Legálny trh s marihuanou by navýšil daňové príjmy Británie o 1 miliardu libier

Foto: WEB
Konopkar, 6. júna 2018

Legálny trh s marihuanou by mohol priniesť daňové príjmy o objeme viac ako 1 miliardy libier (1,33 miliardy dolárov) – čo je podobná suma, ktorá by mohla kompenzovať eskalujúci deficit vládnej agentúry pre zdravie (NHS).

Medzinárodná rozvojová organizácia Health Poverty Action v správe zverejnenej koncom minulého týždňa tvrdí, že “takzvaná vojna proti marihuane bola postavená na vratkých základoch.” 

Zároveň uvádza, že regulácia môže “chrániť zraniteľné skupiny a povedie k podpore verejného zdravia.”

V správe sa uvádza, že zákaz je “neefektívny a drahý” a naopak vytvorenie legálneho trhu s marihuanou by viedlo k ročným daňovým príjmom o hodnote “najmenej 1 miliardy libier, ale potenciálne aj viac”, na základe iných porovnateľných trhoch.

Regulovaný trh marihuany v Holandsku ročne generuje 1,4 miliardy eur.

V Colorade a vo Washingtone to bolo až 3,02 miliardy dolárov.

 

 

V Spojenom Kráľovstve napríklad alkohol zvyšuje objem štátnej pokladnice ročným tempom o 2,54 miliardy dolárov, zatiaľ čo tabak sumou na úrovni 4,67 miliardy dolárov.

To znamená, že by marihuana mohla kompenzovať deficit NHS, ktorý je podľa údajov za posledný finančný rok na hodnote “takmer miliardy libier”.

Legalizácia marihuany získala podporu zo strany Liberálnych demokratov plus od Zelenej strany Anglicka a Walesu.

Organizácia Health Poverty Action tvrdí, že legalizácia má ďalšie výhody, pretože výrobky budú testované a predávané s požadovanou kvalitou a účinnosťou. To zabezpečí, že na policajnú činnosť bude nižší tlak.

 

 

Podľa správy z roku 2016, ktorá sa objavila v britskom denníku Independent, je to krok, ktorý veľa ľudí v Spojenom kráľovstve podporuje.

Podľa prieskumu by bolo za predaj marihuany prostredníctvom licencovaných obchodov až 47% respondentov.

Z tých, ktorí boli opýtaní, bolo 39% proti, zatiaľ čo 14% hlasovalo “neviem”.

 

Zdroj: financnytrh.com

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím