Francúzska ministerka: Medicínska marihuana by mohla prísť na trh už čoskoro

Foto: WEB / KONOPKAR
Konopkar, 5. júna 2018

Francúzska ministerka zdravotníctva podporila príchod lekárskeho kanabisu na francúzsky trh. Vo Francúzsku bola medicínska marihuana legalizovaná pred piatimi rokmi, avšak pre pacientov je doteraz mimo dosahu.

Lekársky kanabis bol vo Francúzsku legalizovaný v roku 2013.

Od tej doby je však jediným povoleným liekom na trhu s kanabinoidmi Sativex, orálny sprej s THC a CBD, ktorý bol schválený v roku 2014 na liečbu príznakov roztrúsenej sklerózy.

 

 

Sativex je žiaľ extrémne predražený. Poisťovňa prepláca pacientom s roztrúsenou sklerózou iba 15% z celkovej ceny fľaštičky. Pri iných liekoch je to až 80%.

 

 

„Opýtala som sa viacerých inštitúcií, ktoré vyhodnocujú lieky, aby ma uviedli do obrazu tejto témy,“ uviedla ministerka zdravotníctva Agnes Buzyn.

„Neexistuje dôvod vylúčiť molekulu, ktorá môže byť zaujímavá na liečbu niektorých bolestí, len pretože ide o cannabis.“

„Neviem presne povedať, kedy bude konope na trhu, ale otvorila som diskusiu s inštitúciami, ktoré sú zodpovedné za tento vývoj,“ uviedla pre verejný rozhlasový kanál.

 

 

V súčasnosti sú vo Francúzsku povolené dva ďalšie lieky na báze kanabinoidov:

Marinol je syntetické THC používané na liečbu nevoľností a zvracania súvisiacich s chemoterapiou rakoviny, ako aj pre ľúdí s AIDS, ktorí nemajú chuť do jedla.


 

Epidiolex sa predpisuje na liečbu epilepsie lieku pre deti a dospelých.

 

 

Napriek tomu, že Buzyn podporuje liečivé užívanie kanabisu, vo Francúzsku nie je zaručená úplná politická podpora.

Už v januári francúzsky minister financií Bruno Lemaire vyjadril svoje výhrady týkajúce sa zmiernenia francúzskych zákonov proti fajčeniu konope.

„Toto je moje osobné presvedčenie: konope nemôže byť úplne legalizované,“ povedal LeMaire na „BFM Politique“.

LeMaire priznal, že Francúzsko musí vyhodnotiť svoju súčasnú politiku a uviedol: „Na druhej strane sa musíme dobre pozrieť na to, kde sa to celé pokazilo… Máme najprísnejčie zákony v Európe, ale aj najvyššiu mieru spotreby.“

Na druhej strane, zdá sa, že existuje podpora medzi lekárskou komunitou, pokiaľ ide o terapeutický potenciál kanabisu.

 

 

V roku 2015 špecialistka na závislosti Amine Benyamina vyjadril v rozhovore pre noviny Le Monde sklamanie nad stigmou marihuany.

„Je škoda, že ľudia odsudzujú marihuanu, aj keď ju nikdy nevyskúšali. Vyvodzujeme rozličné negatívne závery zo štúdií, ktoré vôbec nespĺňali kvalitatívny štandard.

Konope stále prináša vedecké a spoločenské predsudky, zatiaľ čo vysoko návykové látky odvodené od narkotík (anestetiká založené na molekulách podobných kokaínu, opioidné analgetiká atď.) sú akceptované bez problémov.“

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím