôsobeniu vysokých teplôt, takže sa môžu pod ich vplyvom roztaviť a uvoľňovať toxické výpary.

Škoda zdravia.

 

OTÁZKA: Pomocou byliniek ako harmanček či mäta nedokážem vytvoriť veľa pary. Prečo?

Tieto druhy bylín sa používajú na aromaterapiu, majú pomerne nízke vaporizačné teploty a pomocou nich nezískame veľa pary.

Pri ich vaporizácii budeme schopní vstrebať ich prospešné vlastnosti a užívať si chuť – podobne ako pri pití odvarov týchto byliniek. Nevytvoríme však mnoho viditeľnej pary.

Na to by sme museli inhalovať sušinu konopy siatej – tá umožňuje vypúšťať veľké oblaky pary.

Prípadne, ak žijeme na mieste, kde je marihuana legálna alebo nám ju predpísal lekár, tak pomocou nej získame najväčšie oblaky pary.

Pri vaporizácii konopy, či už siatej alebo indickej, sa para skladá prevažne z kanabinoidov.

Čím viac ich bude sušina obsahovať, tým intenzívnejšie sa bude odparovať.

 

 

 

OTÁZKA: Je pri inhalácii potrebné miešať obsah komory?

Odpoveď na túto otázku do značnej miery závisí od modelu použitého vaporizéra.

Väčšina konvekčných zariadení vyžaduje počas inhalácie miešanie obsahu komory, aby sa sušina vaporizovala rovnomerne, existujú však aj výnimky z tohto pravidla.

Zasa pri kondukčných prístrojoch to potrebné nie je, pretože sušina je napchatá pomerne natesno a teplo sa šíri pravidelnejšie.

Existujú však aj modely kondukčných vaporizérov, ako napr. Magic-Flight Launch Box, pri ktorých je to nevyhnutné.

Na druhej strane hybridné zariadenia, ako napr. vaporizér Mighty, obvykle ohrievajú sušinu veľmi rovnomerne a nevyžadujú miešanie.

Najlepšie bude si to overiť empiricky – pomiešať materiál uprostred sekvencie a skontrolovať, či budú účinky lepšie ako pri inhalácii, počas ktorej to neurobíme.

 

OTÁZKA: Ako získať najviac pary?

Aj v tomto prípade veľmi záleží od použitého vaporizéra.

Niektoré modely vytvárajú veľké oblaky pary, iné zase fungujú veľmi účinne napriek veľmi skromnej produkcii pary – takže čo sa týka zariadení, neexistujú žiadne pravidlá.

Ale vždy získame najviac pary, ak budú naše bylinky vysušené na prášok – čím je vlhkosť sušiny vyššia, tým menej bude pary, aspoň dovtedy, kým sa bylinky nevysušia ohrievaním vo vaporizéri.

Jemnejšia konzistencia materiálu spôsobí aj to, že bude viac viditeľnej pary.

Posledným dôležitým faktorom je správna technika inhalácie – zvyčajne pomalé a dlhé vdýchnutia umožnia vypúšťať najväčšie oblaky.

 

 

 

Rastúca popularita vaporizácie

Množstvo otázok od našich čitateľov jasne svedčí o rastúcej popularite vaporizácie ako metódy spotreby marihuany. Niet sa nakoniec čomu čudovať – podľa nášho názoru má pred sebou veľkú budúcnosť.

Dúfame, že tieto často kladené otázky rozohnali niektoré vaše pochybnosti.

Ak hľadáte informácie o vaporizácii, stojí za to navštíviť e-shop s vaporizérmi VapeFully – okrem možnosti nadobudnúť vysokokvalitný vaporizér si budete môcť prečítať zaujímavý blog o vaporizácii a využiť bezplatné poradenstvo kvalifikovaných odborníkov.

  

Prečítaj si viac z kategórie:
Články