Nemecká drogová komisárka zvažuje dekriminalizáciu marihuany

Foto: marijuana.com
Konopkar, 21. mája 2018

Nemecká komisárka pre drogy chce podniknúť vážne kroky smerom k dekriminalizácii ľahkých drogových trestných činov.

Marlene Mortlerová, nemecká komisárka pre drogy, v utorok 15. mája 2018 v Berlíne uviedla výsledky štúdie „Úmrtia v dôsledku drog v Nemecku„. Táto štúdia uvádza, že počet úmrtí v dôsledku drog prvýkrát klesol od roku 2012.

Ďalšia správa zase ukazuje, že Mortlerová sa chce venovať myšlienke dekriminalizácie.

„Každý, kto by bol pristihnutý políciou s marihuanou na osobnú spotrebu, by si mohol vybrať, či zaplatí pokutu alebo dobrovoľne požiadá o pomoc odborníka,“ uvádza správa podľa mníchovského média Süddeutsche Zeitung.

 

 

V nemeckých diskusiách o protidrogovej politike Mortlerová stále častejšie hovorí o dekriminalizácii malého množstva kanabisu na osobné použitie.

 

Nový rekord trestných činov súvisiacich s konope

Mortlerová predstavila štatistiku kriminality za rok 2017.

Údaje ukazujú, že počet trestných činov súvisiacich s konope v roku 2017 dosiahol rekord.

V kalendárnom roku 2017 bolo vyšetrených 209 204 prípadov ohľadne marihuany, v porovnaní so 183 015 v roku 2016, čo predstavuje nárast o viac ako 14%.

 

 

V roku 2017 spáchali občania 166 232 trestných činov kvôli malým množstvám, čo bolo takmer 79,5% zo všetkých prípadov. Zvyšok bol obchod s drogami, obchodovanie s ľuďmi, pašovanie alebo veľké množstvo drog.

Na porovnanie, v roku 2016 spáchali občania 145 915 trestných činov kvôli malým množstvám, čo predstavovalo približne 79,7% zo všetkých prípadov. Zostávajúcich 37 100 prípadov bol obchod s drogami, obchodovanie s ľuďmi, pašovanie alebo veľké množstvo drog.

Celkovo predstavujú trestné činy súvisiace s marihuanou 3,9 percenta všetkých trestných činov v Nemecku a sú jednou z najbežnejších príčin vyšetrovania.

 

 

Celkový počet trestných činov súvisiacich s drogami sa zvýšil na 321 757, čo je nárast oproti 302 594 v roku 2016. Takže ide o medziročný nárast 6,3 percenta.

 

Progresívna cesta protidrogovej politiky

Plány na pokuty alebo poradenstvo namiesto trestných sankcií by boli krokom, ktorý by bol progresívnejší.

Robia tak krajiny ako Švajčiarsko, Česká republika alebo Španielsko, kde je držba malého množstva pokutovaná, ale chýba voliteľná možnosť protidrogovej liečby.

Švajčiarske úrady chcú 100 frankov (85 eur) za prechovávanie malého množstva marihuany.

V Českej republike stojí občana prechovávanie malého množstva marihuany až 547 eur.

V Španielsku je verejná spotreba konope pokutovaná najmenej 300 eurami.

 

 

Nebude to prvýkrát, čo Mortlerová vzbudí napätie v rámci svojich kresťanských demokratických zväzov bavorskej kresťanskej sociálnej únii (CDU / CSU).

 

 

Mortlerová bola prvou političkou CDU / CSU, ktorá signalizovala, že federálna vláda nepristupovala férovo k medicínskej marihuane.

 

 

Ak federálna vláda implementuje nápady Mortlerovej, jednalo by sa o neočakávaný krok vládnucej koalície konzervatívcov a centrálne-ľavicovej sociálno-demokratickej strany (SPD).

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím